Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » Фото з архіву: дерев’яна та мурована церкви у Лопухові 1939 р.

Фото з архіву: дерев’яна та мурована церкви у Лопухові 1939 р.

10:16, 22.03.21
237
Тячівщина / Сільське життя
На  унікальному фотознімку 1939 року з угорського архіву світлин Fortepan (надав) можна побачити два храми у селі Брустури (Лопухово) на Тячівщині.


Унікальність його в тому, що тут можна побачити як новозбудований храм, освячений 7 липня 1940-го року, так і дерев’яну церкву, яку невдовзі після цього розібрали.
За мостом через річку Брустурянку праворуч – новозбудована мурована церква Святого Іоанна Предтечі. Ліворуч – дерев’яна церква Св. Архангела Михаїла 1799 року з дзвіницею. Збудована вона була громадою, при допомозі уряду. Як пише відомий дослідник дерев’яних храмів Закарпаття Михайло Сирохман, споруда відрізнялася від інших церков долини Тересви і конструкцією зрубів, і незвичною низькою вежею з куполом стрілчастого профілю. Ці своєрідні форми були введені майстрами-німцями. Є згадка про те, що будівничими цієї церкви були вихідці з міст Бад-Ішль та Ґмундена (Верхня Австрія), тобто колоністи, що поселилися в сусідніх селах. А за легендою, колись на пагорбі під полониною Сопониця розташувався пастух з отарою овець і збудував собі колибу. Страшний зсув засипав колибу, і люди збудували на тому місці церкву.
Як розповідав Михайлові Сирохману син куратора церковного будівництва Дмитра Івановича Петруняка Дмитро Дмитрович, навесні 1936 р. дерев’яну церкву обстежила комісія, після чого постало питання про спорудження мурованої церкви, і для цього за 400 тисяч корон продали церковний ліс. Восени цього ж року в село прибув представник єпископа Олександра Стойки і привіз з собою багато проєктів мурованих храмів. Куратор вибрав проєкт ужгородського архітектора Е.Еґреші. З ним погодилися його заступник Іван Косюк та священник Іван Карпинець. І навесні 1937 р. будівельна фірма з Мукачева «Кізман, Петер і Ґрол» розпочала будівництво. Жителі села здавали гроші на церкву та працювали без оплати. Значною була допомога лісової управи, представником якої у Брустурах був інженер Бейла Ворі. Всі матеріали перевозили вузькоколійкою з Тересви до Брустур безоплатно.
До жовтня 1938 р. було зведено стіни та вежу церкви. Через політичні події 1939 р. будівництво затрималося.
Науковець зазначає: на жаль, дерев’яну церкву Св.Михайла та дзвіницю розібрали після спорудження мурованої, яку посвятили 7 липня 1940 р. Цей храм композицією форм подібний до церкви в Дубовому. Так само перехрещуються дві базиліки, на перехрещенні здіймається велика сферична баня, а висока двоярусна вежа дзвіниці височіє над входом до храму. Площа храму – 648 кв. м. Один великий дзвін купили за пароха Діонисія Горзо, а інший відлив Карел Пілгаві в місті Пардубіце (Чехія) у 1924 р. Найдавніший дзвін було відлито у Будапешті у 1844 р. Два малі дзвони виготовила фірма «Акорд» у 1930 р.
Автор додає: парох Лопухова Михайло Греньо був ув’язнений у концтаборах з 1949 по 1956 роки.
Підготувала Н.Маджара.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відтепер передплатити "Дружбу" можна і онлайн
Шановні читачі! 
Раді повідомити, що з'явилася можливість передплатити "Дружбу" онлайн - на сайті "Укрпошти". Більше не треба стояти в черзі у поштовому відділенні! Оформляйте передплату в будь-який зручний для вас час за посиланням: https://peredplata.ukrposhta.ua/index.php?route=product/product&code=500000006&product_id=94540
Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Передплату на "Дружбу" продовжено до кінця 2020 року
Дорогі друзі! Рік, що завершується, був для усіх нас нелегким. Проте, і в цих нових умовах ми, журналісти газети "Дружба", завжди намагаємося тримати руку на пульсі подій та відшуковуємо актуальну, злободенну та цікаву інформацію. Пишемо про Вас і для Вас.  Тож сподіваємося, що прихильники  районки передплатять газету і на 2021 рік.
 До речі, зробити це можна онлайн - на сайті "Укрпошти". Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Не рубай ялинку!
ДП «Брустурянське ЛМГ» повідомляє, що  підприємство не має ліміту на заготівлю новорічних ялинок. Стаття 65 КУпАП, стаття 91 ЛКУ: штраф за зрубану ялинку діаметром до 10 см – 517,86 грн. Шановні громадяни, працівники лісової охорони будуть проводити рейди, накладатимуть штрафи і секвеструватимуть зрубані ялинки. 
В.Михалчич, провідний інженер з охорони лісу.