Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
Останні новини
19-02-2018, 09:28 Вчимося доброті

Зволікати – зашкодити

17:09, 29.09.17
268
Місцеве самоврядування / Економіка
Про краще життя та життя в незалежній державі українці мріяли завжди. Але влитися зразу у європейську сім’ю країн з відсталою економікою, корупцією і тому подібне не можна, ситуація вимагає системних реформ. Так 1 квітня 2014 р. КМУ своїм розпорядженням ухвалив Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, тобто проведення адміністративної реформи, яка передбачає передачу повноважень згори вниз, передає засоби вирішення проблем на той рівень, де проблеми виникають.Та для того, щоб вирішувати питання освіти, охорони здоров’я, екологічні, розвивати підприємництво і т.д, повинна бути потужна громада зі стабільними фінансовими надходженнями. А тому час диктує невеликим громадам необхідність об’єднатися в одну міцну громаду, базуючись при цьому на географічних, історичних, економічних принципах.

З метою покращення фінансового забезпечення громад, наприкінці 2014 року ВР України ухвалила два важливі закони: ЗУ «Про внесення змін до податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» та ЗУ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин». Це дало можливість відчути переваги децентралізації, власні ресурси місцевих бюджетів зросли в рази, що дозволило відмовитися від споживацького, дотаційного методу господарювання на місцях.
Адміністративна реформа, як і судова, освітня, охорони здоров’я, пенсійна, сьогодні жваво обговорюється у суспільстві. але будь-які зміни, перетворення, нововведення насторожують, бо ламають вже усталені норми життя, до яких люди звикли. Тим більше, що старше покоління пам’ятає періоди колективізації та індустріалізації, – теж реформи, що проводились Радянською владою, і нерідко супроводжувались тиском та репресіями, особливо під час колективізації. Обіцяної землі від цього селяни не отримали, та залишилась в них оскомина зневіри до владних інституцій в намірах проведення перетворень для людей.
Противники євроінтеграцїї, яких ще не полишила ностальгія за соціалістичним минулим, посилили свою пропаганду. Розпускаються страшилки, що, мовляв, децентралізація знищить статус села, позакривають школи, заклади охорони здоров’я, а утворені органи управління громад розглядатимуть об’єднану громаду як свою вотчину і творитимуть, що їм заманеться. Це все в корені суперечить основним принципам адміністративної реформи. Явним прикладом позитиву та переваг адмінреформи є ОТГ – Вільховецька та Тячівська. 3а короткий період свого існування зрушення в цих громадах очевидні по всіх напрямках соціально-економічного розвитку. Не зрівняти дороги Вільховецької громади з дорогами, скажемо, Углі. Приємно ними їхати.
Якщо хочемо розвитку населеного пункту, то альтернативи об’єднанню громад немає. І доки цей процес добровільний, то скористатися ним є обов’язком керівників рад на місцях. А процес реформування короткий – завершення передбачено в 2019 р. Лише наївний може думати, що цього можна уникнути. Соціалізму в окремому селі не буде. Сьогодні на об’єднані громади держава виділяє значні кошти, що дає можливість покращити, зміцнити інфраструктуру населених пунктів. Але не є виключенням, що може настати час, коли громади, які не виявили бажання добровільного обєднання, будуть приєднані до вже утворених громад. Та при цьому надолужити втрачених можливостей не вдасться. Допустити такої розв’язки не можна.
У зв’язку з цим пригадується період перших років становлення української державності, коли крах радянської економіки привів до різкого її спаду. Час вимагав проведення реформ, і уряд пішов шляхом приватизації промислових та сільськогосподарських підприємств, і на їх основі створювалися нові підприємства з новими власниками, утворювався новий клас менеджерів, що в кінцевому рахунку вивів економіку з кризи. Цей етап реформування не минув і Углю, поскільки в селі діяв Закарпатський завод технологічного обладнання та радгосп «Іскра». ЗЗТО входив до системи оборонної промисловості Радянського Союзу, і з розпадом останнього припинилися його фінансування, попит на заводську продукцію впав, а відтак відпала потреба в такому підприємстві. Своє подальше існування керівництво заводу вбачало у створенні на його базі приватного підприємства, власниками якого повинні стати робітники заводу. Спільно з італійською фірмою углянські заводчани мали можливість виготовляти побутову техніку – холодильні установки, морозильні камери, міксери тощо. Італійці взяли на себе зобов’язання навіть поставити необхідне обладнання та деталі для цього та провести підготовку спеціалістів для запланованої роботи з членів заводського колективу. Якби цей процес запрацював, то село сьогодні мало б міцне підприємство з сотнями робочих місць та стабільними заробітками. Наповнювався б і місцевий бюджет. Але знайшлися противники цієї реорганізації, мовляв, директор заводу створює власне, приватне підприємство для себе, а люди будуть у нього рабами. І робітники в це повірили. Результат таких пліток привів до того, що розвалено солідне виробниче підприємство, робітники залишилися без паїв на майно, які могли мати внаслідок роздержавлення зазначеного підприємствами, без роботи. Сьогодні не один з них піднімає економіку країн далекого та близького зарубіжжя.
Схожа ситуація спіткала і місцевий радгосп «Іскра», керівництво якого свого часу не провело реформування господарства у відповідності до існуючих законодавчих актів, зокрема, Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектору економіки» від 3 грудня 1999 року №1529/99, внаслідок чого працівники та пенсіонери господарства залишилися без паїв на майно та землю. Матеріальні цінності та майно, яке роками створювалося людською працею, за безцінь перейшло у власність окремим особам, а землю роздерибанили, власниками великих наділів стали, навіть, громадяни з інших населених пунктів. Жаль, що ці два приклади не стали уроком для углянців нині.
Щоб не повторилося подібного в нас і в проведенні адміністративної реформи, громада повинна сказати своє крайнє слово в цьому, адже, за Конституцією, носієм влади в державі є народ. Не зволікаймо,а йдімо у ногу з часом.
Василь Стан, с.Угляскачать dle 10.5фильмы бесплатно
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення