Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » Буштинський ліцей – унікальний освітній заклад Тячівщини – на порозі 60-річного ювілею

Буштинський ліцей – унікальний освітній заклад Тячівщини – на порозі 60-річного ювілею

09:28, 16.09.19
163
Тячівщина / Сільське життя / Освіта
Цей навчальний рік для Буштинського ліцею особливий, адже у 2019 році заклад відзначає 60-літній ювілей з часу створення. У літописі освітньої установи – немало славетних сторінок. І зараз з року в рік ліцей продовжує писати свою історію: заклад успішно розвивається і є одним із найрейтинговіших на Тячівщині. Про високий рівень ліцею свідчить і той факт, що з кожним роком все більше батьків з усіх куточків району прагнуть влаштувати дітей на навчання саме сюди.  Цього року тут здобувають освіту понад 680 дітей. Серед них – 54 учні двох перших класів «Нової української школи».  
Про те, з якими здобутками колектив закладу увійшов у ювілейний навчальний рік, як педагогам вдається тримати високу марку, чим живе ліцей і як тут дбають про умови навчання й проживання вихованців – про це та інше спілкуємось із директором ліцею Ольгою Іванівною Орсаг, яка третій рік очолює велику дружну шкільну родину. 


– Ольго Іванівно, розкажіть, будь ласка, з чого починалася історія Буштинського ліцею.
– У будівлі, де нині розташований спальний корпус, за чеської доби була розміщена лісова управа-дирекція президента Томаша Масарика. А у 1954 році сюди, до мальовничої рекреаційної зони під назвою «Тополівка», перевели Мукачівський дитбудинок.  Через п’ять років, у 1959-му, на базі дитбудинку створено загальноосвітню школу-інтернат. З тих часів і ведеться літопис  нашого ліцею. 
Цьогоріч ми вирішили відтворити історію школи в настінному малюнку у вигляді символічного дерева. Також тут можна побачити і гасло нашої роботи – назву твору Василя Сухомлинського «Серце віддаю дітям». 
– Вже другий рік освітній заклад, яким керуєте, функціонує у статусі ліцею. Що змінилося у зв’язку з цим? 
– Такі зміни відбулися відповідно до нового Закону України «Про освіту». До 2022 року такі новації чекають на всі освітні заклади: усі школи І-ІІ ст. отримають назву «гімназія», а І-ІІІ ст. – запровадять профільне навчання і називатимуться «ліцеями». Оскільки у складі нашого закладу є інтернат, то ми були змушені привести документи у відповідність до нового закону раніше – першими у Тячівському районі та другими в області. А по-друге, до цього засновником ліцею була Буштинська селищна рада. Хоча ще з 2004 року заклад мав перейти у підпорядкування Тячівської районної ради. Тому ми дуже вдячні нашим депутатам – Буштинської селищної та Тячівської районної ради – за розуміння і підтримку.
– Чи відбулися зміни у навчально-виховному процесі зі зміною статусу?
– У складі закладу збережено інтернат для проживання учнів, початкову школу (1-4 класи), гімназію (5-9) та профільний ліцей (10-11).  Цього року учні старших класів обрали два профілі: українська мова та література (10-А та 11-А), а також історія України (10-Б та 11-Б). Бо гуманітарний профіль є традиційним для нашого закладу. Але за бажанням учнів чи їх батьків профіль можемо змінювати, адже останнім часом багато вихованців обирають та складають ЗНО з математики, біології, хімії. Відповідно до профілю учні мають більше годин на вивчення обраного предмету – по 8. Крім цього, у поточному році ввели поглиблене вивчення математики та хімії у 8-х класах.
Великою перевагою Буштинського ліцею є те, що це єдиний заклад у районі, який працює у режимі повного робочого дня. Після уроків учні обідають, відтак разом з вихователем займаються самопідготовкою. Також у школі активно й результативно працюють багато студій, які допомагають розвивати таланти і здібності наших вихованців. Гордістю ліцею є зразковий хореографічний колектив «Квіти Карпат» під керівництвом О.В.Кепіч – постійні учасники різноманітних фестивалів і конкурсів, зокрема, й міжнародних. Також є художня студія (керівник О.В.Рущак), в якій займаються переможці обласних та навіть всеукраїнських мистецьких конкурсів. Працюють також музична студія, секції футболу, волейболу, студії іноземних мов, театральна, гуртки «Юний радіотехнік», «Юний програміст», «Юні друзі книги», настільного тенісу. До речі, цього року активні батьки наших учнів із Буштина разом з працівниками закладу замінили стелю у будівлі колишньої столярної майстерні і самотужки облаштували там два приміщення для занять малим тенісом. На території школи маємо міні-футбольне поле, шкільний етнографічний музей. Уроки трудового навчання юнаки проводять у  столярній та слюсарній майстернях (учитель М.О.Прокопенко), а дівчатка постійно радують нас різноманітними, власноруч виготовленими виробами в кабінеті обслуговуючої праці (учитель М.М.Микуляк). 
Багато уваги приділяємо військово-патріотичному вихованню молоді. Вже кілька років поспіль на базі школи проходять районні змагання з військово-патріотичної гри «Джура». Два рази учні школи займали другі призові місця на обласних змаганнях. Причому почали брати участь у «Джурі» ще десять років тому, коли про цю гру мало хто знав у районі.  
Активно працюємо і в напрямку благодійності: спільно з волонтерами беремо участь в акціях доброї волі на підтримку військових на передовій, учні з учителями плетуть маскувальні сітки. Діти з учителями відвідують центр «Парасолька» у Тячеві, інші соціальні заклади. Цього року плануємо запустити ляльковий театр, який би мав можливість їздити з гастролями. Кафедра іноземних мов закладу подала заявку до Корпусу Миру та очікуємо на приїзд волонтера. Співпрацюємо з організацією «Інваспорт».
– Якими є здобутки ліцею в навчальному руслі?
– За результатами зовнішнього незалежного оцінювання за останні роки маємо найкращі показники у районі після тячівських шкіл. Ще два-три роки тому наші випускники стовідсотково продовжували навчання у вищих навчальних закладах, причому кожен четвертий вступав на держзамовлення. В останні роки багато випускників обирають навчання за кордоном – у Словаччині, Чехії. А хтось їде працювати за кордон. Але, в основному, відсотків 70 випускників обирають українські вузи. Минулого року на держзамовлення вступили 11, а цього року – четверо випускників.  
Щорічно майже чверть учасників конкурсу робіт Малої академії наук Тячівського району – це наші вихованці. Серед них щорічно є переможці обласного етапу. Наші учні також  активні учасники районних та обласних предметних олімпіад, конкурсів різного рівня. 
– Розкажіть, будь ласка, про колектив закладу. 
– Традиційно склалося, що до нас ідуть працювати найкращі фахівці, які люблять дітей і свою роботу. Серед них –  учителі-методисти, Заслужені вчителі України, педагоги з великим стажем, які пропрацювали у школі сорок і більше років. Вони є зразком для наслідування молоддю. Є й педагоги середнього віку і багато молодих. Таким чином, усі вони лише доповнюють одне одного. Загалом, колектив нараховує більше 80 педагогів. 
– Що можете сказати про матеріально-технічну базу ліцею?
– За два роки маємо суттєве поповнення матеріально-технічної бази. Цьогоріч для кабінету інформатики отримали 10 нових комп’ютерів та меблі до них замість списаних старих. Також за два роки отримали все необхідне для навчання за стандартами «Нової української школи» – меблі, п’ять мультимедійних комплексів  для трьох минулорічних та двох цьогорічних перших класів), дидактичні матеріали, парти, планшети, аудіоапаратуру, кольорові принтери, ламінатори… 
Також цьогоріч зробили ремонт у спортзалі, їдальні, методкабінеті; у коридорах школи з’явились розписи пензля буштинського художника Петра Ількова.
– Яким чином дбаєте про умови для проживання вихованців, які приїжджають на навчання з інших населених пунктів району? 
– В середньому, у період навчання в інтернаті мешкають близько 100 учнів. Окрім школярів із Тячівського району,  тут живуть 15 вихованців із Хустського району. Минулого року навчалися учні з Рахівщини, Виноградівщини. Та вже два роки поспіль приймаємо дітей лише з Тячівщини. Вони мешкають тут з понеділка по п’ятницю, а на вихідні їдуть додому. 
Цього року для спального корпусу ліцею, завдяки сприянню Тячівської районної ради, придбали нові меблі та інвентар – якісні двоярусні ліжка з ортопедичними матрацами, столи зі стільчиками, шафи. Власними силами закупили постільну білизну. Це дуже суттєво, бо до цього часу з меблів ми мали лише старі залізні ліжка, отримані колись у вигляді гуманітарної допомоги з Австрії. 
– Як педагоги допомагають школярам, які проживають в інтернаті?
– Діти з самого ранку перебувають під наглядом вихователя – прокидаються, снідають, готуються до школи. Після занять вони знову в руках наставників, які організовують їхнє дозвілля, проводять виховні бесіди, екскурсії, стежать за тим, щоб діти пообідали, відвідали студії, контролюють, щоб нічого не трапилось. Після вечері до 22-ї години вихователь знов поруч. І з 22-ї години до ранку на кожному поверсі з ними перебуває нічний вихователь – няня. Чимало батьків прагнуть віддавати дітей до нас на навчання саме через те, що тут вони під постійним пильним оком. Та, на жаль, через брак місць та навчальних класів змушені багатьом відмовляти. 
– Які проблеми Вас як керівника хвилюють найбільше?
– Насамперед, болючою проблемою є облаштування вбиралень. У головному корпусі кілька років тому обладнали їх самотужки – зусиллями батьків, учителів. Біля футбольного поля  облаштували душові кабіни, санвузли. Але цього замало, бо багато дітей навчається у старих пристосованих будівлях, де такої можливості нема. Тож плануємо встановити там біотуалети або ж зробити окремий вхід до розташованих у спальному корпусі. Крім цього, не вистачає актової зали. Маємо надзвичайно талановитих дітей, а можливості продемонструвати їхні вміння на великій сцені не маємо. Тому мріємо про актовий зал або амфітеатр на території школи. Потребують заміни на енергозберігаючі й старі вікна та двері; три старі будівлі, де у пристосованих приміщеннях розташовані  навчальні класи, теж варто б оновити. Мріємо і про великий шкільний автобус, бруківку на парадному вході. Тож у майбутньому будемо шукати можливості  для здійснення цих задумів. 
– З яким настроєм відзначите 60-ліття закладу?
– 60 років для школи – це небагато. Втім, вважаю, що нам є чим пишатись: головне – що в нас найкращі учні, найкращий колектив і підтримка наших батьків та засновника. Спільними зусиллями ми й надалі будемо робити все для того, щоби умови у ліцеї були кращими, а знання у вихованців – міцнішими. 
– Дякую за розмову. Успіхів Вам!
Наталія Маджара.

Читайте також:
Коментарі:
Аватар
Яррі Одл 18 вересня 2019 08:39
  • Подобається
  • 0
Вітаю всіх працівників ліцею! Бажаю кожному здоров’я, терпіння та Божого благословіння!

Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відбудеться «День кар’єри»
З метою профілактики безробіття серед молоді, надання всебічної і актуальної інформації про професії, які користуються попитом на сучасному ринку праці, ознайомлення з послугами служби зайнятості Тячівський районний центр зайнятості організовує «День кар’єри».
Захід відбудеться 24 жовтня 2019 року в м. Тячів на площі Поштовій, початок о 12.00 год.
Тячівський районний центр зайнятості.

Сигнали оповіщення будуть навчальними
Управління цивільного захисту Закарпатської обласної державної адміністрації повідомляє, що 16-17 жовтня 2019 року проводитиметься комплексна перевірка загальнодержавної та територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення із залученням всіх засобів доведення інформації  (електричні сирени, гучномовці, а також електричні сирени системи «Павіан»). Звертаємося до усіх мешканців району та гостей з проханням зберігати спокій та пам’ятати, що всі сигнали, котрі будуть передаватися в цей період в ефірі дротового радіомовлення та через гучномовці, розміщені у місцях масового перебування людей (вокзали, школи, місця громадського відпочинку), а також сигнали електросирен, розміщених на території підприємств та організацій, є навчальними.


128 бригада запрошує на екскурсію
128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада запрошує усіх бажаючих відвідати захід «День відкритих дверей», який відбудеться 20 серпня 2019 року о 10 годині за адресою: м. Мукачево, вул. Зріні Ілони, 153. Під час заходу будуть показані нові зразки озброєння, повсякденна діяльність військової частини. Також буде проведена екскурсія в музеї бойової слави бригади, де відвідувачі ознайомляться з цікавою історією створення та бойовим шляхом славетної бригади.
Тячівський РВК.

Продається будинок
Продається приватизований будинок в с. Нересниця, є земельна ділянка 15 сотин. Тел: 098 771 5588. Міша.