Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Дитина і алкоголь: вчасно застерегти від лиха

Дитина і алкоголь: вчасно застерегти від лиха

11:03, 12.02.18
522
Суспільство
Дитина і алкоголь:  вчасно застерегти від лихаНа жаль, суспільство вже звикло до того, що святкова ейфорія державних та релігійних свят «плавно перетікає» у кримінально-екстремальну хроніку ЗМІ. І що дедалі частіше в ній з’являються повідомлення про «гучні подвиги» дітей та підлітків, скоєні у стані алкогольного сп’яніння. Ось, бодай, окремі епізоди: цьогорічне Різдво, скажімо, ледь не стало фатальним для трьох школярів з Хустщини, які доколядувались аж до реанімації. А минулорічне свято останнього дзвоника цілком могло стати останнім днем у житті п’ятьох дітей зі Львівщини, причому, зовсім не «випускного» віку, а 13-15-річних, які теж вирішили відзначити його «з розмахом». І подібних фактів – греблю гати, оскільки алкоголь перетворився із «забороненого плоду» для підростаючого покоління на атрибут самостійності і дорослості.

Про масштабність цього лиха офіційна статистика говорить мало (схоже, воно просто замовчується), проте, згідно даних соціологічного опитування, Україна – беззаперечний світовий лідер в плані дитячого алкоголізму(!). На другому місці – Ізраїль, однак з величезним відривом. Якщо в Україні систематично зазирають у чарку 40% дітей, то в Ізраїлі – 28%. На третьому місці – Чехія. В чому ж причина дитячого алкоголізму, який, по суті, несе в собі загрозу для здоров’я всієї нації, і чи існують шляхи його подолання, про це – в розмові кореспондента з лікарем-наркологом КЗ «Тячівська райполіклініка» Б.В.Гарастеєм.
– Отже, Богдане Васильовичу, Вам, як досвідченому фахівцеві, напевно, відомо, як, здебільшого, зароджується в дитини тяга до спиртного?
– Якщо п’ють батьки, дитина сприймає це як життєву норму і рано чи пізно починає вживати сама. Хоча «стартовим пуском» може стати будь-яке свято в цілком благополучній родині. Найчастіше, Новий рік, який важко уявити без келиха шампанського. До важливої складової свята малих делікатно привчає «Дитяче шампанське», на яке здобулася винахідлива вітчизняна промисловість. Характерно: нині серед дітей стало традицією святкування днів народження у кафе та барах, серед розкутої, питущої публіки, яка подає наглядні уроки: що, як і скільки можна…
На початковому етапі своєрідною «перепусткою» у світ дорослого життя слугує пиво, яке взагалі не прийнято вважати спиртним напоєм. Насправді, тут на дітей і підлітків чатує пастка, бо все-таки певний відсоток алкоголю у пиві є. А оскільки його п’ють у великій кількості, відбувається його накопичення...
– То чи значаться на обліку у ввіреній Вам наркологічній службі діти  і підлітки? Якщо так, то з яких причин?
– Радує вже те, що осіб юного віку, які системно вживають алкоголь, на сьогодні не виявлено. Попри це, все ж шістнадцятьох взято на профілактичний облік після алкогольного отруєння. Серед них двоє віком 7-8 років, які отруїлися, пригубивши просто з цікавості, у момент, коли батьки втратили пильність, інші – добряче повеселились у компанії однолітків й, за браком досвіду, не розрахували своїх «можливостей». В результаті опинилися на лікарняному ліжку.
– Вихідці з яких родин – заможних чи не дуже – найчастіше «самостверджуються» через пляшку?
– Колись превалювали в цьому плані діти з неблагополучних родин, зараз походження практично не впливає на цю статистику.  Трапляється, навіть, що матеріальна забезпеченість відкриває перед юними кращі «можливості» – тож в їхньому середовищі факти частішають.
– В чому полягають ваші функції?
– Це, насамперед, роз’яснювальна розмова з батьками та самими винуватцями пригоди (йдеться про отруєння), інформування про прикрий інцидент служби в справах дітей, опікунської ради. Словом, дитина чи підліток опиняються в полі пильної уваги сім’ї і громадськості, й робиться все, аби одноразовий алкогольний досвід не став звичкою.
– Як загалом впливає алкоголь на юний організм?
– Найбільше страждає від нього ще не сформована нервова система дитини. В результаті виникають психози, неврози або гіперактивність. У залежності від типу нервової системи і рис характеру, дитина з часом стає або млявою, апатичною, лінивою, або агресивною, злою, неврівноваженою. У неї погіршується пам’ять, концентрація уваги, здатність до логічного мислення. У печінці юного організму виробляється ще недостатньо ферменту, який розщеплює спирт, тож під нищівним ударом етилового спирту опиняються життєво важливі органи – печінка, нирки, серце, і процес може набути незворотнього характеру. Розумовий розвиток припиняється, юна особистість деградує.
– Якими є симптоми раннього алкоголізму?
– Під впливом спиртного у дитини змінюється поведінка, вона може зробитися замкнутою або, навпаки, розв’язною чи нервовою. Погіршується також її фізичний стан – батьків повинно насторожити різке схуднення, змарнілий вигляд, відставання у рості, головні болі, часті нудоти, втрата рефлексів, порушення координації, невиразна мова… Загалом, алкоголь руйнує не лишень організм, а й майбутне людини, позбавляючи її гідних перспектив, паралізуючи волю в досягненні життєвих цілей.
– Богдане Васильовичу, у чому вбачаєте корінь зла і як йому можна зарадити?
– У цьому немала доля батьківської вини. Адже дитина чи не з молоком матері пробує спиртне, коли її припрошують до святкового столу, щоб «цокнутися погарчиком» з дідиком, татком, гостями. Не виключено, що солодкуватий смак шампанського їй і справді може сподобатися, а потім сподобається і стан ейфорії, який воно викликає. Вважайте, початок зроблено.
Не можна списувати з рахунку й рідних традицій. Адже, щоб усе було, «як у людей», на святах, урочистостях й обрядових дійствах в центрі стола мають красуватися пляшки з міцними напоями.
Отже, змін потребує нинішня культура святкування, або, що значно простіше, нашого ставлення до неї. Бо тимчасовий стан душевного піднесення не співмірний із усіма жахливими наслідками, породженими втратою самоконтролю після щедрого застілля. Дітей же слід відгороджувати від отруйного зілля усіма можливими способами, бо сформоване в ранньому віці позитивне ставлення до алкоголю може зруйнувати її долю та її саму, як особистість.
– Спасибі за розмову.

Розмовляла Ганна Макаренко.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.
У Хусті пройде персональна виставка талановитої майстрині з Тячівщини
У п’ятницю, 23 листопада, о 15.00 у Хустській міській картинній галереї відбудеться відкриття персональної виставки творчого доробку талановитої майстрині з Тячівщини Оксани Забелло під назвою «Барвисті крила осені».