Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » Скільки ж спроможних ОТГ сформується на Тячівщині?

Скільки ж спроможних ОТГ сформується на Тячівщині?

10:18, 30.09.19
131
Тячівщина / Місцеве самоврядування / Суспільство / Важливо
Передбачається, що чергові місцеві вибори повинні пройти вже на основі нового територіально-адміністративного устрою. А це означає, що всі сільські та селищні ради мають бути об’єднані у спроможні ОТГ. Поки що це об’єднання добровільне, однак згодом – за громади вирішуватимуть чиновники. 


26 вересня на черговій сесії обласної ради депутати прийняли проект рішення «Про схвалення Перспективного плану формування територій громад Закарпатської області». Як зазначено в пояснювальній записці до проекту, таке рішення поліпшить розвиток місцевого самоврядування в області, дасть змогу органам місцевого самоврядування більш ефективно управляти фінансовими, комунальними, земельними та матеріальними ресурсами. А за умови затвердження Кабінетом Міністрів України Перспективного плану формування територій громад Закарпатської області активізується ще й процес добровільного об’єднання територіальних громад у краї, що дасть змогу у майбутньому на 100% покрити територію області об’єднаними територіальними громадами. «Відповідно, після завершення процесу об’єднання, більшість повноважень відійдуть громадам, а  фінансові ресурси залишатимуться в об’єднаних територіальних громадах, що стимулюватиме економічний приріст в цих громадах», – зазначено в проекті рішення.
Схвалений проект перспективного плану формування об’єднаних територіальних громад Закарпатської області передбачав створення 54 ОТГ (якісні зображення планів можна переглянути на Геопорталі містобудівного кадастру Закарпатської області   https://zakarpatmbk.gov.ua/portal/home/index.html), але в підсумку були схвалені 59 (попередньо так, оскільки багато змін  вносилися з голосу). Відповідно до нього, на Тячівщині планують створити 9 ОТГ: Буштинську, Вільховецьку, Дубівську, Нересницьку, Солотвинську, Тересвянську, Тячівську, Углянську, Усть-Чорнянську. Однак експерти не виключають нових пропозицій щодо створення додаткових ОТГ від місцевих рад. 
Як же проходить процес децентралізації та добровільного об’єднання громад у районі, дізнавались у керівників органів місцевого самоврядування.
Якщо дві спроможні громади - Тячівська та Вільховецька – були створені ще на початку 2015 року, то впродовж останніх 4 років інші населені пункти так і не об’єдналися у громади. Однією з причин є те, що в області не було виконано норму щодо створення Перспективного плану і  з боку керівництва області відбувалося гальмування децентралізації. Однак  деякі з органів місцевого самоврядування все ж робили спроби.  
Так, ще в 2015 році за крок до створення ОТГ були такі населені пункти, як: Усть-Чорна, Руська Мокра, Німецька Мокра та Лопухово. Потенційна Усть-Чорнянська ОТГ навіть отримала позитивний висновок від ОДА і вже давно могла перейти на прямі міжбюджетні відносини, але з того часу з тих чи інших причин депутати так і не прийняли рішення про подання документів до ЦВК.
А ось сільський голова Нересниці Василь Гасинець зазначає, що ще у 2015 році Нересницька сільська рада дала пропозицію органам місцевого самоврядування Новоселиці, Широкого Луга та Тарасівки об’єднатися у ОТГ з центром у Нересниці. Однак згадані населені пункти не погодилися на об’єднання. Тож робота у цьому напрямку була зупинена. Зараз же, запевняє Василь Іванович, відновлювати роботу щодо створення ОТГ сільська влада не має наміру. Відповідно до схваленого Проекту перспективного плану, з Нересницею об’єднаються не тільки Новоселиця, Широкий Луг та Тарасівка, а і Терново. 
Як зазначає селищний голова Василь Олексій, ще у 2015 році Тересвянська селищна рада планувала об’єднатися з селами Грушово, Крива, Бедевля та Біловарці. Однак ці населені пункти не виявили бажання об’єднуватися. Зараз же Тересвянська ОТГ, до якої мали б увійти Грушово, Крива, Бедевля та Біловарці, є у Проекті перспективного плану.  Однак, як стало відомо, Бедевля та Біловарці вирішили створити окрему ОТГ з центром у Бедевлі. Як розповідає сільський голова Бедевлі Іван Рішко, ще минулої суботи у селі відбулись громадські слухання, на яких було вирішено об’єднатися з селом Біловарці (відповідну пропозицію Бедевля отримала ще у 2015 році, коли децентралізація у країні тільки починалася). А вже у неділю на позачерговій сесії сільської ради депутати проголосували за об’єднання. На черзі – висновок  Закарпатської ОДА щодо цього рішення.
Іван Рішко зазначає, відповідно до Проекту перспективного плану, який розробило управління містобудування та архітектури області (який, власне, і схвалили сесією обласної ради), Бедевля та Біловарці мали увійти до Тересвянської ОТГ, а згідно з проектом від Мінрегіону, ці села мали стати частиною Тячівської ОТГ. 
Вирішили об’єднатись у ОТГ й сільські ради Углі та Великої Угольки. Як розповідає сільський голова Углі Валерій Феєр, ще у грудні минулого року було проведено громадські слухання щодо створення Углянської об’єднаної територіальної громади з центром в Углі, до якої мали увійти сільські ради Углі, Колодного, Кричева, та Великої Угольки. 
Тож  на сесії сільської ради було прийнято відповідне рішення й надіслано листи до органів місцевого самоврядування. Висловила своє бажання об’єднатися тільки Великоугольська сільська рада, решта сільських рад не відповіли на пропозицію. Відтак, було підготовлено необхідний пакет документів щодо створення Углянської ОТГ. Наразі  Углянська ОТГ очікує на позитивне рішення Закарпатської ОДА. 
У 2015 році була за крок до формування спроможної громади й Тереблянська ОТГ. Як зазначає сільський голова Чумалева Іван Лях, села Дулово, Кричево, Теребля, Колодне та Чумалево мали намір об’єднатися у ОТГ з центром у Тереблі. У населених пунктах були проведені відповідні громадські слухання, а сесіями сільських рад прийняті рішення. Однак перед подачею документів на позитивне рішення до Закарпатської ОДА Колодненська сільська рада відмовилася від об’єднання. Відтак, процес формування громади було зупинено. Згодом згадані населені пункти, окрім Колодного, мали намір заново провести процес створення Тереблянської ОТГ, однак переговори між представниками органів місцевого самоврядування не увінчались успіхом. Іван Лях розповідає, що Чумалівська сільська рада розглядала також можливість об’єднатися з  населеними пунктами сусіднього Хустського району. Передбачалося, що Чумалево може стати частиною Драгівської ОТГ. Однак далі розмов справа не пішла. 
Буштинський селищний голова Іван Паш розповів, що за його ініціативи ще у 2016 році у селищі відбулись громадські слухання щодо питання об’єднання населених пунктів – Буштино, Новобарово, Вонігово – у територіальну громаду з центром у Буштині. Тоді громада дала згоду на створення ОТГ й питання було винесено на сесію селищної ради. Однак депутати не проголосували за таке об’єднання. Після цього робота селищної ради щодо створення ОТГ була припинена. 
Намір об’єднати у спроможну громаду з центром у селищі Солотвино населені пункти, де компактно проживають етнічні румуни, Солотвинська селищна рада мала з самого початку прийняття закону про децентралізацію. Як розповідає заступник селищного голови Янош Кочерга, у 2015 році у селищі пройшли громадські слухання, а сесією селищної ради було прийнято рішення надіслати пропозиції щодо об’єднання населеним пунктам Нижня Апша, Глибокий Потік, Топчино, Грушово та двом селам Рахівського району - Середнє Водяне та Біла Церква. Позитивну ж відповідь тоді отримали тільки від Білоцерківської сільської ради. Після цього у роботі щодо формування ОТГ настали кілька років затишшя. І ось нещодавно на черговій сесії селищної ради питання об’єднання у територіальну громаду знову було запропоноване на обговорення депутатів. Відтак, сесією прийнято рішення надіслати населеним пунктам, з якими передбачено об’єднатися, окрім Грушова, відповідні пропозиції. Як зауважує Янош Яношович, поки що відповіді від жодної сільської ради не надійшло. Так чи інакше, створення Солотвинської ОТГ передбачено у Перспективному плані. 
Ще одна громада, яка фігурує у Проекті, - це Дубівська ОТГ. Як розповідає селищний голова Василь Носа, ще у 2015 році було проведено громадські слухання та прийнято сесією селищної ради рішення щодо об’єднання у спроможну територіальну громаду з селами Красна, Калини та Ганичі, Лопухово, Руська та Німецька Мокра та селищем Усть-Чорна. Відтак, до органів місцевого самоврядування цих населених пунктів було надіслано відповідні пропозиції щодо об’єднання. Однак позитивну відповідь Дубівська селищна рада тоді отримала тільки від сіл Красна та Ганичі. Василь Михайлович зазначає, що створити Дубівську ОТГ мали намір і у 2017 році, тоді на одній з сесій було прийнято рішення про об’єднання з Краснянською сільською радою, однак подальших кроків щодо формування громади не було зроблено. Розгляд питання щодо створення спроможної ОТГ дубівчани планують вже у 2020 році. 
Поки немає законодавчих вимог, згідно з якими створення ОТГ повинно відбуватися за Перспективним планом, бо діє принцип добровільності. Проте наявність документу уже буде законодавчою нормою для процесів приєднання територіальних громад до уже створених ОТГ чи до міст обласного значення без виборів.
Л.БІЛАК.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відбудеться «День кар’єри»
З метою профілактики безробіття серед молоді, надання всебічної і актуальної інформації про професії, які користуються попитом на сучасному ринку праці, ознайомлення з послугами служби зайнятості Тячівський районний центр зайнятості організовує «День кар’єри».
Захід відбудеться 24 жовтня 2019 року в м. Тячів на площі Поштовій, початок о 12.00 год.
Тячівський районний центр зайнятості.

Сигнали оповіщення будуть навчальними
Управління цивільного захисту Закарпатської обласної державної адміністрації повідомляє, що 16-17 жовтня 2019 року проводитиметься комплексна перевірка загальнодержавної та територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення із залученням всіх засобів доведення інформації  (електричні сирени, гучномовці, а також електричні сирени системи «Павіан»). Звертаємося до усіх мешканців району та гостей з проханням зберігати спокій та пам’ятати, що всі сигнали, котрі будуть передаватися в цей період в ефірі дротового радіомовлення та через гучномовці, розміщені у місцях масового перебування людей (вокзали, школи, місця громадського відпочинку), а також сигнали електросирен, розміщених на території підприємств та організацій, є навчальними.


128 бригада запрошує на екскурсію
128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада запрошує усіх бажаючих відвідати захід «День відкритих дверей», який відбудеться 20 серпня 2019 року о 10 годині за адресою: м. Мукачево, вул. Зріні Ілони, 153. Під час заходу будуть показані нові зразки озброєння, повсякденна діяльність військової частини. Також буде проведена екскурсія в музеї бойової слави бригади, де відвідувачі ознайомляться з цікавою історією створення та бойовим шляхом славетної бригади.
Тячівський РВК.

Продається будинок
Продається приватизований будинок в с. Нересниця, є земельна ділянка 15 сотин. Тел: 098 771 5588. Міша.