Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » «Кедровий заказник «Горгани і Тавпіширка» – клондайк для екоподорожей», – Валерій Мурга

«Кедровий заказник «Горгани і Тавпіширка» – клондайк для екоподорожей», – Валерій Мурга

15:05, 14.09.18
388
Тячівщина / Довкілля
«Кедровий заказник «Горгани і Тавпіширка» – клондайк для екоподорожей», – Валерій МургаКедровий заказник «Горгани і Тавпіширка» – унікальний природний куточок, розташований на висоті 1370 метрів над рівнем моря у Плайському лісництві Брустурянського лісомисливгоспу. Лісівники кажуть, що кедрам понад 300 років, і на кам’янистих розсипищах ростуть кедрово-смерекові, серед яких місцями трапляються березово-кедрові та чисті кедрові бори. Резерват має наукове значення, і головне завдання тамтешніх лісівників – збереження унікальної природи.

Старовікові кедри, «живуть» вже третє століття і «бачили» навіть ерцгерцогиню Австрії, імператрицю Священної Римської імперії з династії Габсбургів Марію-Терезію.
Сучасні тенденції розвитку туризму на Закарпатті демонструють зростання попиту на послуги природного, екологічного туризму приблизно на 20-30 відсотків щорічно. Тільки протягом 2017 року екологічні місцини та ліси Закарпаття відвідали близько 2 мільйонів туристів з України та закордоння, що є абсолютним рекордом для області. Набратися вражень мандрівники, фотохудожники та журналісти й насолодитися традиційними маршрутами прагнуть в незвичайних місцях.
І це не може не тішиті лісових господарників, які чатують лісові кордони і поступовими кроками розвивають туризм і рекреацію. Брустурянський лісомисливгосп – територія саме з такими локаціями. Місцева архітектура, дерев’яні будинки, ліси та суворі лісівничі умови праці вписуються в високогір’ї, фон смерекових та кедрових лісів ідеально – в фотокартки. 
Державне підприємство «Брустурянське лісомисливське господарство» – одне з найбільших та найуспішніших в області. Якщо ж брати до уваги кількість населених пунктів, які розміщені на території, підпорядкованій лісництву, то підприємство, напевно, матиме першість в області за густонаселеністю.
Директор Брустурянського лісомисливгоспу Михайло Бігун розповідає: «Об’єкти природно-заповідного фонду ДП «Брустурянське ЛМГ» займають 7 % від загальної площі лісомисливгоспу. А це 2800 гектарів захисних, рекреаційно-оздоровчих та лісів природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення. Ще майже 2000 гектарів запроектовано віддати в праліси, квазіпраліси та старовікові насадження. У лісових масивах держлісгоспу є декілька об’єктів природно-заповідного фонду, серед яких державного значення – «Горгани та Тавпіширка», «Гладин», «Кедринський», а також місцевого значення – «Аршична», «Явірник», «Бертяник». У Груниківському лісництві є буферна зона, яка прилягає до Карпатського біосферного заповідника площею 2126 га».
І одним з унікальних, якому варто приділити особливу увагу, є заказник державного значення «Горгани і Тавпіширка». Розташований в Плайському лісництві на Тавпіширському хребті. Загальна площа, на якій росте незайманий кедровий ліс, становить 248 гектарів. Як стверджує майстер лісу Плайського лісництва Михайло Павлюк, ця територія – унікальна як для Тячівського району, так і для Закарпатської й сусідньої, Івано-Франківської областей. Ця земля багата рідкісними видами рослин і тварин.
У результаті великої протяжності природні зони заповідної території відрізняються великою різноманітністю. Гірський рельєф перемежовується з безкрайніми луковими рівнинами. У цьому регіоні відзначається активна сейсміка і вулканізм. Хребет складається з сірих грубошарових пісковиків, укритий кам’яними розсипами.
Дирекцією лісгоспу особливо охоронюваних природних територій розроблено піші та веломаршрути по унікальних природних об’єктах. Нещодавно разом із туристичним товариством «Карпатські стежки» встановили інформаційно-охоронний аншлаг, прочистили екологічну стежку та встановили альтанку для відпочинку.
На території є дуже цікаві місця, такі як, наприклад, лінія Арпада чи перевал Легіонів. Є і плантація Масарика: старожили розповідають, що чеський президент був у наших горах. Також є цікава легенда про графа Шенборна. Нібито він колись тут полював і підстрелив оленя. Але як побачив дуже сумні очі помираючої тваринки, зарікся полювати на оленів, а на пам’ять про це наказав встановити камінь-знак. Там викарбувана голова оленя і зверху написано латиною «Губертус». Є ще гора, яка називається Татарівка, що свідчить про перехід татар через ці гори. Тобто маємо про що говорити і що показати туристові. А екологічний маршрут «Кедренський заказник «Горгани і Тавпіширка» – клондайк для екоподорожей» і він швидкими темпами набирає популярність, особливо в осінній час, коли починається рев оленя і взимку, коли мешканці лісу приходять до підгодівельних майданчиків.
Варто відзначити, що ведеться велика робота з охорони території заказника. Лісничий Плайського лісництва Іван Меклеш каже, що у літню пору, коли у ліс приїжджають відпочивати туристи або збирачі яфин, співробітники Плайського лісництва регулярно проводять рейди і спілкуються з гостями, розповідають про правила розпалювання багаття, паркування транспорту в природоохоронній зоні тощо. У зимовий час організовуються маршрутні обліки тварин, які дозволяють з точністю визначати чисельність того чи іншого виду.
До унікальних місць – заказників, перевалів, хребтів, реліктових лісів та крутих вершин навідувалися навіть не всі місцеві жителі Тячівщини. А тут є видовище: захоплюючі високогірні світанки і вечірні тумани, парості Іван-чая і місцевий екоколорит. Це ідеальний мікс для того, щоб набратися вражень, зарядиться драйвом і випробувати себе на міць.
Прес-служба Закарпатського ОУЛМГ.
«Кедровий заказник «Горгани і Тавпіширка» – клондайк для екоподорожей», – Валерій Мурга«Кедровий заказник «Горгани і Тавпіширка» – клондайк для екоподорожей», – Валерій Мурга

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Графік роботи віддалених робочих місць працівників Тячівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області в сільській раді с. Вільхівці і с. Нижня Апша у 2019 році
Працівники відділу обслуговування громадян управління Фонду прийматимуть громадян з різних питань пенсійного законодавства у створених віддалених робочих місцях: 
- сільської ради с. Вільхівці другого та третього вівторка щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
- сільської ради с. Нижня Апша першого та третього четверга щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
Адміністрація управління.

1 квітня стартує місячник добровільної здачі зброї
Поліція проводить профілактичні заходи з вилучення із незаконного обігу зброї. Черговий місячник стартує 1 квітня і триватиме 30 днів.
Повідомляємо: краяни, у яких є незареєстрована зброя, мають змогу здати її до відділків поліції, уникнувши при цьому кримінальної відповідальності. Згодом зброю можна легалізувати, зареєструвавши на власне ім’я, або ж видати для її знищення. 

Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.

В’ячеслав Бігун покаже нові мотиваційні фільми
4 січня, в п’ятницю, відбудеться показ і обговорення у Тячеві нових авторських фільмів вченого-юриста і кінематографіста В’ячеслава Бігуна за участю автора та творців стрічки. Глядачі зможуть переглянути нові фільми автора. Перший – «Моро. Розвідка долі» (док., біографія, історія, війна, 15 хв.). Мирний закарпатець приймає виклик долі захистити Батьківщину в новій європейській війні. Він стає розвідником, випробовуючи себе перед обличчям смерті та ворогів, вимолюючи у Бога не лише життя, але й добру дружину. Піднятися над буденністю теми дозволить поезія, яка доповнює кіноформу автора.