Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » Від солодких шедеврів – до оригінальних вишитих картини

Від солодких шедеврів – до оригінальних вишитих картини

10:23, 10.08.20
164
Тячівщина / Сільське життя / Про людей хороших
Коли кажуть про покликання людини, то найчастіше мають на увазі мистецьку чи інтелектуальну діяльність, які потребують вияву творчих здібностей. Однак креативність можна виявляти і в нібито звичній, повсякденній матеріальній, ремісничій діяльності. Наприклад, у кондитерській справі.

Марія Василівна Чендей-Савула з дитинства любила займатися випічкою. Перший кулінарний витвір був створений нею у 12-річному віці – це був святковий торт до дня народження мами Василини. Надбання  багатьох національних кухонь вона засвоювала з дитячих років. Прагнула досягти в цій справі професійних вершин, а заодно розвинути її, доповнити здобутками світового кондитерського мистецтва. Саме мистецтва, коли виріб не лише смачний, а й викликає естетичне враження зовнішнім виглядом та довершеністю.
Професійно працювати Марія Василівна почала з 17-річного віку, приступивши  у 1959 році до роботи  в Дубівській їдальні сільпо. Потім за скеруванням вступила до Львівського кооперативного технікуму. Після завершення навчання певний час була кухарем у Ганичах, але не полишала мрії стати кондитером. І дуже швидко її прагнення реалізувалося: вже з 1963 року вона працювала у Дубівському кондитерському цеху. Близько 30 літ – аж по 1990-й рік. Готувала виставки до різних свят, і її вироби були неординарними, готувалися для людей, які могли щиро розділити захоплення довершеністю кондитерських композицій. Дуже часто тоді споживспілка проводила виїзні виставки до сусідніх сіл і селищ, найчастіше – до Усть-Чорної. За спогадами дітей кондитера, виставки планувалися і готувалися заздалегідь. Марія Василівна реалізувала себе у своїй професії, її виставки-продажі згадують і досі, бо   солодкі смаколики готувала з любов’ю, натхненням, творчо і професійно.
Найчастіше згадують її маленькі (а насправді – великого обсягу) шедеври – весільні торти, у кілька поверхів, із ляльковими нареченими. Навіть сьогодні, коли такі витвори стають звичними, про них із захопленням розповідають ті, хто пам’ятає ці кондитерські шедеври. А в ті часи такі «архітектурні торти» були справою незвичною, вражали своєю неординарністю. Якщо до цього додати, що всі інгредієнти тоді були натуральними, то можна стверджувати: вони були надзвичайно смачними, настільки, що зараз відтворити той смак уже неможливо.
За свою плідну багаторічну працю Марія Чендей була удостоєна звання «Ветеран праці». Також вона отримала статус матері-героїні, виховавши п’ятьох дітей. Усі вони здобули вищу чи середню спеціальну освіту, є працьовитими, вихованими, гідними громадянами, шанованими у колі колег, друзів, односельчан. Звичайно, що у вихованні дітей гідним партнером був чоловік Марії Василівни – Іван Васильович Чендей, майстер на всі руки, чиї витвори й досі прикрашають вулиці й домівки Дубового. А зараз Марію Василівну тішать шестеро внуків, які (крім 11-річного Андрія) здобули вищу освіту, успішно реалізують себе не лише в різних куточках України, а й за кордоном. І не забувають про бабусю: вітають її зі святами, шлють подарунки, виявляючи любов і повагу. Серед шести внуків – тільки одна дівчина – Настя. Саме їй бабуся прищепила любов до кондитерської справи. Настя ж творчо продовжує і розвиває передані навички, відповідальність і любов до справи.
Після виходу на пенсію Марія Василівна не полишала кондитерської справи, але вдавалася до неї вряди-годи, готуючи неповторні вироби до свят, ювілеїв, урочистих подій. Натомість творче ставлення до роботи знайшло продовження у художній вишивці. Результатом стало більше півсотні вишитих картин – не просто репродукцій, а справді оригінальних, мистецьких полотен. Найчастіше це – пейзажні замальовки, насамперед місцевих карпатських краєвидів, відтворення біблійних мотивів, образів тощо.  Ці полотна здебільшого чималі за площею. Навіть механічне заповнення їх вишивкою вимагає значних зусиль, а якщо додати необхідність вивіряти кожен хрестик, кожен стібок, то можна лише уявити титанічність такої праці. Цей талант передався усім трьом її донькам, кожна з яких має вже свою невеличку галерею. І в них частина полотен – подарунки від матері, як стимул і взірець для подальшої творчості.
Творчий потенціал верховинської культури знайшов продовження у кондитерстві й вишивці Марії Чендей, від неї передався дітям і внукам. Що може бути більшої втіхою для людини на схилі років?
Л.БІЛАК.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Розробляється проект
Розробляється «Детальний план території для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по  вул. Покровська, 14 в с.Крива, Тячівського району,  Закарпатської області.»
Громадські слухання відбудуться   21.09.2020  року 0 10.00  в приміщенні Кривської сільської ради. 

Онлайн-передплата – послуга від АТ «Укрпошта»
АТ «Укрпошта» пропонує скористатися послугою онлайн-передплати на ІІ півріччя 2020 р., яка розпочата з 7 квітня поточного року.
Оформлення онлайн-передплати займе до 5 хвилин часу. Необхідно зайти на головну сторінку сайту  www.ukrposhta.ua в розділ «Передплатити», обрати потрібне видання, додати його «у кошик», натиснути «оформити замовлення». Обов’язково зазначити поштову адресу, на яку здійснюватиметься доставка обраних видань, та розрахуватися за оформлене замовлення платіжною карткою. Комісія за операцію оплати зі споживача додатково не береться.