Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » На вільній екскурсії розповіли про Голокост

На вільній екскурсії розповіли про Голокост

15:05, 04.03.19
113
Тячівщина / Суспільство / Пам'ять
В неділю, 24 лютого, у Тячеві відбулася вже традиційна вільна екскурсія. Пізнавальну мандрівку провів викладач факультету історії та міжнародних відносин УжНУ Юрій Славік. Тячівці дізнались про найбільш трагічну за масштабами сторінку в історії міста і Закарпаття загалом періоду ІІ Світової війни – переслідування єврейського населення та Голокост. Цьогоріч у квітні відзначатимуть 75-ту річницю тих подій.

Екскурсовод розповів, що за статистикою, у 1941 році у Тячеві мешкали 2150 євреїв, або 20%  загальної кількості населення (разом з євреями з с.Округла). Це були громадсько-, політично- та економічно активні мешканці, серед яких – лікарі, адвокати, власники крамниць, тобто люди, які забезпечували життєдіяльність міста. Також у сільській місцевості, вели архаїчний спосіб життя, і з русинською громадою у них конфліктів не було.  
У квітні-червні 1944 року на території Закарпаття були створені 9 гетто, два з яких – у Тячеві, звідки євреїв поступово депортували до концтабору Аушвіц. На більшість із них чекали газові камери, додому повернулись одиниці.  
Загалом, із Закарпаття до таборів смерті було депортовано близько 85-86 тисяч осіб. Але загальна кількість жертв Голокосту – близько 110-115 тисяч. Із них лише 10% пережили Голокост. 
Юрій Славік детально розповів про передісторію утисків єврейської громади – однієї з найчисельніших серед нацменшин на той час – з боку угорських військ, про антиєврейське законодавство, яке мало на меті позбавити юдеїв впливу та участі у соціально-економічному й політичному житті. Передусім, у 1941 році депортації зазнали євреї, які не мали угорського громадянства, в їх числі – і декілька десятків сімей з Тячева. Їх депортували до Кам’янця-Подільського і розстріляли. 
Друга частина екскурсії пройшла біля будівлі колишньої синагоги, а нині – спортзалу Тячівської ДЮСШ. Саме в околицях синагоги було розташоване одне з двох тячівських гетто, де утримували близько двох тисяч людей єврейської національності. Інше, за свідченнями 1946 року, було зосереджене в межах десяти хат на західних околицях міста, на вулиці, що в той час носила ім’я Духновича. Туди відправляли євреїв з навколишніх сіл, яким дозволялося брати з собою пожитки не більше 50 кг на особу та харчі на два тижні. У цьому гетто їх було близько 6 тисяч. Наказ на початок ізоляції євреїв Тячева дав тодішній мер міста Степан Лукач. 20 квітня 1944 року розпочалося створення гетто, яке існувало близько місяця. Цими роботами займалася єврейська рада, створена місцевою владою, на чолі з Йєно Ровтом (Jeno Roth). При гетто діяла кухня, було кілька лікарів з середовища євреїв. Проблем із продовольством не було, але санітарні умови були дуже складними: в одній невеличкій кімнаті жило 10-15 людей. Втім, адміністрації гетто не вдалося уникнути подальшої депортації.  
Згодом, у травні, усіх мешканців гетто звозили на залізничну станцію, звідки товарними ешелонами відправляли на Кошіце, а звідти – до Аушвіцу. 
Вижити у таборах смерті судилося лише 80-м тячівським євреям (дані 1946 року). Та у рідному місті їх помешкання  часто були продані на аукціонах і зайняті іншими людьми. Тому вони були змушені емігрувати. 
Одним із найвідоміших свідків Голокосту був Юджин Голландер, який був родом з Хуста, але зустрів Голокост у Тячеві, і згодом написав книгу спогадів про ті події. 
Також тячівці дізнались про долю єврея Германа Розенталя родом з Широкого Лугу, який теж пережив Голокост. Зараз він з сім’єю живе у Виноградові. 
Після війни єврейська громада у Тячеві дещо відновилася, але подальші хвилі еміграції призвели до того, що зараз у місті її не залишилось.
Тячівці кажуть: вільна екскурсія була цікавою, адже дізнались багато нового про історію рідного міста, і вже очікують на наступну пізнавальну прогулянку. 
Н.МАДЖАРА.
Читайте також:
Коментарі:
Аватар
Яррі Одл 22 березня 2019 08:20
  • Подобається
  • 0
Чи буде в Тячеві вільна екскурсія до 80-річного ювілею Карпатської України?

Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.