Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » Культурна галузь змінює формат. Усе складно

Культурна галузь змінює формат. Усе складно

09:22, 01.02.21
1 944
Тячівщина / Культура
Час перемін завжди пов’язаний з невизначеністю, очікуванням невідомих випробувань і викликів. Тому процес децентралізації, який зараз триває, «ламаючи» звичайні стереотипи в житті суспільства, протікає доволі болісно для багатьох  сфер. Зокрема, для культурної, котрій традиційно відводилась роль «непріоритетної», що й фінансувалась за усталено-залишковим принципом.
Наскільки виважено й продумано підійшли автори реформування до перебудови галузі, які умови створили для захисту її надбань від можливих ризиків і втрат та з якими проблемами вже зіткнулися працівники культури Тячівщини на реорганізаційному старті, довідуємось у розмові з начальником відділу культури Тячівської РДА В.А.Гудаком.

– Василю Антоновичу, наскільки готовою виявилась культурна галузь району до кардинальних змін у стилі функціонування, зумовлених передачею повноважень та бюджету від державних, до органів місцевого самоврядування?
– Не можна сказати, що децентралізація застала нас зненацька. До цього переломного моменту готувались: тема неминучого перепрофілювання звучала на всіх наших нарадах, семінарах і засіданнях. Проте й зараз багато нюансів і перспектив залишаються  невідомими. По-перше, тому, що механізм передачі закладів на місця не до кінця розроблений. А, по-друге, багато залежатиме від економічної спроможності окремих громад та від їхнього бачення пріоритетів. На жаль, з нами не радяться, нас не питають, натомість диктують жорсткі умови, як от: впродовж двох місяців повністю завершити реорганізацію. Це при тому, що централізовану бухгалтерію відділу вже ліквідовано, і фахівці беруть участь у процесі передачі майна лише з власної доброї волі.
Певний оптимізм вселяє інформація про те, що на підтримку галузей гуманітарного блоку буде спрямовано 30% запланованого дотування. То, можливо, не залишиться в «бідних родичах» і культура. 
Проте, вважаю, за відсутності цільових урядових  програм перехід закладів на нові рейки функціонування проходитиме з великим скрипом.
– Що можете сказати про матеріально-технічну базу закладів, які переходять у відання громад?
– З цим у керівництва ОТГ буде небагато клопоту. Адже, скажімо, в усіх ДШМ проведено добротні ремонти, їх належно оснащено, це ж стосується й бібліотек, які комп’ютеризовано, їх книжковий фонд згідно відповідної «Програми розвитку», прийнятої районною радою, регулярно поповнювався. До того ж, бібліотекарі зуміли акумулювати цінний краєзнавчий, історичний матеріал з життя населених пунктів, зробили заклади осередками цікавого дозвілля й спілкування людей, символічним містком між минувшиною і сучасністю.
Чотири музейні скарбниці Тячівщини з дев’яти теж перебували на балансі відділу культури і завдяки багатющій колекції експонатів зуміли стати своєрідною візитівкою краю. Їх подальша доля значною мірою залежить від державної підтримки й від того, наскільки духовна й матеріальна спадщина предків хвилюватиме громаду.
– Василю Антоновичу, на ваш погляд, з якими труднощами може зіткнутися керівництво ОТГ, реалізуючи локальну культурну політику?
– Може скластися ситуація, коли місцева влада стане заручницею обставин і не знатиме, як діяти. Тому людям, відповідальним за цю сферу, знадобиться спеціальне навчання. Адже процес децентралізації не є річчю простою й однозначною. Щоб якісно управляти культурними інституціями по-новому, потрібно вчитися. У цьому плані важливим, зокрема, є вміння готувати проекти для отримання певних грантів. Тому радують наміри профільного міністерства відкрити у кожному обласному центрі представництва Українського культурного фонду, фахівці якого надаватимуть консультації та проводитимуть навчання.
Друга прогнозована проблема вже пов’язана з т.зв., «кадровим голодом». Не секрет, що чимало культармійців змінили основне місце роботи на гастарбайстерство, оскільки вітчизняна зарплатня не в змозі забезпечувати гідні умови життя. Тож далеко не всіх спеціалістів вдалося зберегти, це відчуватиметься й на рівні громад.
– Може скластися враження, що відтепер громади можуть діяти на власний розсуд – закривати заклади, скорочувати штати, приватизовувати ті чи інші об’єкти. Подекуди вже виникла ситуація, що колективи «зависли в повітрі», оскільки людей, що звільнилися у відділі культури, в громадах не поспішають оформляти на відповідні посади. Які тут діють державні стандарти?
– Будь-який волюнтаризм у цій справі неприпустимий, адже організація та функціонування закладів культури в умовах децентралізації здійснюється на підставі Законів України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та «Про культуру». Законодавством визначено, що базова мережа закладів культури реформується з метою забезпечення розвитку сфери культури, всіх жанрів і видів мистецтва та цілісності народного мистецтва. Тож має перейти під юрисдикцію громад у існуючому вигляді і зайняті в ній працівники – також.
Заклади культури, включені до базової мережі, не підлягають приватизації, оскільки забезпечують державні соціальні нормативи у сфері надання населенню культурних послуг.
Також передбачено, що виключення їх з базової мережі можливе лише за погодженням із центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у сфері культури та мистецтва. Йдеться про Міністерство культури.
– Виходить, якщо ці заклади утримувати потрібно, вони й справді мають бути ефективними? То, можливо, існує якийсь «рецепт», як зробити їх по-справжньому затребуваними на місцях?
– Нині набирають популярності багатофункціональні культурно-освітні розважальні центри, які, об’єднавши в одне ціле бібліотеку, клуб, мистецьку школу, утворюють своєрідний громадський простір для проведення культурно- розважальних заходів, спілкування, творчих студій тощо, що нестиме громаді естетичні враження, вигоду, позитив від різнобарвної культури. Отже, це не повинні бути пустуючі, неопалювані, зачинені сільські клуби, біля яких молодь збирається «на пиво», а культурні об’єкти з сучасним обладнанням і технологіями. 
Над цим питанням варто буде подумати керівникам ОТГ разом з депутатами,  аби визначитись з переліком культурних послуг, що матимуть попит серед населення.
– Напевно, в цей непростий період Вам особисто та провідним спеціалістам КЗ «Організаційно-методичного Центру культури і мистецтва» Тячівської міської ради доводиться бути на постійному зв’язку з керівниками та новопризначеними посадовцями ОТГ. Адже без консультацій і порад з боку спеціалістів їм зараз не обійтися.
– Так, ми раді допомогти всім, хто стикається з тими чи іншими труднощами, яких у цей перехідний період вистачає. Звичайно, робимо це в порядку рекомендацій і пропозицій, ненав’язливо підводячи до правильних дій та висновків. Хоча це й не входить до моїх особисто посадових обов’язків, котрі, до речі, теж ніякими директивними документами  ще не конкретизовані. Однак хочеться, аби у ставленні органів місцевого самоврядування до культурно-мистецької сфери не сталося сильних перекосів, недооцінки її ролі й значення в житті громади. Зараз дуже важливо не допустити нівелювання і втрати вагомих багатолітніх надбань галузі, не позбавити підтримки аматорські і професійні колективи, чия слава гриміла на всю Україну й котрим аплодували за рубежем, зокрема, народним троїстим музикам.
Насамкінець, звертаюся до всіх, з ким творили культурно-мистецьку палітру Тячівщини, з теплим, вдячним словом за їх творчий ентузіазм, високу майстерність, вірність ідеалам краси і духовності, щире вболівання про збереження народного мистецтва і традицій, за самовіддану, подвижницьку працю. Нових вам творчих здобутків, миру, любові, втілення найяскравіших творчих ідей, натхнення, визнання і підтримки.
Хочеться віддати належне і районній газеті, яка систематично відстежує хроніку культурних подій у районі, пропагує духовні цінності.
– Спасибі за розмову.

Ганна Макаренко.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відтепер передплатити "Дружбу" можна і онлайн
Шановні читачі! 
Раді повідомити, що з'явилася можливість передплатити "Дружбу" онлайн - на сайті "Укрпошти". Більше не треба стояти в черзі у поштовому відділенні! Оформляйте передплату в будь-який зручний для вас час за посиланням: https://peredplata.ukrposhta.ua/index.php?route=product/product&code=500000006&product_id=94540
Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Передплату на "Дружбу" продовжено до кінця 2020 року
Дорогі друзі! Рік, що завершується, був для усіх нас нелегким. Проте, і в цих нових умовах ми, журналісти газети "Дружба", завжди намагаємося тримати руку на пульсі подій та відшуковуємо актуальну, злободенну та цікаву інформацію. Пишемо про Вас і для Вас.  Тож сподіваємося, що прихильники  районки передплатять газету і на 2021 рік.
 До речі, зробити це можна онлайн - на сайті "Укрпошти". Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Не рубай ялинку!
ДП «Брустурянське ЛМГ» повідомляє, що  підприємство не має ліміту на заготівлю новорічних ялинок. Стаття 65 КУпАП, стаття 91 ЛКУ: штраф за зрубану ялинку діаметром до 10 см – 517,86 грн. Шановні громадяни, працівники лісової охорони будуть проводити рейди, накладатимуть штрафи і секвеструватимуть зрубані ялинки. 
В.Михалчич, провідний інженер з охорони лісу. 


Розробляється проект детального планування
Розробляється проект детального планування території земельної ділянки площею 0,0664 га за адресою: с.Нижній Дубівець, вул.Шевченка, б/н для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на ім’я Прокопанич Тетяна Миколаївна.
Громадські слухання відбудуться у Дубівській селищній раді.