Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » Реліквії та артефакти реформатського собору Тячева

Реліквії та артефакти реформатського собору Тячева

15:49, 01.07.19
164
Тячівщина / Культура / Духовність
Тячівський реформатський собор – єдина пам’ятка архітектури національного значення у місті. Час будівництва храму достеменно невідомий, однак можна з упевненістю стверджувати: це найдавніша споруда міста.

Серед припущень дослідників історії церкви найпоширенішою є думка, що костел був зведений ще у ХІІІ ст. – спочатку як католицький. І лише з середини XVI-го століття, після масового переходу місцевого населення у протестантизм, готичний храм став слугувати реформатам. 
Упродовж століть на долю церкви випало немало випробувань – набіги татарської орди, пожежі, повені… Та все ж зусиллями вірників храм вистояв, до того ж – у майже незміненому вигляді. Нині це не тільки місце проведення богослужінь реформатської громади міста, а й унікальне сховище дивовижних знахідок минулого. 
Середньовічні фрески
Гіпотезу про те, що у стінах храму можуть бути приховані фрески, висловлювали й раніше. А нещодавно факт їх існування підтвердився. Три роки тому, у 2016-му, під час реставраційних робіт угорський художник-реставратор Йожеф Лангі виявив на лівій стіні у північній частині храму фрески. Як стверджує священик храму о.Кароль Ласло, їм стільки ж років, як церкві, і це не що інше, як фрагмент середньовічного розпису «Таємна вечеря» з ликами дванадцятьох апостолів. Духовний наставник реформатської громади сподівається, що роботи вдасться продовжити, щоб цілком відновити унікальний розпис. 
Рештки кам’яного вівтаря 
Фрески – це тільки одна з цінних знахідок у сакральній споруді. Також тут можна побачити частини старого кам’яного вівтаря, імовірно, XVI-XVII століть, який знов-таки під час реставрації угорські дослідники знайшли за сходами, що ведуть на катедру. На одному з них – фігура орла, що з давніх-давен був символом міста і зображений на гербі Тячева. На інших – рослинні візерунки та нерозбірливий напис. 
Також вдалося виявити елементи первісного декоративного оздоблення – консолі з орнаментальними мотивами – дубовим листям та гронами винограду.  
Касетна диво-стеля
Вражає і незвичайна стеля церкви, яка складається з розфарбованих 240 частин-«касет», або кесонів. На них, крім розмаїття вигадливих рослинних орнаментів, наче з Гетсиманського саду, зображені й чудернацькі тварини та фантастичні істоти, згадки про яких є у Біблії.  Це, до прикладу, лелеки, кролики, орел, пелікан, дракони, козли, єдинороги та інші. Є тут чимало зображень рибоподібних створінь, зокрема, русалки. 
Первісний касетний розпис датується 1748 роком, а у 1934-му його відреставрував майстер Янош Борок. Ці дати теж зафіксовані на символічних касетах. 
У Закарпатті подібна дерев’яна стеля є ще у реформатській церкві в с.Четфалва на Берегівщині. Зустрічаються такі в Угорщині та румунській Трансильванії. 
Орган, подарований вірником
Як свідчить напис на старовинному органі, встановленому у церкві, його виготовили у 1853 році. Це подарунок прихожанина Йожефа Петрича. Як свідчать публікації у тогочасній пресі (часопис «Vasarnapi Ujsag»), це був неодружений, бідний, але благородний і побожний чоловік, який прожив скромне життя. У 1852 році він сильно занедужав, покликав священика і куратора, з якими поділився намірами віддати всі заощадження на потреби церкви. З них 1000 форинтів були призначені для купівлі органу. Невдовзі Йожеф Петрич помер. Йому було 55 років. Похований цей добродій на реформатському й римо-католицькому цвинтарі у центрі міста. 
Голос церкви – три дзвони
На дзвіниці церкви, яку добудували вже у 1810 році, є три дзвони – великий (1836 року), середній і малий. Середній (1923 року) і менший (1930 року) були вилиті у відомій майстерні Ференца Егрі в селі Малі Геївці поблизу Ужгорода. Про це свідчать вигравійовані написи на них.
Зараз дзвони калатають за допомогою електронної системи. А до того у храмі був дзвонар, який мотузками приводив їх у рух. Як розповів доглядач храму – голова двадцятки Шандор Ривіс, два шнури він тримав у руках, а третій – прив’язував до ноги.
Дзвонять вони кожні 15 хвилин. Чверть години відбивають раз, півгодини – двічі, 45 хвилин – тричі і цілу годину – чотири рази. Коли хтось із прихожан відходить у вічність, містом  лине сумний подзвін: якщо це чоловік – переливи звучатимуть тричі, якщо жінка – двічі. 
На горищі храму зберігається старий годинниковий механізм з гирями на тросах: колись годинник щоранку заводили вручну. 
Серед інших цінних реліквій храму – знайдений у 1995 році в одному з ящиків на горищі церкви угорський національний прапор початку ХХ століття, схований, імовірно, після Тріанонської мирної угоди 1920 року. Також тут є дві стели з іменами прихожан, загиблих під час І та ІІ світових воєн.
На фасаді храму можна побачити кілька меморіальних табличок. Одна з них – на честь уродженця Тячева – відомого архітектора, який працював в Угорщині та США,  Йєньо (Юджина) Падані-Гуляша, який у 1903 році був охрещений у храмі.
Які ще таємниці та артефакти приховує найстаріша споруда міста – відповіді на ці питання ще тільки належить знайти. 
Наталія Маджара.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Продається будинок
Продається приватизований будинок в с. Нересниця, є земельна ділянка 15 сотин. Тел: 098 771 5588. Міша.


Графік роботи віддалених робочих місць працівників Тячівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області в сільській раді с. Вільхівці і с. Нижня Апша у 2019 році
Працівники відділу обслуговування громадян управління Фонду прийматимуть громадян з різних питань пенсійного законодавства у створених віддалених робочих місцях: 
- сільської ради с. Вільхівці другого та третього вівторка щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
- сільської ради с. Нижня Апша першого та третього четверга щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
Адміністрація управління.

1 квітня стартує місячник добровільної здачі зброї
Поліція проводить профілактичні заходи з вилучення із незаконного обігу зброї. Черговий місячник стартує 1 квітня і триватиме 30 днів.
Повідомляємо: краяни, у яких є незареєстрована зброя, мають змогу здати її до відділків поліції, уникнувши при цьому кримінальної відповідальності. Згодом зброю можна легалізувати, зареєструвавши на власне ім’я, або ж видати для її знищення. 

Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.