Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
Останні новини
» » » Генконсул Угорщини Йожеф Бугайло: «Вода в Тисі поряд із Солотвином дуже солона, повірте, я скуштував»

Генконсул Угорщини Йожеф Бугайло: «Вода в Тисі поряд із Солотвином дуже солона, повірте, я скуштував»

09:21, 02.12.19
258
Тячівщина / Довкілля
Днями в Ужгороді розпочала роботу стартова конференція «Екологічна оцінка можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвині з метою запобігання подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси через підготовку комплексної системи моніторингу РЕВІТАЛ1».
Як відзначив перед початком конференції голова Закарпатської обласної ради, співголова Європейського об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю «ТИСА (ЄОТ ТИСА)» Михайло Рівіс, фактично маємо старт проєкту, покликаного вивчити ситуацію в Солотвині.


«Ситуація з карстовими проваллями – це техногенна надзвичайна ситуація всеукраїнського рівня, – такими словами розпочав прес-конференцію М. Рівіс. – На жаль, як тільки активні процеси завершилися – про нас усі забули. Тоді, ще в 2014 році, ми почали шукати варіанти залучення європейських коштів, щоб спробувати вирішити її. Почали відбуватися випадки виливання в Тису соленої води, що почало загрожувати всьому Європейському регіону. Завдяки допомозі наших угорських колег нам вдалося в 2016 році запросити безпекову комісію ЄС безпосередньо на Солотвинський солерудник. У роботі цієї комісії нам допомагало МЗС України, представництво України в ЄС, Закарпатська ОДА та обласна рада, але найбільшим нашим лобістом було Міністерство закордонних справ Угорщини».
Як наслідок, зі слів М. Рівіса, був розроблений комплекс заходів, які й почали втілювати в життя. Було створено спеціальну організацію – Європейське об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю «ТИСА (ЄОТ ТИСА)», до якої увійшли Закарпатська обласна рада та Саболч-Сатмар-Березька область (це об’єднання, до речі, є унікальним у своєму роді – єдине, що має у своєму складі представника держави-не члена ЄС).
«Завдяки підтримці друзів з Угорщини був підготовлений проєкт і поданий на розгляд Європейського союзу. Як наслідок, проєкт під назвою «Екологічна оцінка можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвині з метою запобігання подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси через підготовку комплексної системи моніторингу РЕВІТАЛ1» був схвалений і отримав фінансування ЄС в рамках проекту HUSKROUA, загальна його вартість – 1 млн 75 тисяч євро, з яких внесок ЄС становить 968  тис. євро.
Проєкт передбачає низку геофізичних досліджень – як поводяться ґрунти в карстових проваллях, вивчення руху води по приміщеннях шахти тощо. «Тут основною буде роль Мішкольського університету, спеціалісти якого розробили спеціального робота, якого спустять в агресивне середовище під землю для збору інформації про те, що відбувається у соленій воді», – уточнив Рівіс. – Робот працюватиме протягом двох тижнів, імовірніше за все, це відбудеться в серпні наступного року. Всю зібрану технікою інформацію систематизують і на її основі та з огляду на інші дослідження будуть розроблені висновки.
Розробники проєкту переслідують три мети:
З’ясувати, що робити з безпековою функцією – щоб люди з будинками не пішли під землю.
Розробити заходи, як запобігти витоку соленої води в річку Тиса, яка є притокою Дунаю.
Вивчити можливість відновлення Солотвинської печери для лікування людей від астми, адже тут лікували бронхіальну астму та різні алергологічні захворювання люди не тільки з України, а й із багатьох сусідніх держав.
29 серпня поточного року була підписана грантова угода, 1 вересня проєкт фактично стартував і триватиме 24 місяці – до 1 вересня 2021 року.
Генеральний консул Угорської Республіки в Ужгороді Йожеф Бугайло  під час стартової конференції проєкту відзначив, що теж був у Солотвині:
«Я вперше відвідав Солотвино в 2016 році і отримав там всю необхідну інформацію разом із представниками ЄС. Я був стурбований, вода в Тисі вже була тоді дуже солона, повірте мені, я скуштував! «РЕВІТАЛ 1» – це  перша така діяльність, що спрямована на вирішення екологічних проблем регіону. Це важливо не лише для місцевих жителів, а й для поселень вздовж Тиси у всіх чотирьох країнах уздовж річки».
Насамкінець генконсул нагадав слова відомого дослідника природи капітана Кусто: «Земля і повітря – найважливіші для життя людини, і ми все одно зробили з них глобальне сміттєзвалище».
Зі ЗМІ.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Передплата на «Дружбу» на 2020 рік розпочалася
Шановні читачі нашого сайту! Ми вдячні вам за вашу незмінну підтримку, за ваші лайки і перепости на наші публікації! Сподіваємося, що ви підтримаєте і паперовий варіант газети, передплативши її у своєму поштовому відділенні.Відбудеться «День кар’єри»
З метою профілактики безробіття серед молоді, надання всебічної і актуальної інформації про професії, які користуються попитом на сучасному ринку праці, ознайомлення з послугами служби зайнятості Тячівський районний центр зайнятості організовує «День кар’єри».
Захід відбудеться 24 жовтня 2019 року в м. Тячів на площі Поштовій, початок о 12.00 год.
Тячівський районний центр зайнятості.

Сигнали оповіщення будуть навчальними
Управління цивільного захисту Закарпатської обласної державної адміністрації повідомляє, що 16-17 жовтня 2019 року проводитиметься комплексна перевірка загальнодержавної та територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення із залученням всіх засобів доведення інформації  (електричні сирени, гучномовці, а також електричні сирени системи «Павіан»). Звертаємося до усіх мешканців району та гостей з проханням зберігати спокій та пам’ятати, що всі сигнали, котрі будуть передаватися в цей період в ефірі дротового радіомовлення та через гучномовці, розміщені у місцях масового перебування людей (вокзали, школи, місця громадського відпочинку), а також сигнали електросирен, розміщених на території підприємств та організацій, є навчальними.


128 бригада запрошує на екскурсію
128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада запрошує усіх бажаючих відвідати захід «День відкритих дверей», який відбудеться 20 серпня 2019 року о 10 годині за адресою: м. Мукачево, вул. Зріні Ілони, 153. Під час заходу будуть показані нові зразки озброєння, повсякденна діяльність військової частини. Також буде проведена екскурсія в музеї бойової слави бригади, де відвідувачі ознайомляться з цікавою історією створення та бойовим шляхом славетної бригади.
Тячівський РВК.

Продається будинок
Продається приватизований будинок в с. Нересниця, є земельна ділянка 15 сотин. Тел: 098 771 5588. Міша.