Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
Останні новини
19-02-2018, 09:28 Вчимося доброті
» » » Сільський туризм в Усть-Чорнянському кущі розвивається

Сільський туризм в Усть-Чорнянському кущі розвивається

09:49, 10.07.17
3088
Тячівщина / Довкілля
Сільський туризм в Усть-Чорнянському кущі розвиваєтьсяЛітня пора – час для туристичних походів у гори чи просто відпочинку на природі. І якнайкраще для цього підходять Карпати. Тисячі туристів з України та з-за кордону у літню пору приїздять й до Тячівщини, де можна підзарядитися позитивною енергетикою гір та добре провести час. У нашому матеріалі ми поділимося з читачем інформацією про старт літнього туристичного сезону у гірських селах Усть-Чорнянського куща та чим популярний цей регіон для туристів.
Колись популярна «Ялинка» дала поштовх зеленому туризму
Усть-чорнянський регіон набув популярності серед туристів завдяки колись процвітаючій турбазі «Ялинка», куди щорічно приїздило по кілька тисяч візитерів з центральної України та Одеси. Після закриття потужного туристичного комплексу приплив візитерів до селища дещо зменшився, однак бажаючих відвідати гірську глибинку та її околиці досі вистачає. Тож альтернативою турбазі стає зелений туризм.
Як розповідає начальник Усть-Чорнянського гірського пошуково-рятувального пункту В’ячеслав Дикун, після закриття туристичної бази «Ялинка» в Усть-Чорній місцеві мешканці почали облаштовувати садиби. Наразі у селищі є понад десять спеціально зведених для туристичного бізнесу будинків. Зокрема, це садиби «У Алекса», «У Йосипа», «У Василя», навчальний гірськолижний схил «Дубок». Працює на території селища й лікувально-оздоровчий комплекс «Боркут». Однак і самі усть-чорнянці також здають візитерам окремі кімнати.
– Пік припливу туристів очікуємо у липні-серпні. Тому бронювання садиб вже розпочато. Місцевим мешканцям телефонують туристи, цікавляться умовами проживання та замовляють садиби чи кімнати на час відпусток, – розповідає В’ячеслав Васильович.  
Щодо цінової політики, то вартість послуг, в порівнянні з минулим роком, зросла лише частково або ж залишилася без змін. Разом з тим, місцеві намагаються привабити туристів не тільки комфортними умовами проживання та смачною закарпатською кухнею, а й організовують для них  екскурсії, виходи в гори пішки та автомобілями. Поряд з цим, чимало відпочиваючих мають змогу долучитися до процесу збору ягід та грибів у горах. Знаходяться серед туристів й ті, що полюбляють збирати трави, з яких варять запашні лікувальні чаї. Також оздоровлюються туристи, приймаючи цілющі ванни у місцевій лікарні та у оздоровчому комплексі «Боркут».
Аби підтримувати хороший імідж туристичної Усть-Чорної, яку створила колись турбаза «Ялинка», місцеві мешканці продовжують «розкручувати» регіон.
– Хоч я й рятувальник, та розвитком туристичної галузі теж займаюся. Працюю над популяризацією нашого краю у соцмережах. Публікую фото- та відеоматеріали, відзняті на високогір’ї. Нещодавно почав працювати над рекламою наших мінеральних джерел. У порівнянні зі Свалявою, де мінеральні джерела стали трендом, у нас таким оздоровчим заходам надається недостатньо уваги. Фактично відсутні аналізи мінеральних джерел, через що неможливо зробити припис на вживання води. А вони можуть зацікавити візитерів, – зазначає В’ячеслав Дикун.
За даними рятувальників, з початку туристичного сезону до гірського регіону Тячівщини навідалося всього 162 осіб, однак це тільки ті, що зареєструвалися у пункті. Тоді як насправді у районі відпочивало втричі більше туристів.
Зі слів В’ячеслава Дикуна, гості часто не дбають про свою безпеку і йдуть у гори, не реєструючись у пункті, а відтак, не отримують належної консультації щодо безпечного перебування на високогір’ї. Особливо безконтрольно їздять зараз по узгір’ю любителі джипінгу та мототуристи.
Окрім тих туристів, що залишаються у селищі на кілька днів, є й ті, які навідуються до Усть-Чорної, проходячи туристичний маршрут через перевал Присліп на Міжгірщину, який став популярним після  відкриття нової лісової дороги.
Лісова дорога Руська Мокра-Колочава – популярний турмаршрут
Про популярність цього шляху серед туристів говорить й сільський голова Руської Мокрої Анатолій Барна, який тішиться з того, що підтримують розвиток туризму у регіоні й обласна, районна та місцева влади. Адже за їх сприяння, у гірських селах покращується дорожня інфраструктура: частково проведено капітальний ремонт дороги загального користування та збудовано новий лісовий шлях Руська Мокра-Колочава. А тогоріч ще й започатковано цікавий та колоритний фестиваль «Закарпатська свальба», що має на меті прославити місцеві традиції та заманити до регіону туристів.
– Після прокладання дороги на Колочаву до Німецької та Руської Мокрої збільшився потік туристів. Особливо цікавить їх перевал Присліп. Звідси відкриваються неймовірні краєвиди і, аби їх побачити, сюди з’їжджаються подорожуючі з усієї України. Щовихідних дорогою проїздить по 50 автівок. Лісовий шлях зараз включено у туристичні маршрути, якими прямують відпочиваючі з Усть-Чорної до Синевирського озера. Якщо раніше, аби з Усть-Чорної доїхати до Міжгірщини, треба було витратити 3,5 години, то зараз ця подорож, але вже новим лісовим шляхом, займає не більше 2 годин, – каже Анатолій Михайлович.
З початку літнього туристичного сезону населені пункти Руська та Німецька Мокра відвідало кілька тисяч гостей, що неабияк тішить місцевих мешканців. Адже це дає реальний шанс селянам розвинути туристичний потенціал сіл та й підзаробити.
– Мокрянці побачили, що туризм – це перспективна справа, тож почали облаштовувати садиби. Нині у селах Руська та Німецька Мокра діють 6 таких дворів, де будинки зроблені з дерева-кругляка чи напівкругляка з дотриманням старовинного стилю. Ціна за добу проживання у такій оселі коливається від 100 до 150 грн. з людини плюс дворазове харчування, яке обійдеться ще у 100-150 грн. Ціни помірні, тож охочих відпочити у нашому селі вистачає, – зауважує Анатолій Михайлович.  
Долучаються до процесу популяризації краю й місцеві бізнесмени, які поступово перекваліфіковуються з лісового бізнесу на туристичний.  
Як розповідає Анатолій Михайлович, є надія, що отримає друге життя й занедбана турбаза у Руській Мокрій, що раніше належала Київському заводу електроавтоматики. Це приміщення нещодавно викуплено приватним підприємцем з Калин. Зараз на території колишньої турбази триває грандіозне будівництво нових споруд, облаштовується мінеральне джерело. Новий власник також має на меті на базі комплексу розвинути екстремальні види туризму. Зокрема, гості зможуть виїздити у гори на квадроциклах, а взимку запрацює й лижний схил з підйомниками.
А тим часом руськомокрянці можуть запропонувати гостям відпочинок у горах, на полонинах чи похід до мінеральних джерел, яких на території Руської та Німецької Мокрої є аж 5. Популярним серед туристів є маршрут через гірські хребти до івано-франківських гір та на Міжгірщину.
– Цікавлять нинішніх туристів не тільки краєвиди, а й дари природи. Скажімо, вже кілька років поспіль до нас приїздять жителі центральної України, які не тільки із задоволенням тут відпочивають, а й запасаються ягодами та грибами на зиму. І вони не купують дикоростучі у місцевих жителів, а самі збирають їх у гущах лісу та  консервують. Тож нашому туристу потрібно не просто приміщення для ночівлі, а садиба, з кухнею, – зауважує биров.
Аби привабити туриста, місцеві підприємці та сільська влада спільно працюють над покращенням сфери надання послуг у селах. Анатолій Михайлович розповідає, що у гірських глибинках вже діють форельні господарства та приватні лазні. А за підтримки групи енергетичних компаній «Ренер» буде облагороджено територію віддалених від району сіл. Зокрема, облаштують одне з мінеральних джерел, що знаходиться неподалік будинку сільської ради, та зведуть дитячий майданчик у центрі Руської Мокрої.
Краснянська «Кришталева хатина» манить туристів
Поступово зелений туризм стає популярним і в сусідніх з Усть-Чорною населених пунктах, зокрема у Красній. Як розповідає Краснянський сільський голова Марія Носа, нині у селі з тритисячним населенням діють всього дві садиби, де щорічно приймають до сотні відпочиваючих. Наймолодшою серед них є «Кришталева хатина», яка знаходиться в урочищі Озерел. Звів її місцевий мешканець Володимир Грицан. Особливість цієї садиби у тому, що стіни будівлі вимурувані зі скляних пляшок, які господар збирав майже 5 років. Каже, що порожню скляну тару давали йому у місцевих  кафе, а частину пляшок шукав на смітниках.   
– Задум створити будинок зі скляних пляшок визрів уже давно. Хотілося чимось зацікавити візитерів. Адже будинком з дерева вже не здивуєш, а ось хата з пляшок – це вже щось новеньке. І хоч реалізація задуму обійшлася мені у кругленьку суму, та результатом я задоволений. Тим паче, що будівля виявилася ще й енергозберігаючою. Взимку у приміщенні максимально довго зберігається  тепло, а влітку тут прохолодно, – розповідає п. Володимир.
Облаштував оселю Володимир Грицан також оригінально. Стіни кімнат прикрашають старовинний глиняний посуд та творчі доробки господаря: вишиті картини, різьбярські сувеніри. Є у цій оселі й роги оленів, які колекціонує Володимир. Меблі також у основному ручної роботи різьбяра. У хаті облаштовані спальні кімнати, сауна, кухня та великий зал.
Перші туристи навідалися до садиби «Кришталева хатина» тільки цьогоріч.
– Поки що не так багато відпочиваючих знають про садибу, але я працюю над її рекламою через інтернет, – каже власник. – І вже на початку літнього сезону до диво-хатини навідалося кілька груп туристів з Києва та Одеси.
Для своїх гостей Володимир організовує піші походи у гори та проводить екскурсії до мінеральних джерел, також, за бажанням туристів, проводить їх до місць, де випасаються отари овець. Там вівчарі демонструють майстер-класи з виготовлення сиру та вурди.
– Працювати у туристичній сфері тільки розпочинаю, але думаю, що старт взято вдалий, й згодом  до нашого регіону навідається ще більше туристів, – резюмує він.
Той, що Карпати відкриває світу
Своїм досвідом співпраці з подорожуючими поділився й екскурсовод та природолюб Траян Мустяце з Дубового. Хлопець вже кілька років працює у туристичній сфері. Хоч роботою цю діяльність й не називає, адже фактично не отримує за неї кошти. Каже, що просто полюбляє гуляти полонинами й радий допомогти іншим познайомитися ближче з красою Карпат. Мало того, він ще й безкоштовно приймає подорожуючих у своїй квартирі.
Траян зробив немало для популяризації краю, адже разом з командою «Ukraїner» подорожував Закарпаттям та знайомив аудиторію з незвіданими цікавими місцинами та неординарними людьми. Наразі теж продовжує розкривати Тячівщину для українців і не тільки.
На сторінці у соцмережі Траян активно постить світлини та відео краєвидів Тячівщини. Якісні та яскраві знімки дубівчанина зацікавлюють багатьох користувачів інтернету, які буквально самі напрошуються до нього у гості, аби на власні очі побачити цю красу. Тож приїздять до Дубового мешканці центральної та східної України, молоді, амбітні журналісти, експедитори, музиканти та актори. Мандрівники долають шлях до Тячівщини по різному – потягом, власним авто, або ж автостопом. А є й такі, що йдуть у гості до Траяна пішки, як-то мандрівники-театрали проекту «Еnter ua», про яких розповідали у попередніх номерах газети.
– Моїм колом спілкування є неординарна, цікава молодь з усієї України. Завдяки  проекту «Ukraїner» знайшов чимало нових друзів, для яких я із задоволенням проводжу екскурсії горами та населеними пунктами району. Мандруємо з туристами горами Апіцька, Красна, Делуц, Терешул, іноді супроводжую їх й на вершини в Усть-Чорній, – розповідає Траян.
Дубівчанин відмічає, що ця справа приносить йому задоволення, адже відкриває Карпати співвітчизникам.
– Я тішуся з того, що до нашого краю (принаймні, ті, з ким зустрічався я) приїздять справжні природолюби, люди творчі та такі, що хочуть відкрити Україну для себе та інших. Тому можливість знайомити їх з Карпатами приносить насолоду, – каже Траян Мустяце.
Віднедавна хлопець почав допомагати проводити тури й готельно-ресторанному комплексу «Голден Палац», що у Дубовому. За домовленістю, туристам, що там відпочивають, проводить не тільки екскурсії високогір’ям, а й цікавими місцями на території Закарпаття.
Загалом, Траян Мустяце вже провів екскурсійні заходи для близько сотні туристів, які навідалися до Дубового.
Віриться, що туристичний потенціал Тячівщини буде розкрито. А серед місцевих жителів побільшає ентузіастів та охочих показати краєвиди гостям . 
Л.БІЛАК.
Сільський туризм в Усть-Чорнянському кущі розвиваєтьсяСільський туризм в Усть-Чорнянському кущі розвиваєтьсяСільський туризм в Усть-Чорнянському кущі розвиваєтьсяСільський туризм в Усть-Чорнянському кущі розвиваєтьсяСільський туризм в Усть-Чорнянському кущі розвиваєтьсяСільський туризм в Усть-Чорнянському кущі розвивається
скачать dle 10.5фильмы бесплатно
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення