Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Народження міста. Від загадкового минулого – до сьогодення Тячева

Народження міста. Від загадкового минулого – до сьогодення Тячева

10:18, 26.09.16
595
Суспільство / Важливо
Щороку восени тячівці відзначають День міста. Як і кожен населений пункт, Тячів має цікаву історію, яка бере початок з сивої давнини.
Як свідчать архівні записи, заселювалася місцевість, де тепер розташований Тячів, ще в епоху Римської імперії ІІ-ІІІ ст. н.е. Саме через Тячів, населений слов’янами, проходив соляний шлях по Тисі до країн Центральної Європи. Малочисельне поселення зазнало спустошливого походу половців у 1096 р, а згодом і монголо-татарського нашестя у 1211 р. Ця навала  зруйнувала останні мости, які єднали місцевих слов’ян з Київською Руссю, до якої вони належали. Цим скористалися угорці, які після нашестя монголо-татар з’явилися в краї і почали освоюватися на нових землях. Щоб хоч трохи збільшити поріділе після ворожих наскоків населення, угорські власті запрошували з Німеччини саксонських колоністів, яких місцеве населення Тячева називало  шолтисами. Ще до правління Карла І Роберта саксонці становили більшість населення Тячева, яке навіть мало назву  Teutsch Au, що в перекладі з німецько-саксонської означає «німецька долина». Слід нагадати, що такі прізвища, як Бухер, Швайгер, Гейдер, Аубруннер, Фішер, які мають деякі жителі міста, аж ніяк не слов’янського походження, їхні носії є потомками саксонців. Вони збудували в Тячеві церкву у готичному стилі, яка є нині реформатською і зафіксована на малюнках 14 ст.
Населення проживало на 4-5 вулицях і нараховувало всього 500-600 чоловік, навколо – дрімучі ліси – так виглядало поселення Тячів на початку 14 ст.
Існує багато легенд і переказів щодо назви самого міста. Ось як пише у своїй книзі «Село за горами» угорський письменник-реаліст Жігмонд Моріц, який збирав матеріали про місто у 1940 році: «Літньої днини пастухи, які випасали стада корів на пасовиськах вздовж Тиси, почули сурми і побачили кіннотників, які швидко просувалися з боку Бедевлі. Очолював королівську свиту приблизно з 50-60 чоловіків сам король Карл І Роберт. Під’їхавши до пастухів і побачивши ситих, вгодованих корів, биків, тучні пасовиська, оброблені землі, король голосно вигукнув: «Мені подобається!». Пастухи по одягу впізнавши свого покровителя, впали на коліна за звичаєм. Згодом на сурми королівських слуг збіглося майже все поселення. В свою чергу, король похвалив жителів за те, що добре господарюють, а пастухи почастували його і супроводжуючих свіжим молоком, заодно похвалившись, що його у них стільки, як у річці води, і тече воно молочною трубою. Присутній на зустрічі статс-секретар це дійство спостерігав і записував. Це і стало приводом до назви міста, яке з угорської перекладається «молочна труба». Різниться з сучасною вимовою угорською мовою у  назві  всього однією буквою.
Приїзд Карла І  Роберта не був випадковим, угорський король ставив собі за мету приборкати місцевих феодалів у краї, володіння яких простягалося до самої Углі, де на межі з нею Готар, що угорською мовою означає «кордон».
Найкращі землі вздовж Тиси повинні були перейти в королівську власність, яке давало  можливість королю поповнити казну додатковими надходженнями з податків підданих йому жителів. І тому у 1329 році з’явилася грамота Карла І Роберта, в якій Тячів разом з Хустом, Вишковом, Довгим Полем та Сігетом (Румунія) отримали статус королівського міста, з наданням певних привілеїв жителям, але з обов’язковою платою податку в розмірі 18 динарів з селянського двору, що і було остаточно закріплено у новій грамоті 1336 р. А привілеєм було те, що жителі Тячева мали право торгувати сіллю будь-де і без податку. Не оминула тячівців і ласка короля, який був дуже ними задоволений у виборі герба Тячева. Ним став герб із зображенням яструба з розпростертими крилами. А цей птах для угорців  є символічним і схожий на птаха Турула, який летів за легендою з башкирських степів  до Дунайської низовини, показуючи угорським племенам дорогу.
Народження міста. Від загадкового минулого – до сьогодення Тячева
За Тячевом шлях короля лежав до Вишкова, Хуста, Королева, Виноградова і далі у напрямку Чинадієва. Загалом близько 20 міст отримали королівське підданство, поповнивши йому казну. Про короля відомо, що Карл І Роберт був неаполітанським князем з династії Анжу, поставив його на угорський престол сам римський папа Боніфацій VІІІ. Король вів безперервні війни з феодалами за обмеження їх володінь і багатств. Одначасно він був добрим дипломатом, ініціатором і засновником Вишеградської трійки, яка вже сьогодні нараховує 4 країни. При Карлові І Роберту було викарбувано угорську монету форінт з чистого золота.
Сам автор книги про Тячів Жігмонд Моріц проживав по вулиці Кошута, 17 у Карла Борбеля, син якого Людвіг Карлович  став ініціатором  і засновником ДЮСШ в Тячеві. Цей двір Борбелів відомий ще й тим, що тут тренувався, готуючись до міжнародних змагань на шаблях, відомий тячівський спортсмен Шандор Ботизі. Випускник Львівського інституту фізкультури, претендент у збірну СРСР, Шандор не пройшов конкурс через соціальний статус «куркульства». Однак це йому не завадило згодом стати тренером збірної Угорщини, а пізніше і Західної Німеччини, отримати мандат учасника 5-ти олімпійських ігор і виховати 4 олімпійських чемпіонів. Згадуючи про відомих особистостей міста, слід підкреслити, що тут кожна вулиця має свою історію, пов’язану з відомими подіями, людьми, про яких ми поволі забуваємо.
Незрівнянно змінило своє обличчя наше місто. Порівняно з іншими райцентрами, воно розвивається динамічно, де створюються всі умови, щоб його жителі відчували себе як у Європі. До їх послуг  облаштоваий стадіон, басейн, про який можна було 10 років тому лише мріяти, тротуари, асфальтовані вулиці роблять Тячів привабливим для туристів. По вулиці Вайди будується спорткомплекс, в якому проводитимуться змагання на вищому рівні.
М.Савчук, вчитель-пенсіонер Рунівської ЗОШ І-ІІ ст.
Фото Н.МАДЖАРИ.скачать dle 10.5фильмы бесплатно
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».