Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Життя в зимових пралісах не завмирає

Життя в зимових пралісах не завмирає

10:59, 12.02.18
278
Довкілля
Життя в зимових пралісах не завмираєЛіс приваблює поціновувачів природи у будь-яку пору року. Зазвичай, взимку в гірських масивах випадає велика кількість снігу, який пом’якшує контури і приглушує всі звуки. Саме тому в холодний період здається, що життя в лісі завмерло. Але, якщо придивитись, то можна помітити сліди білок, куниць та оленів, а із середини лісу почути стукіт дятла і ніжний посвист синиць. Тутешні праліси – це справжнє царство незайманої природи, яке потрібно ретельно оберігати.  

Саме взимку лісова флора і фауна потребують найбільшого захисту і допомоги. Щотижня у Малоугольківському заповідному масиві Угольського відділення п’ятеро інспекторів з охорони природно-заповідного фонду здійснюють 2-3 обходи по закріплених за ними лісових ділянках. Часті рейди в цей період необхідні для того, щоб вберегти лісових мешканців від браконьєрів.
– Такі рейди попереджують потрапляння браконьєрів на заповідну зону. Адже лісові угіддя заповідника з одного боку межують з Драговом, Заброддю (Хустський район), тамтешні жителі можуть потрапляти на територію заповідної зони і полювати на тварин. Також у зимній період постійно стежимо за міграцією лісових мешканців. Адже повсюди сніг, і тварини у пошуках їжі перетинають межі заповідника, оскільки вони не обнесені ніякою огорожею, – розповідає інспектор Угольського відділення КБЗ Василь Химинець.
У сезон холодів в обов’язки лісівників входить підгодівля звірів. А запасають вони сухі  корми влітку і восени. Спеціальні годівнички, встановлені у відповідних місцях лісу, працівники Угольського відділення КБЗ наповнюють сіном і листяними віниками, завдяки чому козулі і олені можуть добре підживитись. Такі заходи не тільки сприяють збільшенню чисельності тварин, але й зменьшують шкоду лісовому господарству, концентрують і утримують диких звірів на обмеженій території, тобто запобігають міграції. Тож інспекторам легше здійснювати облік і догляд за лісовими мешканцями.
Василь Васильович каже, що теплі зими для деяких представників фауни сприятливіші за холодні. До прикладу, козулі можуть живитись листям ожини, яке видніється крізь невеликий сніг. Кабани риють під деревами жолуді і букові горішки, непоганим додатком є коріння рослин, завдяки чому вони не худнуть настільки, як у морозні зими.
– Наразі в заповідних угіддях Малої Угольки водиться близько 40 особин диких свиней. Ділянки, на яких живляться кабани, постійно контролюються, щоб вберегти тварин від браконьєрів. Та коли товщина снігу доволі велика, кабани змушені шукати корм поза межами лісу, тому інколи навідуються до сусіднього Драгівського лісництва. Подеколи дикі свині долають 3-4 км, щоб підживитись, а на ніч повертаються назад, – каже Василь Химинець.
Спускаються на зимування з полонини Менчул і вовки. Здебільшого сірі хижаки перебувають неподалік від тих місць, де живляться лісові звірі.
– Нещодавно, по слідах відстежили полювання вовка на козулю. А полюють вони переважно не тільки на козуль, але й на маленьких кабанів, зайців та деяких гризунів. Відстрілювати вовків заборонено, бо вони вважаються санітарами лісу, але нерідко ці хижаки неабияк шкодять фауні заповідника, знижуючи чисельність популяцій, – зазначає інспектор Угольського відділення КБЗ.
Санітарна роль вовків у природі зумовлена необхідністю економити сили, які потрібні їм, щоб прогодуватися. Добувати здорових тварин для вовка «економічно не вигідно». Тому, у лісах, де кількість козуль, оленів і кабанів велика, вони переважно забирають хворих або старих тварин. Тим самим популяція оленів, кабанів і козуль відповідає кількості корму і не знищує ліс. Також наявність вовків у лісовій зоні контролює чисельність лисиць, які є основним джерелом такої небезпечної хвороби, як сказ. Але зважаючи на те, що чисельність козуль і оленів невелика, хижак завдає шкоди фауні заповідника. Василь Васильович розповідає, що траплялись випадки, особливо взимку, коли вовки заганяли козулю і вже ослаблену загризали. «На жаль, все, що ми можемо зробити, це тільки спостерігати і, у разі необхідності, допомогти переслідуваним тваринам, відігнавши хижака», – констатує співрозмовник.  
Сильним хижаком у дикому світі є й рись, вона може переслідувати свою жертву кілька кілометрів або годинами сидіти у засідці. Вона також полює переважно на козуль, зайців, оленят і молодняк диких свиней. Її великі лапи взимку служать чудовими снігоходами. Та чисельність рисі у Малоугольківському заповідному масиві невелика, всього – дві особини. Така мала кількість хижих ссавців, насамперед, залежить від природних умов. Для безпеки і вирощування потомства важкодоступні праліси – ідеальна зона для рисі, але разом з тим, задля життя їй необхідні і низинні місця, де є достатньо поживи – козулі і зайці. Таке становище утруднює охорону цього хижака, оскільки сама тільки наявність заповідника ще не гарантує збереження цих звірів. Бо рись не належить до постійних мешканців регіону, вона тварина мігруюча.
– На початку грудня минулого року, коли у горах випав сніг, ми відстежили сім’ю карпатських ведмедів з п’яти особин. Зима у високогір’ях, зазвичай, починається раніше, тому вони мігрують вниз по схилах, де є жолуді. Бурі ведмеді в період найсильніших морозів (з половини січня до кінця лютого) залягають у сплячку, а до цього часу тримаються поблизу букових лісів. У теплі й малосніжні зими деякі особини «не відпочивають» взагалі, що негативно позначається на їх здоров’ї. Адже корму у цей період для їх життєдіяльності недостатньо. А довготривалий сон уповільнює життєві процеси, і ведмеді не потребують їжі, – каже Василь Васильович.
Та, незважаючи на застиглий зимовий спокій, життя у лісі триває. У печерах Малої Угольки, які здаються на перший погляд зовсім непридатними для існування живих істот, зимує близько 2000 особин кажанів (15 видів, дев’ять з них – це рідкісні і зникаючі види). Тому однією з важливих природоохоронних цілей заповідника є забезпечення надійної охорони місць проживання і зимівлі летючих мишей. Попри те, що більшість особин влітку живуть у дуплах дерев, зимують вони тільки у печерах. Кажанам властива зимова сплячка. У цей час вони застигають нерухомо в одному положенні у своїх схованках, і температура їх тіла наближається до навколишньої.
Притулок у цих печерах взимку знаходять не тільки кажани, деякий час тут живуть лисиці, борсуки, пугачі і саламандри, лісові коти. Останні, до речі, ведуть досить прихований спосіб життя, активні вони переважно в сутінках і вночі, тому побачити і визначити точну кількість особин досить важко. Характерні для наших зим відлиги впливають і на борсуків. Адже під час холодів вони впадають в сплячку, а в період відлиги прокидаються і можуть ненадовго покидати свої нори. До речі, більшість цих тварин занесені до Червоної Книги України.
Ще восени теплолюбиві птахи змушені покидати ці заповідні простори. А от звичайна  і довгохвоста сови, жовна (великий чорний дятел), повзик, синичка велика і мала морозів не бояться. Не відлітають і сойки, вони зимують поблизу сільських обійсть, де живляться залишками корму свійської птиці.
– Чи навідуються туристи в зимовий період до заповідника? – питаю у співрозмовника.
– Бажаючих прогулятись застиглим лісом вистачає завжди, але з огляду на те, що туристичний сезон тепер закритий, дозволу на те, щоб пускати людей, не маємо. Адже в цей період в горах можуть початись зсуви, а маршрут, протяжністю 5 км веде через букові праліси, повз печери і вапнякові скелі, де перепад висот – 500 м, тому такі походи взимку вкрай небезпечні для життя. Найкращий час для лісових подорожей – це період від квітня до жовтня, – відповідає Василь Химинець.
Природоохоронній сфері Василь Васильович, можна сказати, присвятив усе трудове життя. На його очах протягом десятиліть відбувались формації природних процесів лісової флори і фауни. Та він вважає: які б зміни не відбувались, незмінним залишається одне – законів природи потрібно дотримуватися всім, адже ліс може дати людині дуже багато. Тільки себе, на жаль, захистити не може...    
Ганна ЗУБАНИЧ.
Життя в зимових пралісах не завмираєЖиття в зимових пралісах не завмираєЖиття в зимових пралісах не завмираєЖиття в зимових пралісах не завмирає
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.
У Хусті пройде персональна виставка талановитої майстрині з Тячівщини
У п’ятницю, 23 листопада, о 15.00 у Хустській міській картинній галереї відбудеться відкриття персональної виставки творчого доробку талановитої майстрині з Тячівщини Оксани Забелло під назвою «Барвисті крила осені».