Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » Свідки історії – автентичні марамороські будинки

Свідки історії – автентичні марамороські будинки

08:45, 13.08.18
640
Тячівщина / Культура / Суспільство
Свідки історії – автентичні марамороські будинкиЯким був старовинний Тячів сто і більше років тому? Уявити це можна, розглядаючи старі світлини і поштівки, фотокопії яких час від часу розміщують в електронних архівах або на сайтах аукціонів для колекціонерів старовини.

Поряд з основними міськими спорудами, що є головними на зображенні, бачимо і рядову забудову у традиційному стилі. 
На жаль, з плином часу майже всі старовинні будинки назавжди зникли з вулиць міста. Опрацьовуючи історико-архітектурний опорний план Тячева, український вчений, архітектор, реставратор зі Львова Роман Могитич з колегами виявили у Тячеві лише три неперебудовані автентичні будинки традиційного типу: по вулиці Незалежності, 7 і 99, та по вул.Кошута, 32. 
Що ж притаманно житловій забудові марамороського регіону? Як зазначає Роман Могитич, форми традиційного будинку виробили кліматичні умови Мармарощини. Це дуже стрімкий дах, галереї, що оточували будинок з двох, а часом і з трьох сторін. Покриті ґонтям (шінґлями, тріскою) дахи, різьблені стовпці, підкоси та балки галерей надають ошатності будинкам і чудово вписують їх у гірський ландшафт. 
У місті теж дотримувались традицій сільської садибної забудови, однак враховували умови щільного поділу ділянок. Тому будинки виходили до вулиці вузькою стороною, а під житловою частиною обов’язково був мурований льох, куди переважно вів вхід з вулиці. Вузький чільний фасад мав два вікна, що освітлювали найбільшу кімнату-світлицю. Площину дахового причілка пожвавлювало малесеньке віконце. 
Такими були й старовинні тячівські оселі. Це можемо побачити на прикладі будинку №99 по вулиці Незалежності, який зберігся найкраще з трьох міських хатин-«старожилів». Зараз у садибі ніхто не живе. Але нам вдалося розшукати її господарів. Власник хатини – тячівець Людвиг Кедєш залюбки запрошує до дідівської оселі. Відчиняє ворота, наче портал у давноминулі часи. У хаті дві кімнатки і кухня. Тут все дихає старовиною. Навіть меблі, елементи оздоблення інтер’єру та деякі предмети побуту збереглися неушкодженими з предковічних часів. Низькі стелі, дерев’яні балки (геренди), різьблені стовпці – так колись тячівці будували житло. На частині фасаду ми помітили давню табличку угорською з написом «Hazai biztosito» («Cтрахування житла»). 
«Точно і не знаємо, в якому році ця хата буда збудована, – каже Людвиг Кедєш. – Напевно, її будував ще мій прадід. У ній жили моя бабуся Ержибет з дідусем. Народились вони у перших роках ХХ століття. На жаль, дідусь у 1944 році загинув у концтаборі в Росії, і ми майже нічого про нього не знаємо. За словами батька, він був серед перших тячівців, яких забрали до концтабору. Звали його Шандор, як і батька. Після смерті чоловіка Ержі-момо жила в ній сама, вирощувала квіти, городину, продавала і з того жила. Ми, онуки, теж часто навідували бабусю. Померла вона у 1990 році. Хата добре збереглася, бо батько любив її і завжди доглядав». 
Зараз господарі сюди нечасто навідуються, але продавати хату не збираються – залишать дітям.  
Тим часом науковці діляться намірами: будуть пропонувати будинки №7 та №99 по вулиці Незалежності під пам’ятки. На жаль, щодо старої хатини на Кошута висновок фахівців невтішний: її вже навряд чи вдасться врятувати. 

Наталія Маджара.
Свідки історії – автентичні марамороські будинкиСвідки історії – автентичні марамороські будинки

Читайте також:
Коментарі:
Аватар
Яррі Одл 12 лютого 2019 17:26
  • Подобається
  • 0
Як на мене, хатину на Кошута 32 слід врятувати. Вона найцікавіша в етнографічному плані. На основі однієї з цих будівель (або й усіх) доцільно організувати музей (або кілька тематичних). Причому хатку слід повністю накрити легкою прозорою конструкцією, навіть з частиною двору, де теж відтворити елементи того часу: криницю, літню пічку, ручний млин, пивницю, тин тощо.

Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Графік роботи віддалених робочих місць працівників Тячівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області в сільській раді с. Вільхівці і с. Нижня Апша у 2019 році
Працівники відділу обслуговування громадян управління Фонду прийматимуть громадян з різних питань пенсійного законодавства у створених віддалених робочих місцях: 
- сільської ради с. Вільхівці другого та третього вівторка щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
- сільської ради с. Нижня Апша першого та третього четверга щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
Адміністрація управління.

1 квітня стартує місячник добровільної здачі зброї
Поліція проводить профілактичні заходи з вилучення із незаконного обігу зброї. Черговий місячник стартує 1 квітня і триватиме 30 днів.
Повідомляємо: краяни, у яких є незареєстрована зброя, мають змогу здати її до відділків поліції, уникнувши при цьому кримінальної відповідальності. Згодом зброю можна легалізувати, зареєструвавши на власне ім’я, або ж видати для її знищення. 

Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.
«Гаряча лінія» – про призначення субсидій на опалювальний сезон
«Гаряча лінія» – про призначення субсидій на опалювальний сезонДержавна установа Закарпатський обласний контактний центр спільно з Департаментом соціального захисту населення Закарпатської ОДА 20 вересня 2018 року проведуть прийом звернень громадян у телефонному режимі.