Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » На порозі переформатування

На порозі переформатування

09:09, 18.01.21
200
Тячівщина / Спорт
У суспільному житті наразі чимало змін, пов’язаних насамперед із децентралізацією, об’єднанням у територіальні громади, створенням місцевих самоврядних органів. На порозі переформатування опинилися й ті установи, організації, що створені районною радою й перебувають на її балансі. У зв’язку з цим  чимало працівників у стані розгубленості й невизначеності про подальший професійний статус, місце роботи. Але з часом все стає на свої місця. триває процес передачі об’єктів спільної власності територіальних громад району до новостворених територіальних громад, на території яких ці об’єкти розташовані.
Така доля випала й Тячівській дитячо-юнацькій спортивній школі, яка з 1 січня 2021 р. припинила свою діяльність. Проте 22 грудня 2020 р., на першому засіданні другої позачергової сесії Тячівської міської ради восьмого скликання громада прийняла у своє підпорядкування цей комунальний заклад. Депутати затвердили його структуру і чисельність у складі 18 осіб, з яких 16 – тренери, які й до цього часу готували юних спортсменів. 
Якраз у цей період зустрілися з колишнім директором закладу В.І.Варгою, щоб поговорити про спортивні досягнення юних вихованців у році, що минав. Чому колишнім? В.І.Варгу було призначено заступником Тересвянського селищного голови. Однак він не приступав ще до нових обов’язків, оскільки ДЮСШ залишалася у невизначеному стані. Наразі вже призначено її директора – Золтана Йосиповича Сенека, який до цього працював тренером у школі. Що хвилювало на той час уже екс-директора Тячівської ДЮСШ В.І.Варгу, який керував закладом з 2011 року?
Про це у нашій розмові Василь Іванович говорив як знаюча, компетентна особа, котрій «боліли» проблеми школи і небайдужим було її майбутнє.


– Василю Івановичу, питання про подальшу долю школи не виникло як би враз, неочікувано. Чи був до цього готовий колектив?
– Безперечно, всі знали, що будуть зміни. Адже школа, як і ряд інших районних установ, була на балансі районної ради, фінансувалася згідно затвердженої на сесії Програми.
Коли створилися громади, ми написали листи-звернення до їх керівників із пропозицією взяти участь у визначенні подальшої долі спортивної школи. Пояснили, що є два варіанти її збереження – міжбюджетні трасферти і створення подібної у своїх громадах. Скажімо, з громади займається 100 дітей. Для них можуть створити свій заклад,щоб ці діти не були на вулиці. Так, Солотвинська ОТГ вирішила створити свою ДЮСШ. А у Бедевлянській громаді – невеликій, немає сенсу відкривати власну спортивну школу, бо там займаються в основному футболом. Можна залучати дітей у вже існуючу Тячівську ДЮСШ. Це й керівництву громади вигідно, і батькам, щоб не було нарікань, що їхні діти  не мають доступу до занять.
– Школа має свою історію, традиції, напрацювання. Чи збережеться це все?
– Я впевнений, що Тячівська міська ДЮСШ буде продовжувати всі десятилітні  досягнення.Бо є чим пишатися.
Тячiвська  районна ДЮСШ була заснована у 1966 роцi.  Тут працює 7 вiддiлень: футбол, настiльний тенiс, тенiс, легка атлетика, греко-римська боротьба, волейбол, гандбол. Колектив неодноразово займав першi  мiсця в оглядi-конкурсi зi спортивної майстерностi серед команд ДЮСШ  Закарпатської областi. Школа відповідає вимогам  I  категорiї. Навчально-тренувальні заняття проводяться у 85 групах, в яких займаються 1092 вихованців, з них – 390 дівчат. 
Дуже важливо, що вдалося зберегти і сформувати кваліфікований тренерсько-викладацький склад. Серед наставників – 3 відмінники освіти України, 7 майстрів спорту СРСР і України, 1 тренер має вищу категорію,  2 тренерів  – першу та 12 – другу.  Протягом трьох років школа підготувала трьох майстрів, шестеро кандидатів у майстри спорту, вісім спортсменів першого розряду та більше 400 масових розрядників. Гордимося тим, що передано в Закарпатську школу вищої спортивної майстерності вісім вихованців з греко-римської боротьби, шестеро гандболістів – до Львівського училища фізичної культури, четверо – до Закарпатської СДЮСШОР ″Карпати″, СДЮСШОР  – шестеро футболстів.
Безумовно, позашкільний навчальний  заклад спортивного профілю забезпечує розвиток здібностей вихованців у обраному виді спорту, визнаному в Україні, створює необхідні умови для гармонійного виховання, фізичного розвитку, повноцінного оздоровлення, змістовного відпочинку і дозвілля дітей та молоді, самореалізації, набуття навичок здорового способу життя, підготовки спортсменів для резервного спорту.
У школі наявні 2 спортивні бази:
5 грунтових тенісних кортів та 1 корт хард, які є одними з кращих в Україні, з тренерською кімнатою та підсобними приміщеннями: корпус ДЮСШ №2 має дві зали для греко-римської боротьби, тренажерний зал, тренерську та підсобні приміщення.
– Чи доцільно створювати у кожній громаді свою спортивну школу?
– Моя думка однозначна: недоцільно. По-перше, із-за відсутності спеціалістів відповідного профілю та  відповідною освітою. Адже вісімнадцять тренерів-викладачів районної  ДЮСШ за сумісництвом працюють на території своїх громад і на базі школи. Збірна команда районної ДЮСШ для участі у змаганнях вищих рівнів формується з усіх навчальних груп, що займаються в межах  району. 
По-друге, на території громад відсутня спортивно-матеріальна база. Більшість вихованців займаються на спортивних базах міста Тячів. Тренери-викладачі школи проводять навчально-тренувальні заняття в 13 населених пунктах Тячівського району: окрім міста Тячів, це – Грушево, Тересва, Бедевля, Ганичі, Дубове, Буштино, Нижня Апша, Усть-Чорна, Солотвино, Глибокий Потік,  Красна, Руське Поле. Отже, спортивним вихованням зайняті і діти з гірських та сіл румуномовних меншин,і діти-сироти та з малозабезпечених сімей.
– Як Ви вже згадували, у кожному населеному пункті є свої, облюбовані види спорту?
– Це справді так. Можна зробити й такий аналіз, який засвідчує, що у них є певні традиції зі спорту, попередні покоління виховують любов до, скажімо, футболу, волейболу і т.д.  В  Тячеві культивуються такі, як теніс, греко-римська боротьба, настільний теніс, баскетбол, гандбол та футбол. У селищах: Буштино – футбол, легка атлетика; Дубове – футбол, настільний теніс, волейбол; Солотвино – гандбол; Тересва – футбол, легка атлетика, греко-римська боротьба, Усть-Чорна – настільний теніс. У Грушеві –  греко-римська боротьба, легка атлетика; у Бедевлі – футбол, у Нижній Апші – футбол;  у Ганичах – греко-римська боротьба, у Красній – легка атлетика; у Глибокому Потоці – волейбол, у Руському Полі – греко-римська боротьба.  
– Якими спортивними досягненнями порадували вихованці школи у 2020 році?
– Безумовно, тренерсько-викладацький колектив успішно працював у минулому році. Вихованці нашої школи відмінно виступали у змаганнях обласного та всеукраїнського рівнів, незважаючи на пандемію, заборону масових заходів.
Традиційно виступали протягом року вихованці відділення тенісу.
Юні спортсмени взяли участь у 2-х обласних змаганнях, 6-х всеукраїнських та 1 чемпіонаті  Угорщини  до 12-ти років (м.Дьор), де Глібчук Дарина посіла 3-є місце.   У вересні м.р. в місті Тячів проведено  Національний  турнір  ФТУ 2-ої категорії. Чемпіонами  області стали четверо  вихованців   школи. Дванадцятеро вихованців відділення входять до складу збірної команди Закарпаття.
Це досягнення та наслідки роботи тренерів відділення, майстрів спорту СРСР Белені Г.З., Мечей К.Е. та  Павлишинця В.Ю. 
Є певні досягнення у вихованців з  настільного тенісу. Вони взяли участь у 2-х першостях області, одному чемпіонаті України ″Прудкий м′яч″ серед міні-кадетів 2008 р.н. та молодших у м.Запоріжжя (Шайтан Кіріл та Погоріляк Омелян), міжнародному турнірі в м.Будапешт (Угорщина) та у двох традиційних відкритих першостях ДЮСШ пам’яті тренерів ДЮСШ МС В.Роспопи та Т.Раша. Шайтан Кіріл та Погоріляк Омелян  входять до складу збірної команди області. 
Тренери відділення: Максимчук І.І., Талапко С.С., Сенек  З.Й., Меклеш І.І. та Дебич Р.А. за сумісництвом.
Одними з найкращих є вихованці відділення легкої атлетики. Вони взяли участь у 4-ох змаганнях, з них: у 3-ох чемпіонатах України серед команд ДЮСШ та СДЮСШОР 1-му чемпіонаті області. Вихованець відділення Данилич Василь на чемпіонатах України завоював дві бронзові нагороди у потрійному стрибку і четверте місце посів зі стрибків у довжину. Учасниками чемпіонату України були також Гольцбергер Й., Мезей І., Онуфрій М., Біленко О.,Сливка Є., Романенко Є. та Сафіуліна В.
У чемпіонаті області вихованці відділення посіли п′ять  перших місць, чотири другі та чотири  треті. Дев′ятеро вихованців входять до складу збірної команди області. До цих результатів своїх вихованців доклали зусилля тренери відділення легкої атлетики: старший тренер Гусар В.М., тренер Гусар В.В. та тренер – сумісник Трайтлі Й.С. 
– А як готуєте юних футболістів?
– Календарний рік для них  пройшов вдало. Вони взяли участь у змаганнях на Кубок Закарпатської області  з міні-футболу в місті Ужгород, де посіли 1-е місце. Також змагалися у чемпіонаті ДЮФЛ Закарпатської області трьома віковими групами у вищій та двома складами (2006-2007, 2008-2009 рр.н.)  у першій лігах. Команди юнаків 2005-2006 та 2008-2009  рр.н. посіли 2-е місце. Молодша група 2007-2008 рр.н. зайняла також 2-е місце. Команда дівчат у змаганнях на Кубок області (10.01.2020, м.Ужгород) та чемпіонаті області  серед дівчат 2005 р.н. і молодші також посіла 2-і місця. Троє з них (Марічак А., Магула Ю. та Шелемба Д.) входять до складу збірної команди області. 
Спортсменів готували старший тренер Приходько Ф.П., тренери Іванчов П.Г., Венгрин Г.І., Болог Ю.М.,  Мокан М.І.та  Шкиндя Ю.Ю.  
Гарні результати у дівчаток-гандболісток. У м.Шостка вони брали участь у чемпіонаті України ″Стрімкий мꞌяч″ серед команд школярів 2007 р.н. сезону 2019-2020, посіли восьме місце. На першості області серед команд ДЮСШ  дівчата 2006-2007 рр.н. в м.Ужгород зайняли  2-е місце.  На чемпіонаті області «Дитяча ліга″ серед дівчат 2007 р.н. команда посіла 2-е місце, а  команда 2008  р.н. – 3-є.
Троє вихованок тренера Самарського Р.М. передано до СДЮСШОР ″Карпати″ м.Ужгород. Тренери відділення: Самарський Р.М.,Самарська В.І., Попович Є.В. та Божук Ю.П.
Юних волейболістів готують 2-є тренерів-сумісників. Протягом року вихованці відділення взяли участь у 4-х першостях області та одному чемпіонаті ″Дитяча ліга″.  У першості області ″Шкільна волейбольна ліга України - 2020″ наші вихованки посіли друге місце та третє місце – у чемпіонаті області ″Дитяча ліга″ (дівчата 2005-2006 рр.н.). Тренери відділення: Шеверя Я.І. та Мовнар В.Ю.
На хорошому рівні працює відділення баскетболу . У першості області серед дівчат 2003 р.н.в м.Ужгород команда баскетболісток (І склад) посіла друге місце. У чемпіонаті області ″Дитяча ліга″ серед дівчат 2005-2006 рр.н. вихованки відділення вибороли призове третє місце (тренер Кость Ф.Ф.).
– Яких успіхів досягли юні борці, адже тячівська борцівська школа відома усій Україні?
– Вони виступили у шістьох чемпіонатах України та трьох чемпіонатах області з  греко-римської боротьби. Ференці М. став чемпіоном України серед юнаків 2005-2007 рр.н. в м. Рівне (Західна зона) срібними призерами стали Форкавець Олександр та Матчук Юрій, бронзовими – Габор Микола та Синьо Іван. У м.Березне на чемпіонаті України (Західна зона). Павлик Денис та Дерябін Павло стали чемпіонами і виконали нормативи КМСУ.  Дев′ятеро вихованців входять до складу збірної команди області, а Дерябіна П. передано до ШВСМ м.Ужгород. Великих зусиль до досягнення нашими вихованцями таких результатів доклали тренери (нині покійний Болдижар Й.Ю.), а також Мягкий Є.О., Ковернюк В.О., Ковернюк Б.В., Мягкий М.О., Попович М.І., Варга В.І. та  Гусар М.В.   
– Тячівська спортивна школа завжди була на передових позиціях в області. Що саме відмічено у її діяльності? 
– За наслідками атестації ДЮСШ області Тячівській районній ДЮСШ присвоєно першу категорію.  В огляді-конкурсі зі спортивної майстерності за підсумками 2019 року серед ДЮСШ департаменту освіти і науки Закарпатської ОДА Тячівська районна ДЮСШ посіла перше місце.
До речі, фінансування школи проводилося з районного бюджету. Майже на всі змагання вихованці мали змогу виїжджати за державні кошти. 
Я вірю в те, що наша спортивна юнь буде й надалі належно відточувати майстерність й радуватиме високими досягненнями й гучними перемогами, адже молоде покоління дуже талановите, ним будуть пишатися тренери та всі жителі нашого чудового краю!
– Дякую Вам за розмову. Успіхів у новій роботі!
Інтерв’ю вела О.Фіцай.


Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відтепер передплатити "Дружбу" можна і онлайн
Шановні читачі! 
Раді повідомити, що з'явилася можливість передплатити "Дружбу" онлайн - на сайті "Укрпошти". Більше не треба стояти в черзі у поштовому відділенні! Оформляйте передплату в будь-який зручний для вас час за посиланням: https://peredplata.ukrposhta.ua/index.php?route=product/product&code=500000006&product_id=94540
Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Передплату на "Дружбу" продовжено до кінця 2020 року
Дорогі друзі! Рік, що завершується, був для усіх нас нелегким. Проте, і в цих нових умовах ми, журналісти газети "Дружба", завжди намагаємося тримати руку на пульсі подій та відшуковуємо актуальну, злободенну та цікаву інформацію. Пишемо про Вас і для Вас.  Тож сподіваємося, що прихильники  районки передплатять газету і на 2021 рік.
 До речі, зробити це можна онлайн - на сайті "Укрпошти". Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Не рубай ялинку!
ДП «Брустурянське ЛМГ» повідомляє, що  підприємство не має ліміту на заготівлю новорічних ялинок. Стаття 65 КУпАП, стаття 91 ЛКУ: штраф за зрубану ялинку діаметром до 10 см – 517,86 грн. Шановні громадяни, працівники лісової охорони будуть проводити рейди, накладатимуть штрафи і секвеструватимуть зрубані ялинки. 
В.Михалчич, провідний інженер з охорони лісу. 


Розробляється проект детального планування
Розробляється проект детального планування території земельної ділянки площею 0,0664 га за адресою: с.Нижній Дубівець, вул.Шевченка, б/н для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на ім’я Прокопанич Тетяна Миколаївна.
Громадські слухання відбудуться у Дубівській селищній раді.