Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
Останні новини
» » » » Приступи мігрені бажано попереджувати

Приступи мігрені бажано попереджувати

11:04, 12.02.18
93
Здоров'я
Головний біль може бути симптомом багатьох захворювань. Які ж відмінні особливості має мігрень?


Приступ проявляється болями з однієї сторони голови, пульсуючими, локалізованими в чолі, скронях або потилиці. Посилюється він від звичайного фізичного навантаження, наприклад, підйому по сходах. В міру розвитку приступу односторонній може ставати дифузним, тобто розмитим. Крім того, у більшості пацієнтів спостерігається чередування сторін локалізації болю. Інтенсивність його при мігрені настільки велика, що обмежує повсякденну активність людини. У важких випадках навіть потрібно дотримуватись постільного режиму. Часто супроводжується нудотою, блювотою, непереносимістю звичного денного світла, гучних звуків. Тривати він може від чотирьох годин до 3 діб. На вершині приступу виникають такі вегетативні розлади, як зябкість, помірне підвищення температури тіла, пітливість, дисфункція кишківника, відчуття посиленого серцебиття. Приблизно у третини хворих приступ характеризується стадійністю і починається з появи аури. Це тимчасові зорові розлади, зазвичай, видимі більше одним оком, – блискучі лінії, крапки, зигзаги, котрі можуть змінюватися випадінням ділянок поля зору. Рідше спостерігать сенсорну ауру – відчуття поколювання, оніміння половини обличчя або тіла. Симптоми аури виникають, як правило, на стороні, протилежній тій, де через 15-30 хвилин з’явиться головний біль. Наскільки актуальна проблема мігрені? Це одна із найбільш поширених форм головного болю, причому, частіше він вражає жінок, особливо при наявності фактору спадковості. Захворюваність сягає 5-25% серед жінок і 2-10% серед чоловіків. Частіше всього мігрень починається в дитячому або підлітковому періоді. Пік розвитку захворювання припадає на найбільш активний і працездатний вік – 35-40 років. Потім мігрень дає про себе знати все рідше, особливо у жінок.
Що сприяє розвитку недуги? До провокуючих факторів відносять стресові ситуації, сильні емоції, фізичні навантаження, пропущення прийому їжі, вживання шоколаду, кави, сиру, горіхів, а також продуктів із вмістом нітритів, нітратів, глутамату натрію, аспартаму. На багатьох хворих впливає зміна погоди із зміною барометричного тиску. У жінок часто провокаторами приступу мігрені є циклічні гормональні зміни в період менструації або овуляції, а також внаслідок прийому прогестеронвмісних пероральних контрацептивів.
Що треба робити, аби приступи виникали якомога рідше? Пацієнти,що страждають на мігрень, дуже чутливі до різних пускових факторів, котрі можуть викликати приступ. Тому їм рекомендовано уникати їх дії. Важливо вести здоровий спосіб життя, дотримуватись режиму дня і харчування. До речі, ожиріння може сприяти прогресуванню мігрені, її трансформації із епізодичної в хронічну, тому слід проаналізувати вагу тіла.
Чи існують немедикаментозні методи профілактики мігрені? Звичайно, для багатьох пацієнтів буде корисним, наприклад, навчання техніці релаксації або поведінкова терапія – подібні методи дозволяють зменшити частоту приступів на 30-40%. А от ефективність акупунктури, мануальної терапії, гіпнозу та інших методів альтернативної медицини не доведена.
Які лікарські засоби використовують для  лікування мігрені? Проводиться, як правило, амбулаторна терапія, котра повинна вирішити два завдання: по-перше, знімати головний біль і супутні симптоми, а по-друге, забезпечити профілактику повторних приступів, попереджувати хронізацію захворювання і його перехід у більш важку форму. Це дуже важливо, оскільки є дані про те, що наявність мігрені збільшує ризик розвитку мозкового інсульту. При неважких приступах мігрені, перш за все, використовують анальгетики і нестероїдні протизапальні препарати – ацетилсаліцилову кислоту, парацетамол, ібупрофенн, диклофенак та інші. Добре себе зарекомендував напроксен натрію, адже його особливістю є швидка і повна всмоктуваність із кишківника, що ствоює високу концентрацію препарату в крові, тому вже через 15 хвилин після  прийому людина відчуває  знеболювальний ефект. Прийом напраксену натрію по 1-2 пігулки дозволяє блокувати гострий мігренозний приступ. При необхідності можна прийняти до 4-5 пігулок напроксену протягом доби. Це дозволено навіть піділтікам старше 16 років. Вживання їжі практично не впливає ні на ефективність, ані на швидкість дії препарату. Напроксен натрію має дуже довгий період напіввиведення, так що його дія триває  приблизно протягом 12 годин після прийому препарату і перешкоджає виникненню повторного приступу. При важкій мігрені рекомендується прийом похідних ерготаміну і триптонів. Якщо ж головний біль не вдається полегшувати таким чином, то можливий прийом комбінацій різних препаратів. При тривалих і часто повторюваних приступах хороший ефект може дати прийом 50-100 мг суматриптану з 550 мг напроксену натрію. У багатьох жінок мігрень пов’язана з періодом менструацій. Як це лікувати? Краще попередити  виникнення  болю. Для цього, незадовго до менструації, протягом 2-3 днів можна провести профілактику з допомогою напроксену натрію. Якщо приймати цей препарат по 275-550 мг двічі на добу, то багатьом жінкам вдається  уникнути своєї щомісячної проблеми. Якщо людина відчуває наближення приступу, наприклад, виникає аура, то можна прийняти 2 пігулки напроксену натрію, щоб попередити розвиток головного болю або знизити його інтенсивність.

Мирослава Божа, лікар-терапевт підлітковий КЗ «Тячівська РП».скачать dle 10.5фильмы бесплатно
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

На Тячівщині презентують «Пласт»
На Тячівщині презентують «Пласт» З ініціативи ГО «Єдність» та підтримки районної влади 29 березня, о 14.00 год. у залі Тячівського районного ЦДЮТ відбудеться  презентація Національної скаутської організації України «Пласт».
Запрошуємо зацікавлених осіб взяти участь у заході.
ГО «Єдність».