Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » Пацієнтів із «довготривалим ковідом» лікують у Солотвині

Пацієнтів із «довготривалим ковідом» лікують у Солотвині

09:06, 26.04.21
1 044
Тячівщина / Здоров'я
У природі коронавірусної хвороби на сьогодні ще багато невивченого, особливо складно говорити поки що про віддалені наслідки недуги. Проте відомо достеменно, що в різних людей  вона протікає по-різному, й ступінь важкості залежить від цілого ряду чинників – супутніх захворювань, рівня імунного захисту, віку... Тож одні навіть не  помічають, що перехворіли, для інших активна  фаза хвороби триває біля 14 днів, а важка форма вибиває з колії на 3-6 тижнів. Однак чимало людей і після одужання відчувають симптоми неблагополуччя. Цей стан класифікується як «постковідний синдром» або «довготривалий ковід», який ще не дозволяє людині повернутися до звичного способу життя і вимагає певного медичного нагляду. Саме таких пацієнтів нині приймають у КНП «Солотвинська обласна алергологічна лікарня», де головним лікарем є Леон Данко, з яким і ведемо розмову на цю тему.
– Леоне Леоновичу, напевно, неспроста постковідна реабілітація пацієнтів здійснюється саме у вашому закладі?
– Наша лікарня спеціалізується на лікуванні легеневих захворювань – бронхіальної астми, хронічних, обструктивних бронхітів, алергологічних захворювань. Оскільки ковідна інфекція уражає в першу чергу дихальні шляхи та легені, то, виходить, у нашому розпорядженні чимало ресурсів для медичного  супроводу людей із залишковими явищами COVID-19. Це, насамперед, досвідчені  фахівці, наявне устаткування і напрацьована впродовж більш ніж 50 років методологія лікування хворих із легеневими недугами.
Слід зазаначити, що для пацієнтів з ХОЗЛами лікарня працює в штатному режимі, а лікування постковідних хворих (багато з яких потребують кисневої підтримки) є новим для нас напрямком. 
– То з якими симптомами потрапляють до вас постковідні пацієнти?
– Найчастіше їх турбує задишка при певних фізичних навантаженнях, а то й у стані спокою, сухий або вологий кашель, пришвидшене серцебиття, загальна слабкість, головний біль, поганий апетит. Дехто скаржиться й на запаморочення, часткову втрату смаку і нюху, біль у горлі, безсоння. Звичайно, таких людей не можна вважати  цілком здоровими – їм потрібен певний реабілітаційний період з комплексом лікувально-оздоровчих заходів. Вони здійснюються нами у двох основних напрямах – пульмонологічному, з відновленням життєвого об’єму легень, та загальнореабілітаційному, – для повернення до нормального функціонування всіх життєво важливих органів – нирок, печінки, серцево-судинної системи тощо. Лікування таких пацієнтів – комплексне, воно передбачає і медикаментозні призначення, й фізіотерапевтичні процедури – інгаляції, електрофорез, дихальну гімнастику, тобто респіраторні тренінги, що покращують еластичність легеневих тканин, і спелеотерапію – перебування у кімнатах штучного мікроклімату, а також масаж.
Пацієнти цієї категорії перебувають під наглядом лікарів-терапевтів Е.Б.Полажинець, Н.І.Олаг, В.А.Боднара, М.В.Варги. Однак, за необхідності, залучаються вузькопрофільні спеціалісти.
– Скільки триває, зазвичай, реабілітаційний період, які його результати і чи потрапляють до вас після перенесеного ковіду діти?
– Основний відновлювальний курс розрахований на 14 днів, при потребі він може бути продовжений.
На сьогодні його пройшли в лікарні біля 50 осіб. Звичайно, спеціальні порівняльні дослідження нами не проводились, проте об’єктивна оцінка стану здоров’я постковідних пацієнтів засвідчує явне покращення. Дітей з таким синдромом лікувати не доводилось, вони, на щастя, хворіють рідше і, як правило, у легкій формі, що не вимагає відновлювальних процедур.
– Чи повністю відповідає потребам реабілітації медичне оснащення закладу?
– Чесно кажучи, майже вся фізіотерапевтична апаратура вимагає заміни на сучаснішу, зокрема, електрофорез, необхідний для відновлення звичних навичок самообслуговування, ультрафорез, а також технічні засоби діагностики.
– Напевно,  все-таки спелеокімнати не настільки ефективні, як колишні підземні соляні камери лікарні?
– Мало того, підземні відділення обласної і республіканської алергологічних лікарень, що на сьогодні втрачені, взагалі не мали аналогів у світі за своєю ефективністю. Адже тут поєднувалися основні лікувальні фактори: ізоляція від зовнішнього середовища, стабільність мікроклімату, низька концентрація мікроорганізмів, низька вологість, висока іонізація, комфортна для організму людини температура... Використання спелеотерапії у лікуванні хворих з легеневими проблемами, в т.ч. й після перенесеної ковід-інфекції, є науково обгрунтованим. А це ставить на порядок денний відновлення функціонування підземного відділення у Солотвині, на базі місцевого родовища калійної солі. Це питання, до речі, час від часу порушується на різних рівнях. Зокрема, в пошуках можливостей «реанімувати» відділення, голова фракції «Слуга народу» в обласній раді Едгар Токар разом з колегою Наталією Штефуцою звернулися із депутатським запитом до Департаменту охорони здоров’я, зазначивши, що «Солотвинська алергологічна лікарня була найкращою в Україні» і що «спелеотерапевтичне відділення зможе реабілітовувати людей після COVID-19, адже лікування та відновлення після захворювань легень – основне завдання алергологічної лікарні».
Тож сподіваємося, що справа таки зрушить з мертвої точки, і пацієнти отримають унікальний шанс на зцілення.
– Леоне Леоновичу, наскільки відомо, лікарню спіткала ще одна прикра втрата – у профспілкової бази відпочинку вже інший господар?
– Так, це сталося в процесі реорганізації й зміни юридичного статусу з комунального закладу на комунальне некомерційне підприємство. Корпуси КНП від КЗ передали, а базу відпочинку на солоних озерах ... «забули». Словом, «відчуження» сталося внаслідок «дерибану» землі, на яку хтось поклав око. На превеликий жаль, ніякого сприяння як від попереднього, так і від теперішнього керівництва селища у вирішенні цієї проблеми немає. Проте ми не опускаємо рук і налаштовані відвойовувати територію, адже тут наші пацієнти та персонал могли оздоровлюватись безкоштовно, а для всіх бажаючих – це була доступна  можливість поправити здоров’я за символічну плату, яка, в підсумку, все ж була не зайвою для матеріального благополуччя лікарні. 
– Напевно, нині, в «епоху перемін»,  як позитив, можна розцінювати й сам факт подальшого функціонування лікарні. Адже «зелене світло» НСЗУ дала не всім…
– Звичайно, неабияк тішить, що унікальна, єдина в краї алергологічна лікарня обласного підпорядкування зуміла отримати дозвіл на надання пакету послуг, що не передбачають хірургічного втручання. І що тут й надалі зможуть зміцнювати здоров’я люди з алергічними захворюваннями, які, на жаль, стають дедалі поширенішими. З’явився й прогрес у плані постковідної реабілітації хворих – налагоджено співпрацю з ДО «Реабілітація», фармацевтичною фірмою «Юрія-фарм», якими розроблено програми комплексного лікування пацієнтів.
Тож, вважаю, рухаємося у правильному напрямку, хоч на шляху – чимало перепон.
– Спасибі за розмову.
Ганна Макаренко.Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відтепер передплатити "Дружбу" можна і онлайн
Шановні читачі! 
Раді повідомити, що з'явилася можливість передплатити "Дружбу" онлайн - на сайті "Укрпошти". Більше не треба стояти в черзі у поштовому відділенні! Оформляйте передплату в будь-який зручний для вас час за посиланням: https://peredplata.ukrposhta.ua/index.php?route=product/product&code=500000006&product_id=94540
Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Замовляйте вітання у районну газету!
У дорогої людини – гарна життєва дата, а Ви не знаєте, як її гарно і незабутньо привітати? Редакція Тячівської районної газети «Дружба» приймає замовлення на написання іменних привітань до днів народження, ювілеїв та свят.
Вітання в газеті – це гарний подарунок, який залишиться у пам’яті іменинника надовго. 
Подаруйте рідним і близьким увагу та гарні слова!
Чекаємо замовлень  на viber +380986608158. Можлива оплата на карту.  
Передплату на "Дружбу" продовжено до кінця 2020 року
Дорогі друзі! Рік, що завершується, був для усіх нас нелегким. Проте, і в цих нових умовах ми, журналісти газети "Дружба", завжди намагаємося тримати руку на пульсі подій та відшуковуємо актуальну, злободенну та цікаву інформацію. Пишемо про Вас і для Вас.  Тож сподіваємося, що прихильники  районки передплатять газету і на 2021 рік.
 До речі, зробити це можна онлайн - на сайті "Укрпошти". Передплатний індекс "Дружби" - 61823.