Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Псоріаз не стане вироком, якщо вчасно лікуватись

Псоріаз не стане вироком, якщо вчасно лікуватись

15:08, 07.11.16
654
Здоров'я
Псоріаз не стане вироком, якщо вчасно лікуватисьЩороку,  29 жовтня відзначають Міжнародний день псоріазу.  Це шкірне захворювання, або, як ще його називають лускатий лишай,  є досить поширеним серед жителів і нашого краю. Це не тільки медична, але й важлива соціальна проблема, яка набуває дедалі більшої актуальності. Тож звертаюсь до лікаря-дерматовенеролога КЗ «Тячівська РП» Василя Андрійовича ШЕЛЕВЕРА, аби підвищити поінформованість населення про проблему псоріазу, довідатись які є форми, причини та методи лікування людей, які страждають на цю недугу. 
– Василю Андрійовичу, розкажіть, будь-ласка, про псоріаз, чим небезпечне це шкірне захворювання?
– Псоріаз –  хронічне неінфекційне захворювання шкіри з генетичною схильністю. При захворюванні псоріазом страждає верхній шар шкіри і  відмирає за 4-5 днів (процес дозрівання і відмирання клітин здорової шкіри становить від 25 до 30 днів). Шкіра, уражена псоріазом, покрита дрібними червонуватими плямами з білими лусочками.
– Чому виникає це шкірне захворювання, які основні причини?
– Основною причиною захворювання на псоріаз вважається спадковість. Але до ряду причин відносять і нервові стреси, віруси. Виникнення і загострення псоріазу може бути внаслідок вживання алкоголю. Також паління має певний вплив на розвиток недуги. В  деяких дослідженнях є асоціація між цими двома явищами. Доведено, що у жінок, що випалюють 1 пачку цигарок на день, ризик виникнення псоріазу у 3,3 рази вище, ніж у тих, що не палять. Також встановлено, що ризик виникнення псоріазу більший у тих людей, що випалюють більш, як 20 цигарок на день. Основним патологічним процесом впливу тютюну на генез псоріазу є, ймовірно, порушення в імунній системі, погіршення мікроциркуляції в шкірі, послаблення антиоксидантного захисту організму.
– Наскільки поширеним є лускатий лишай у нашому краї?
– Чоловіки та жінки хворіють однаково часто. Ризик захворіти псоріазом підвищується у дітей хворих батьків і їх нащадків. Захворювання розпочинається у будь-якому віці, але початок у ранньому віці супроводжується менш стабільним і більш важким клінічним протіканням.
– Василю Андрійовичу, то на які симптоми слід звернути увагу?
– На місці ураження шкіри відчувається сухість, сильне свербіння, шкіра тріскається. Уражена ділянка починає кровоточити і може виникнути біль. Симптоми псоріазу залежать від форми захворювання. Найбільш типовою є шкірна форма псоріазу.
Але є й такі форми, при яких шкіра залишається чистою, а всі прояви захворювання локалізуються, наприклад, в області суглобів або нігтів. Псоріаз може проявлятися різними симптомами.
– Яким чином розвивається це захворювання?
– Клінічні прояви псоріазу різні. Висипання локалізуються у будь-якій ділянці шкірного покриву, але частіше на розгинальних поверхнях кінцівок, особливо на ліктях та колінах, а також на шкірі волосистої частини голови. Псоріаз розпочинається з появи мілких, епідермальних рожево-червоних папул, що швидко вкриваються сріблясто-білими лусочками, котрі легко лущаться. Папули збільшуються у розмірах, і зливаються у бляшки різної величини та форми.
– Цікаво, які форми псоріазу найчастіше зустрічаєте серед пацієнтів?
– Простий або бляшковий псоріаз є найбільш поширеною формою захворювання, яку реєструють у 80-90% пацієнтів. Характерними елементами висипу при бляшковому псоріазі є папули розміром з долоню і більше з чіткими краями, різко розмежовані з інтактною шкірою, розміром від одного до декількох сантиметрів, кількість елементів висипки – від кількох бляшок до численних розповсюджених уражень, які охоплюють майже всю поверхню тіла. Бляшки найчастіше розташовані на розгинальних поверхнях кінцівок (лікті і коліна), волосистій частині голови, тулубі, сідницях.
Псоріаз долоней та підошов уражає близько 10% хворих, може мати широкий діапазон проявів. Шкіра червоніє, потовщується, покривається тріщинами і лусочками. По краю долонь і підошов зазвичай видно чіткі обриси псоріатичних бляшок.
Каплевидний псоріаз проявляється  у вигляді дрібних червоних цяток, розсипаних по всій поверхні тіла і може  плавно перейти в плямистий.
Гнійничковий псоріаз. До такого виду псоріазу схильні стопи ніг і кисті рук. Гнійнички доставляють багато неприємностей хворому. Такий псоріаз може супроводжуватися загальним нездужанням.
Псоріатична еритродермія. Все тіло людини представляє з себе суцільну червону пляму. Хворий ослаблений, підвищується температура.
Артропатичний  псоріаз  –  ураження суглобів. Виникає обмеженість руху, особливо страждають суглоби стоп і кистей.
Є також псоріаз волосяної частини голови, нігтів, складок шкіри.
– Василю Андрійовичу, розкажіть, будь-ласка, які способи лікування є наразі доступними для хворих?
– Існує достатньо методів лікування, що дозволяють контролювати хворобу –  досягти максимального часу ремісії і мінімального загострення. До кожного пацієнта підхід повинен бути строго індивідуальний, і якщо для однієї людини певне лікування є щось на зразок панацеї, то для іншої –  це отрута. І саме цим повинен керуватися будь-який  лікар і пацієнт.
Всі методи лікування можна поділити на 3 групи: зовнішня терапія (креми, мазі, емульсії, лосьйони та інші), фототерапія (в основному це ультрафіолет В, інколи ПУВА терапія) та системна терапія (ін’єкції, пігулки, імунобіологічні препарати). Особливої уваги заслуговує фототерапія UVB 311 нм, у цьому методі майже відсутні побічні дії. Її слід використовувати 2-3 рази на рік, в середньому 20 процедур на курс. Вона чинить імунорегуляторну дію, нормалізуючи баланс запальних та протизапальних факторів.
– Чи можливо позбутись псоріазу народними методами?
– На превеликий жаль, на сьогоднішній день у світі не існує такого препарату, який зміг би вилікувати від псоріазу на все життя. Пацієнт може тільки збільшити той період, коли захворювання знаходиться в «сонному стані». Існує багато народних методів, які обіцяють допомогти, але в жодному разі не варто експериментувати. Краще звернутись до фахівця, який зможе порадити кращі варіанти індивідуально для кожного хворого.
– Відомо, що псоріаз не є заразним захворюванням, але як пояснити такі випадки, коли на цю недугу одночасно страждають декілька членів родини?
– Ураження цією хворобою залежить від спадкових факторів і генетичної схильності. Якщо в одного з батьків в анамнезі є псоріаз, то у дитини в 4 рази вище ризик захворіти цією патологією. А якщо псоріазом  хворіють обоє батьків, то тоді симптоми проявляться з гарантією в 75%. Схильність до хвороби закладається на клітинному рівні і передається у спадок з генами батьків. Навіть якщо у батьків ніколи не було псоріазних висипань, значить, вони були у дідусів або бабусь з однієї зі сторін. Відомі й випадки захворювання на псоріаз дитини при повній відсутності ознак цієї хвороби у кого-небудь із родичів. А протягом нетривалого часу з’являються симптоми у дорослого члена сім’ї.
– Це означає, що у всіх членів цієї родини є схильність до ураження?
– Саме так! А з’явилися симптоми псоріазу лише при ослабленні імунної системи і збігу кількох провокуючих обставин. Імунна система може все життя успішно стримувати прояви псоріазу, і дозволити йому вийти на поверхню лише в похилому віці людини при збігу сприятливих для захворювання факторів. За спадкову теорію псоріазу говорить і той факт, що навіть якщо у хворого не виявлено найближчих родичів, що страждають цією патологією, то вони обов’язково знайдуться серед далеких родичів. При дослідженні збудника псоріазу виявлена його можливість впливати на генетичний код клітини, що передається наступним поколінням.
– Чи можливо повністю вилікувати псоріаз?
– Коротка відповідь: як і більшість хронічних хвороб – ні. Метою лікування є досягнення якнайбільш тривалої ремісії, відсутності ускладнень.
– Чи справді псоріаз є поширеним й серед дітей?
– Так. Щодо самого захворювання, то його дебют припадає на період від 15 до 25 років, але проявитися воно може в будь-якому віці: від моменту народження до глибокої старості. Відомі випадки, коли захворювання з’являлося навіть у чотирьох-семимісячних дітей. Третина хворих вважає псоріаз найбільшою проблемою свого життя. Особливо це стосується дітей та підлітків, які є вразливою категорією пацієнтів. Вони не можуть протистояти психологічним труднощам, пов’язаним із хворобою, у них часто виникають депресії, неврози, діти страждають від почуття меншовартості у спілкуванні з однолітками.
– Тож, які б Ви надали рекомендації батькам?
–  Купати хвору на псоріаз дитину доводиться частіше, гігієна тут друг. Важливо використовувати теплу воду без перепадів та регулярно зволожувати шкіру дитини після купання. Під час загострення уникати травм, подряпин, порізів. Не захоплюватися надмірним опроміненням дитини. Обов’язково потрібно пролікувати дитині хворі зуби, вуха, горло, ніс. Будь-яке хронічне запалення може призвести до постійних загострень псоріазу. Одяг дитини має бути з натуральних, але не колючих тканин. Від синтетики краще відмовитися зовсім. Гумки і манжети не повинні викликати стиснення  і потертості шкіри. Також варто дотримуватися дієти, якщо раніше був помічений зв’язок між загостренням псоріазу та тією чи іншою їжею.
Слід уважно ставитися до ліків, які приймає дитина. Бажано погоджувати з дерматологом всі ліки, трави, добавки та вітаміни.  Постійні стреси, допікання через оцінки, жорсткий контроль поведінки дитини, конфлікти в школі не додають здоров’я і батькам, а у маленького псоріатика можуть викликати прогресування захворювання.
Батькам хочеться порадити: будьте добрішими до своїх дітей! Вважайте, що це лікарська рекомендація.
– Василю Андрійовичу, дайте, будь ласка,  поради як боротись із цією недугою, не враховуючи медицину?
– Псоріаз може загострюватися залежно від пори року. У зимовий час і навесні, особливо ранньою, симптоми псоріазу збільшуються. Влітку корисно проводити більше часу під сонячними променями, але також слід стежити за активністю сонця. Найкращий час – до 11 і після 17-ої години. Важливо стежити за своїм харчуванням. Слід виключити з раціону смажені, жирні страви, прянощі. Алкоголю так само немає місця в раціоні харчування. Заняття спортом, обливання і гартування допоможуть зменшити прояви псоріазу.
Бажаю всім хворим на псоріаз не впадати у відчай, а лікуватись, підтримуючи нормальний стан шкіри.
Будьте здорові!
–    Дякую за розмову.

Спілкувалась Тетяна КУЗЬМА.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.
У Хусті пройде персональна виставка талановитої майстрині з Тячівщини
У п’ятницю, 23 листопада, о 15.00 у Хустській міській картинній галереї відбудеться відкриття персональної виставки творчого доробку талановитої майстрині з Тячівщини Оксани Забелло під назвою «Барвисті крила осені».