Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » Мальовнича Тячівщина: з Малої Угольки на Манчул через букові праліси

Мальовнича Тячівщина: з Малої Угольки на Манчул через букові праліси

08:56, 14.10.19
162
Тячівщина / Довкілля
Однією з унікальних природних місцин Тячівщини є Угольсько-Широколужанський заповідний масив Карпатського біосферного заповідника. Незаймана дика краса букових пралісів, що найстаріші та найбільші у Європі, об’єкт всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, з розмаїттям грибів, папороті та мохів, прудкі ящірки і плямисті саламандри, цілющі мінеральні джерела, тиша лісу, яку порушує лише гомін кришталево-прозорих гірських струмків, де водиться форель, – все це багатство знаходиться зовсім поряд. І це, без сумніву, варто побачити на власні очі.

Зараз, коли осінь забарвлює листя вікових буків у яскраві жовто-червоні відтінки, цей заповідний куточок набуває особливої краси.
Стежкою через букові праліси можна вийти на полонину під Манчулом і саму вершину цієї гори висотою 1501 метр на межі Тячівського  та Хустського районів.
Маршрут починається від контори заповідника на околиці с.Мала Уголька. Біля школи одна зі стежок веде до Карстового мосту, а інша – ліворуч, до полонини. Вона не маркована і не популярна серед туристів. Якщо на самому початку шляху ще помітні сліди господарської діяльності (тут місцеві заготовляють дрова), то чим далі – тим рідше у володіння природи ступає людська нога.
Навколо – самі лише височенні буки, які сягають 35-40 метрів заввишки. Деякі дерева мають по кілька сотень років. Найстарішому, як стверджують науковці, – понад 500 років.
Поступово підіймаючись вгору, милуємось лісом, де ніколи не вели жодних рубок. Приблизно за три години він рідшає: виходимо на полонину, біля невеличкої церкви. Перед очима – фантастичні краєвиди осінніх Карпат: блищать золотом верхівки дерев, а зарості яфини перетворюють  схили гори у неймовірний строкатий велюр з плямами рудувато-червоних відтінків немислимих  форм. 
Звідси долаємо нескладний підйом на вершину. Згори в гарну погоду відкриваються неозорі краєвиди навколишніх долин, гір, полонин та румунських Карпат – чи не пів-Закарпаття як на долоні.
Щоправда, мальовничості Манчулу не додають тимчасові споруди, зведені нашвидкуруч і залишені збирачами яфин. За зиму вони перетворяться на купи сміття. Невже так важко розібрати їх наприкінці сезону і доставити вниз? І таких конструкцій на схилах залишилося доволі багато.
З вершиною Манчул  пов’язані й деякі історичні події, зокрема, часів Другої світової війни. Так, у серпні 1943 року тут висадився партизанський десант «Закарпаття» з семи розвідників під керівництвом колишнього австро-угорського офіцера Ференца Потокі, яка проводила підпільну діяльність у тилу ворога.
Зазвичай, на гору Манчул піднімаються з боку Хустщини – з сіл Вільшани, Драгово чи Забрідь. Тож маршрут з Малої Угольки по праву можна назвати ексклюзивним. На те, щоб його подолати, знадобиться приблизно 8 годин. Але насолода від побаченого та емоції від спілкування з природою, отримані у поході, зігріватимуть ще довго-довго.
Н.МАДЖАРА.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відбудеться «День кар’єри»
З метою профілактики безробіття серед молоді, надання всебічної і актуальної інформації про професії, які користуються попитом на сучасному ринку праці, ознайомлення з послугами служби зайнятості Тячівський районний центр зайнятості організовує «День кар’єри».
Захід відбудеться 24 жовтня 2019 року в м. Тячів на площі Поштовій, початок о 12.00 год.
Тячівський районний центр зайнятості.

Сигнали оповіщення будуть навчальними
Управління цивільного захисту Закарпатської обласної державної адміністрації повідомляє, що 16-17 жовтня 2019 року проводитиметься комплексна перевірка загальнодержавної та територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення із залученням всіх засобів доведення інформації  (електричні сирени, гучномовці, а також електричні сирени системи «Павіан»). Звертаємося до усіх мешканців району та гостей з проханням зберігати спокій та пам’ятати, що всі сигнали, котрі будуть передаватися в цей період в ефірі дротового радіомовлення та через гучномовці, розміщені у місцях масового перебування людей (вокзали, школи, місця громадського відпочинку), а також сигнали електросирен, розміщених на території підприємств та організацій, є навчальними.


128 бригада запрошує на екскурсію
128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада запрошує усіх бажаючих відвідати захід «День відкритих дверей», який відбудеться 20 серпня 2019 року о 10 годині за адресою: м. Мукачево, вул. Зріні Ілони, 153. Під час заходу будуть показані нові зразки озброєння, повсякденна діяльність військової частини. Також буде проведена екскурсія в музеї бойової слави бригади, де відвідувачі ознайомляться з цікавою історією створення та бойовим шляхом славетної бригади.
Тячівський РВК.

Продається будинок
Продається приватизований будинок в с. Нересниця, є земельна ділянка 15 сотин. Тел: 098 771 5588. Міша.