Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » Стосується кожного: що треба знати про енергетику в Україні та світі

Стосується кожного: що треба знати про енергетику в Україні та світі

08:47, 26.03.18
199
Тячівщина / Економіка / Довкілля
Стосується кожного: що треба знати про енергетику в Україні та світіСтаном на 2 серпня 2017 року людство вже витратило більше ресурсів, ніж планета здатна відновити за цілий рік. Іншими словами, ресурси, яких нам повинно було вистачити на 12 місяців, ми використали за сім.

Серед іншого, всесвітні природоохоронні організації відзначають, що до серпня людство викинуло вже більше вуглецю в атмосферу, ніж всі ліси і океани здатні абсорбувати за рік. І близько 60% наших карбонових викидів утворюються в результаті спалювання вугілля, нафти і газу. Укластися в ліміт могло б допомогти більш широке використання відновлюваних джерел енергії (далі - ВДЕ).
У своїх звітах провідні екологи зазначають, що перетин кордону відновлення природних ресурсів планети щороку настає все раніше. У 1993 люди розтягнули ресурси до 21 жовтня, в 2003-му протрималися до 22 вересня, в 2015 - до 13 серпня. Судячи з динаміки, таке життя невідповідно до своїх достатків не може тривати нескінченно. Це як витрачати більше, ніж заробляєш: спочатку начебто весело і шикарно, а потім їсти нічого.
Нафта і інші викопні джерела вже майже закінчилися - їх вистачить на 50 років
Кінець рано чи пізно настане і для самих традиційних джерел енергії. Якщо світовий рівень видобутку нафти 2016 року збережеться і далі, то людству її вистачить ще на півстоліття, приблизно стільки ж газу, трохи більше вугілля. Але що нам ці 50 років?
У зв’язку з дефіцитом нафти, газу і вугілля багато країн вже відмовилися від традиційної енергії
Найрозумніші активно готуються до нової реальності, коли енергію доведеться виробляти з води, повітря і всього іншого. Шведи планують до 2020 року збільшити частку ВДЕ в споживанні енергії майже до половини. Цілі України набагато скромніші. Не кажучи вже про те, що Швеція, напевно, зробить все заплановане, а от щодо України важко бути впевненим.  
А най-найрозумнші вже, вважайте, готові. Дві третини споживаної в Норвегії енергії видобуваються за допомогою ВДЕ, 96% якої складає гідроенергетика. Це унікальний досвід: до 2050-го року Норвегія планує стати першою в світі країною, повністю незалежною від нафти і газу.
Україна здатна отримувати три чверті потрібної енергії з ВДЕ
Технічно досяжний потенціал України дозволяє отримувати близько 75% споживаної країною енергії з поновлюваних джерел. Нехай не 100%, але вже на так погано. Україна з кожним роком нарощує потужності ВДЕ, але загальна частка ВДЕ в нашому виробництві електроенергії все ще настільки мала, що зростання в цілому мало помітне. Поки це крапля в морі.   
Заміщати потрібно не тільки викопні джерела, а й атомну енергію
«Інші» джерела на графіку вище - це не тільки і навіть не стільки копалини, скільки енергія атома. Майже половину електрики нам дають АЕС.
   Але надмірно покладатися на атомну енергетику - погана ідея, особливо у випадку України. Ще недавно ми повністю залежали від поставок ядерного палива з Росії. У 2017 році заплановано здійснити 11 поставок від російського АТ «ТВЕЛ» і шість - від американської компанії Westinghouse, вірніше, її шведського підрозділу. Але навіть в умовах повної незалежності від російського палива атомну енергію пора було б починати чимось заміщати. Багато з українських енергоблоків працюють вже довше, ніж це передбачено спочатку. З 15 енергоблоків у 10-ти вже закінчився строк експлуатації!
У таких випадках термін експлуатації зазвичай продовжують, і це світова практика. Продовження терміну є досить масштабною модернізацією енергоблоку, яка вимагає грошей, часу і суворого контролю. В Україні таких продовжень було вже кілька, але дорожнеча процедури і корупція в цій сфері ставлять ефективність модернізацій під сумнів. У листопаді 3 з 15 енергоблоків діючих АЕС в Україні перебували в ремонті.
Енергоблоки старіють і зношуються, а працювати їм доводиться все більше: навантаження на АЕС зростає через брак антрациту для ТЕС. Разом з навантаженням зростає і аварійність. У 2016 році вона зросла в п’ять разів, у порівнянні з 2015 р.
Що таке аварія на АЕС – Україна знає, як ніхто інший. Втрати від катастрофи на ЧАЕС до 2010 року склали майже 200 мільярдів доларів. Як два ВВП в 2016 році. Заборгованості із зарплати в збиткових шахтах перевищили 50 мільйонів гривень. Разом з цим держава продовжує дотувати збиткові державні шахти.
Але є і хороші новини: в Україні вже існують успішні приклади енерго-кооперативів та енергетичних компаній, що працюють над проектами з використання потенціалу ВДЕ.
Закарпаття енергетичне
На сьогодні левову частку електроенергії (більше 90%) Закарпаття отримує з Бурштинської ТЕС (м. Бурштин, Івано-Франківська область) в межах т.з. «Бурштинського острова». Теплові електростанції є потужним джерелом викидів шкідливих хімічних речовин у атмосферу, які пануючі вітри розносять на сотні кілометрів. У підсумку місто Бурштин – одне з найзабрудненіших міст України.
Закарпаття не платить жодних компенсаційних видатків сусіду-постачальнику і, водночас, незважаючи на важку екологічну ситуацію там, отримує електроенергію. Замислитися над енергетичним майбутнім краю змушує не тільки зношеність та екологічна ситуація на Бурштинській ТЕС, але й глобальні процеси в енергетичній системі Україні.
За рік Закарпатська область споживає близько 1,7 млрд. кВт. год. енергії, а виробіток об’єктів «зеленої енергетики» складає всього 0,14 млрд. кВт. год., або близько 8% від потреби. Натомість ефективне використання потенціалу відновлюваних джерел енергії у краї дозволить Закарпаттю виробляти значно більшу кількість власної «зеленої» енергії без шкоди для довкілля.
Василь СМАГА.
Стосується кожного: що треба знати про енергетику в Україні та світіСтосується кожного: що треба знати про енергетику в Україні та світі
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.

В’ячеслав Бігун покаже нові мотиваційні фільми
4 січня, в п’ятницю, відбудеться показ і обговорення у Тячеві нових авторських фільмів вченого-юриста і кінематографіста В’ячеслава Бігуна за участю автора та творців стрічки. Глядачі зможуть переглянути нові фільми автора. Перший – «Моро. Розвідка долі» (док., біографія, історія, війна, 15 хв.). Мирний закарпатець приймає виклик долі захистити Батьківщину в новій європейській війні. Він стає розвідником, випробовуючи себе перед обличчям смерті та ворогів, вимолюючи у Бога не лише життя, але й добру дружину. Піднятися над буденністю теми дозволить поезія, яка доповнює кіноформу автора.