Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
Останні новини
» » » Про «культурні жнива» і близькі перспективи

Про «культурні жнива» і близькі перспективи

09:24, 16.03.20
105
Тячівщина / Культура / Суспільство
Внесок працівників культури у розвиток галузі, використані й невикористані можливості,  досягнення, нові підходи та проблеми, з якими довелося зіткнутися, а також  плани на день завтрашній – все це стало темою розмови   на підсумковій нараді у відділі культури РДА, яка відбулася нещодавно.Зі звітною доповіддю, присвяченою аналізу минулорічної роботи всіх підрозділів галузі у кількісному і якісному зрізах, виступив  начальник відділу В.А.Гудак. Насамперед, нагадав про структуру галузі, що вже сама по собі, промовляє про серйозний потенціал. Йдеться про 29 будинків культури та клубів (в т.ч. РБК), 45 бібліотек, 9 дитячих шкіл мистецтв, 4 музеї. На функціонування цих закладів використано 384 166 грн, згідно з відповідною  районною Програмою.
У роботі культосвітян є своя специфіка: важливим показником їхньої діяльності є масові заходи. І виступаючий проілюстрував її переконливими цифрами: 2062 таких відбулося у клубних закладах, 1793 – в бібліотечних, райметодцентром організовано  80. Йдеться про відзначення державних свят, районні огляди-конкурси, обласні фести, семінари, акції…
Мистецтво в маси несуть нині 185 колективів художньої самодіяльності, з яких один, а саме «Нересницькі візерунки» – має звання «зразковий», а 8 – «народний аматорський». Не обділена Тячівщина й народними умільцями – їх нараховується 110. Витвори їхніх майстровитих рук викликають щире захоплення у відвідувачів районних та обласних виставок.
Бібліотечна мережа району не лишень слугує задоволенню читацьких інтересів відвідувачів, а є нині справжнім осередком насиченого  культурного життя, місцем цікавих зустрічей, презентацій, святкувань непересічних історичних дат.
Дев’ять ДШМ, що діють на теренах Тячівщини, готують велику когорту талановитої юні на різних відділах. Характерно, що вихованці мистецьких шкіл заявили про себе не тільки на районних, а й на обласних, всеукраїнських та міжнародних творчих змаганнях.
Оберегами спільного  історичного спадку  є дев’ять музейних закладів, з яких чотири перебувають на балансі відділу культури. Це – Тернівський краєзнавчий, Дулівський історико-краєзнавчий, етнографічний музей с. Калини та  історико-краєзнавчий музей «Сріберна Земля» с. Грушово.
І все ж, підкреслив доповідач, слабких місць ще чимало, тож серйозних завдань на всіх векторах вистачає. Серед найважливіших Василь Антонович виокремив: створення умов для розвитку професійного музичного, теоретичного, хореографічного, образотворчого, декоративно-прикладного видів мистецтва і самодіяльної творчості, збереження та відтворення історичного середовища району, відродження художніх промислів і ремесел, організацію обліку охорони, використання і модернізацію історико-культурної спадщини краю; покращення забезпечення бібліотек літературою та періодичними виданнями; здійснення реконструкції та капітальних ремонтів закладів.
Відповідальні за окремі  ділянки роботи відзвітувалися перед колегами детальніше. Так, в.о. директора РБК Наталія Сасин відтворила у своєму виступі важливі штрихи мистецького  життя району, що вирувало яскравими подіями завдяки районному методцентру та працівникам клубних закладів району. «Цікавинками» цього  пласту роботи  були публічні звіти керівників клубів, БК, виставки народних умільців у рамках районного огляду «Таланти одного села». Професійному вдосконаленню культармійців слугували районні семінари клубно-бібліотечних та музейних працівників  в с. Калини-Заріка, Великий,  БК с. Нересниця, обласний огляд-конкурс районних і міських будинків культури та методичних центрів. Працівниками культури Углянського куща було представлено елементи нематеріальної культурної спадщини «Виконання коломийок у селах Угля, Мала Уголька, Колодно, Дулово» та ще один – «Виконання співанок у с. Новобарово». Районний будинок культури зайняв перше місце у цьому обласному огляді-конкурсі та нагороджений цінним подарунком.
Про функціонування централізованої бібліотечної системи району мову вела  на зібранні директор ЦБС Інна Ключкей.  Відзначила, зокрема, що, окрім традиційних форм роботи, з’явилися нові способи популяризації книги. Один із них – це «бібліотека без стін», тобто відвідування людей з особливими потребами (похилого віку й інвалідністю), а також  екскурсії, флеш-моби у доступних для більшості місцях – у фойє БК, на подвір’ях шкіл, лісових галявинах, центральних площах…
Ще один ексклюзив – затишна, святкова фотозона та новорічний калейдоскоп «Святковий карнавал»  до новорічних свят. В ряді книгозбірень напередодні Великодня відбулися майстер-класи, що знайомили з народними традиціями,  заходи до свят – Андрія Первозванного, Івана Купала, Андріївські вечорниці у постановці колективу «Буштинські газдині».
Зустрічі з письменниками, книжкові виставки, презентації новодруків, вшанування воїнів-афганців та пам’яті Героїв-захисників, полеглих на сході  України, літературні  та години спілкування – все це нині на озброєнні у працівників книгозбірень.
Методичну допомогу культосвітянам з боку райметодцентру в організації щоденної  роботи підсумувала в.о. директора РМЦ Діана Шпілка. Чудовою нагодою і себе показати, й інших побачити була участь районних  творчих колективів у обласних фестивалях «Коляда у  Старому селі», «Дзвінкі перлини Верховини», «Веселковий передзвін», «Перлина Закарпаття», а також обласний семінар-пленер «Рожевий цвіт» з участю художників-аматорів та професіоналів. Колективи Буштинської (керівник О.Вейгеш) та Нижньоапшанської ДШМ (керівники Л.Влад та  М. Лаврюк) гідно представили культуру краю на колядницькому фестивалі у м. Сігет (Румунія).
Результатами минулорічної діяльності дитячих шкіл мистецтв поділився директор Тячівської ДШМ А.М.Іващук. Основне, звичайно, це – знання і вміння, набуті учнями в процесі навчання, які допомагають  бути в центрі всіх масових заходів та концертних програм, займати призові місця у обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсах. Зокрема, вихованці Нижньоапшанської ДШМ разом з колядницькими колективами сіл Новобарово і Новоселиця взяли участь в обласному фесті «Червене вино» в Мукачеві. 20 лютого на виставці «Зима-2019» відбулося офіційне прийняття до Національної спілки художників України Яни Магей. Учні та викладачі Буштинської ДШМ взяли участь у І Всеукраїнському фестивалі-конкурсі у Мукачеві «Перлини Закарпаття».  Учні Тересвянської ДШМ успішно виступили на VІІ Міжнародному конкурсі хореографічних та вокально-хореографічних колективів «Самоцвіти» у Львові.  На ХХІ обласному конкурсі словацької народної пісні «Золотий соловей» тримали марку учні та викладачі Тячівської та Буштинської ДШМ.
Вихованці Дубівської, Нересницької, Тячівської шкіл мистецтв стали призерами  ХІІІ обласного дитячо-юнацького конкурсу образотворчого мистецтва «Легенди Карпат». Вокальний ансамбль «Тисяночка» на запрошення Союзу українців Румунії виступав на святі весільної пісні у с. Вищівська долина, а в жовтні – в с. Луг над Тисою (Румунія).
Знаковою подією в житті культури стало й урочисте відкриття реконструйованої будівлі Солотвинської ДШМ. 
Це лишень штрихи із довгого переліку  напрацювань, що  засвідчують рівень районних шкіл мистецтв у ході  мистецьких, організаційних, методичних і виставкових заходів. 
У роботі наради взяли участь та були запрошені до виступу в.о. відділу культури, сім’ї, молоді та спорту Тячівської ОТГ  Е.Б. Петер, Бедевлянський сільський голова І.М.Рішко, голова товариства румун Закарпаття «Дачія»  І.М.Ботош.
Завершилася нарада приємною церемонією – нагородженням ряду працівників Почесними грамотами відділу культури РДА. Їх вручив винуватцям урочистості В.А.Гудак. Ця серйозна  підсумкова розмова, безперечно, послужить для культосвітян новим імпульсом до   ще більш творчої,  продуктивної праці задля примноження культурних цінностей, збереження національної самобутності, збагачення духовного світу краян.
Ганна Макаренко.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Звернення до мешканців Тячівщини, які повернулися з-за кордону
У зв’язку з ситуацією, що склалася навколо небезпеки поширення коронавірусної інфекції COVID-19, переконливо просимо  дотримуватися карантинних заходів та  самоізоляції.

Увага, важливе оголошення!
В зв'язку з карантинними заходами, оголошення, вітання, співчуття та інші матеріали для публікації можна надсилати
на електронну пошту «Дружби» 
mail@druzhba.uz.ua. Оплата здійснюватиметься через Приват24.
З повагою, колектив редакції "Дружба".
ЗАВТРА В ОДА ПРАЦЮВАТИМЕ «ПРЯМА» ТЕЛЕФОННА ЛІНІЯ
У зв’язку із уведенням карантинних заходів та призупинення особистого прийому громадян, йдучи на зустріч населенню області, вирішено у вівторок, 24 березня 2020 року, в облдержадміністрації провести пряму телефонну лінію «Запитай у влади», під час якої громадяни зможуть звернутися до в.о. голови обласної державної адміністрації Олексія Гетманенко з особистих питань.