Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Коли все вирішують професіоналізм й оперативність

Коли все вирішують професіоналізм й оперативність

12:00, 02.04.18
269
Надзвичайне / Здоров'я
Коли все вирішують професіоналізм й оперативністьДо функціонування служби екстреної медичної допомоги у суспільстві особливе ставлення. Адже від своєчасного прибуття медиків на місце виклику, прийняття правильного рішення і надання якісної медичної допомоги часом безпосередньо залежить результат подальшого лікування, а то й життя людини.


– Основна специфіка нашої служби полягає в ущільненому часові, – ділиться начальник Тячівської станції екстреної медичної допомоги Ірина ТИВОДАР. – Адже в екстремальних випадках, коли людина опиняється на грані життя і смерті, будь-яка обставина може стати вирішальною – оперативність диспетчера, прохідність транспорту, оснащеність, кваліфікація персоналу…
Як же справляється служба зі своїми обов’язками, в яких умовах функціонує і яких змін може очікувати від медичної реформи, що стартувала 1 січня 2018 року, – про це та інше керівник Тячівської станції  ЕМД  І.В.ТИВОДАР поділилася в розмові з кореспондентом «Дружби».
– Ірино Василівно, кілька слів про структуру очолюваної Вами ланки.
– З метою створення єдиної системи надання екстреної медичної допомоги населенню був прийнятий Закон України від 05.07.2012, №5081-VI «Про екстрену медичну допомогу», який було введено в дію 1 січня 2013 р.
Тячівська Станція ЕМД є стуктурним підрозділом Закарпатського територіального центру екстреної медичної допомоги під керівництвом директора Ф.В. Білинця.
Вона та пункти постійного базування знаходяться в орендованих приміщеннях лікувальних закладів району.
Надає екстрену медичну допомогу населенню в Тячівському районі 15 виїзних бригад  – одна лікарська загально-профільна бригада в м. Тячів, до якої входить лікар, фельдшер і водій, та 14 фельдшерських бригад, у складі  фельдшера і водія. Вони забезпечують цілодобове надання екстреної медичної допомоги населенню району.
Основною структурною одиницею СЕМД є виїзна бригада. Допомога, яка надається населенню, полягає в здійсненні працівниками системи екстреної медичної допомоги невідкладних, організаційних, діагностичних та лікувальних заходів, спрямованих на порятунок та збереження життя людини у невідкладному стані.
– Хто отримує дзвінок про виклик?
– Наказом Міністерства охорони здоров’я від 2012 р. передбачалося створення диспетчерських пунктів з GPS-навігацією. У планах департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОДА протягом 2018-2019р.р. запровадити систему на території всієї області.
А поки що диспетчер, отримавши виклик, не пізніше, ніж через дві хвилини, направляє виїзну бригаду до пацієнта, з’ясувавши попередньо його адресу, особисті дані, причину звернення. Причому, посилаючи за вказаною адресою бригаду, він не обов’язково керується «територіальним принципом», тобто може відрядити ту, чиє місцезнаходження ближче, хоча формально вона закріплена за іншими населеними пунктами, або у випадку, якщо ця бригада уже знаходиться на виклику.
– І як швидко карета має прибути на виклик?
– Орієнтиром є наказ МОЗ України від 29.08. 2008р. № 500 «Про заходи щодо  удосконалення  екстреної медичної допомоги населенню в Україні» та постанова КМУ від 21.11. 2012р. № 119 «Про нормативи прибуття бригад екстреної медичної допомоги на місце події».
Нормативи прибуття такі: у місті – 10 хв., у сільській місцевості – 20 хв. Це в ідеалі, проте у реаліях гірської місцевості, з її важкодоступними місцями, великою протяжністю території, поганими дорогами та ще й за несприятливих гідрометеорологічних умов, вкластися у відведені часові рамки вдається не завжди. Складається враження, що автори цього положення з чимось подібним у своєму житті не стикалися. До речі, проектом медичної реформи передбачається скорочення й цих термінів до 4-8 хвилин як у селі, так і в місті, що для нашої місцевості взагалі немислимо. Адже тут робота вимагає від медиків справжнього подвижництва, і хочеться віддати належне всім, хто пішки, в дощ і хуртовину, іноді долає по два-три кілометри бездоріжжя, аби дістатися до самотньої хатини десь над глухим звором чи на стрімкому груні. Вони виконують свій святий обов’язок і спішать на допомогу людям, за що їм честь і хвала.
– Ірино Василівно, і все ж, прибути вчасно на виклик – це лишень половина справи: результат залежатиме від подальшої стратегії. І тут, здається, є цілий ряд ризиків – відстань до районної лікарні часто солідна, устаткування «швидкої», як правило, залишає бажати кращого, лікарська бригада в районі одна, й вона в цей час може бути на виїзді, і знову ж таки дороги…
– Невідкладні маніпуляції працівники бригади виконують на місці, коли стан пацієнта стабілізується, то при потребі його госпіталізують до найближчого стаціонару (у Тячівську РЛ №1, Дубівську РЛ №2, Усть-Чорнянську, Тереблянську, Нересницьку, Углянську дільничні лікарні). Так дотримується єдність і наступність надання медичної допомоги населенню як у міській, так і в сільській місцевості.  
З огляду на те, що у структурі поширеності хвороб серед  населення  на першому місці хвороби системи кровообігу та з метою зниженння смертності при гострому інфаркті міокарду, після проведеного тромболізису пацієнти госпіталізуються в ОКД м. Ужгород реанімобілем, оснащеним всім необхідним для підтримки життєдіяльності хворого – дефібрилятором, кардіографом, дихальною апаратурою тощо. Із-за відсутності в районі бригади інтенсивної терапії госпіталізація таких хворих проводиться реанімаційною бригадою Тячівської РЛ №1.
До речі, за останній період автомобільний парк поповнився новими санітарними автомобілями «Форд», «Пежо», «Газель». У жовтні минулого року отримали три автомобілі за кошти світового банку марки «Сітроен» пункти екстреної медичної допомоги смт Дубове, Усть-Чорна, с.Угля.
– Чи на всі виклики виїжджає карета «швидкої», і чи доводиться стикатися з безпідставними зверненнями?
– Поки ще поділу на екстрені й невідкладні виклики не запроваджено, тож жоден із дзвінків не залишається без нашого реагування. Проблема в тому, що іноді люди переоцінюють ситуацію чи просто мають бажання з кимось поговорити і набирають 103. А ще є «жартівники», зокрема, серед дітей, яким подобається порозважатися, не десь на моніторі, а «вживу» маніпулюючи «швидкою». Зафіксувавши кілька таких дзвінків, ми звернулися до оператора мобільного зв’язку з проханням заблокувати ці телефони. Проте, виявилось, що подібні «санкції» їхнім уставом не передбачені.
– Що може змінитися в роботі «швидкої» після реформування медицини?
– У такому разі за невідкладною допомогою (неекстреною) пацієнти, здебільшого, звертатимуться до сімейного лікаря. Хоча доволі важко уявити собі картину, коли весь «закріплений» за лікарем згідно договору контингент (до 1800 осіб), почне круглодобово турбувати його своїми проблемами. В усякому разі теоретично для екстреної служби це обіцяє полегшення.
– Врешті, чи прийнятною є проанонсована в рамках медичної реформи парамедична система надання екстреної меддопомоги?
– По-перше, ще немає ясності щодо фахової підготовки парамедиків, наскільки вона буде ґрунтовною і чи дозволить встановлювати діагноз хворого та приймати якісь рішення. По-друге, якщо їхні функції полягатимуть лише у транспортуванні пацієнта, то чи зможуть їх усіх прийняти наші лікарні? По-третє, якщо на виклик виїжджатимуть лишень парамедик і паратехнік (водій), то чи справляться вони з транспортуванням недужого (потерпілого)? І подібних запитань – багато.
– Ірино Василівно, для медицини гасло «кадри вирішують все» –  особливо актуальне. Чи не відчуває служба дефіциту кваліфікованих працівників у зв’язку з невтішною соціально-економічною ситуацією, яка спонукає багатьох спеціалістів виїжджати за кордон?
– Я вдячна тим, які працюють вдома, на батьківщині, і, водночас розумію тих, хто шукає кращого життя деінде. Адже робота медиків в режимі екстриму і винагорода за неї – поки що неспівмірні речі. Попри те, що за особливі умови праці вони, залежно від стажу роботи, отримують відповідну доплату. Якщо ж так піде далі, медицина взагалі залишиться без кадрів (в окремих регіонах ситуація вже наближається до «червоної лінії», бо на місці здебільшого  люди   пенсійного віку). Тоді вже галузі не зарадить ніяке реформування...

Розмовляла Ганна МАКАРЕНКО.
скачать dle 10.5фильмы бесплатно
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

«Гаряча лінія» – про призначення субсидій на опалювальний сезон
«Гаряча лінія» – про призначення субсидій на опалювальний сезонДержавна установа Закарпатський обласний контактний центр спільно з Департаментом соціального захисту населення Закарпатської ОДА 20 вересня 2018 року проведуть прийом звернень громадян у телефонному режимі.

Відбудеться виїзний прийом
Відбудеться виїзний прийомПовідомляємо, що 30.08.2018 р. спеціалісти управління проведуть виїзний прийом громадян у Нижньоапшанській сільській раді, де створено віддалене робоче місце з обслуговування громадян с.Нижня Апша та прилеглих населених пунктів. Будуть надаватись консультації щодо пенсійного забезпечення, порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, а також прийом заяв та документів майбутніх пенсіонерів, заяви про реєстрацію на веб-порталі ПФУ та СМС-інформування, замовлення довідок, заяви про надання довідки ОК-5 про нараховану заробітну плату, прийом анкет для оформлення пенсійного посвідчення.
Тячівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області.

Запрошуємо на міжнародний волейбольний турнір
Запрошуємо  на міжнародний волейбольний турнір25-26 серпня на території бази відпочинку «Слатіна» (смт Солотвино) відбудеться Міжнародний турнір з волейболу серед чоловіків та жінок з нагоди Дня незалежності України. У ньому візьмуть участь 16 команд з Румунії, Молдови та України. 
Урочисте відкриття турніру – 25 серпня о 10.00 за к.ч. Запрошуємо вболівальників на спортивне свято.
Оргкомітет.
Тячів відзначить День міста 15-16 вересня
Тячів відзначить День міста 15-16 вересняТаке рішення було прийняте на засіданні двадцять четвертої (позачергової) сесії Тячівської міської ради сьомого скликання, яке відбулося 26 липня.
Цьогоріч День Тячева та 689-у річницю від першої документальної згадки про місто святкуватимуть традиційно упродовж двох днів – 15-16 вересня. 
Вл. інф.