У закарпатському селищі Королеві ще у 1970-х роках знайшли примітивні кам’яні знаряддя праці, але на той час їх не могли точно датувати.
Лише через півстоліття завдяки новітнім технологіям вченим вдалося визначили вік артефактів. На сьогодні ми маємо справу найдавнішими доказами існування людини в Європі.
Як свідчить видання “Мукачево.net”, 6 березня 2024 року українські науковці оприлюднили сенсаційне відкриття. Їм вдалося практично точно датувати знахідки (а саме кам’яні знаряддя первісних людей) з відомої палеолітичної стоянки у закарпатському селищі Королево.
Головний висновок в тому, що первісні люди цілком ймовірно мігрували до Європи з Кавказу через територію сучасної України. А їхня стоянка, що виявлена на Закарпатті є найдавнішою з відомих (досліджених в Іспанії та Франції).
Дослідники під керівництвом українського археолога з Академії наук Чеської Республіки у Празі Романа Гарби вивчили знайдені артефакти за допомогою двох методів: P-PINI (Particle-pathway inversion of nucleo de inventories) та ізохронного методу датування. Їхній вік приголомшує – знаряддям виявилося понад 1,42 мільйона років!
“Наші висновки підтверджують гіпотезу про те, що Європа була колонізована зі сходу, а наш аналіз показує, що ранні гомініди використовували теплі міжльодовикові періоди, щоб розселитися у вищих широтах і відносно континентальних місцях, таких як Королево, задовго до переходу періоду середнього плейстоцену”, – йдеться у публікації.
Саме Королево на Закарпатті відоме великою кількістю артефактів з тих часів та знаходиться посередині між найдавнішими знахідками, що свідчать про існування людей у Європі та на Кавказі, то науковці вирішили ретельно дослідити й датувати ці знахідки. Отже виявили, що Закарпаття цілком могло бути тим мостом, через який люди потрапили до Європи.
Зокрема на цей факт вказують і подібності між кам’яними знаряддями, знайденими у Королеві та з локацій на Кавказі.
Результати дослідження підтверджують теорію про те, що ці перші «мандрівники» до Європи, ймовірно, були представниками виду Homo erectus (Людини прямоходячої). Цей викопний вид гомінідів розглядають як безпосереднього попередника сучасної людини.