Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » Панський маєток у селі Вонігово

Панський маєток у селі Вонігово

09:38, 19.07.21
231
Тячівщина / Сільське життя / Пам'ять
Нині будь-яка людина, проїжджаючи асфальтівкою через  Вонігово на машині,  велосипеді чи  йдучи пішки, скорше всього, не зверне увагу на те, що обіч дороги, серед заростей кущів і дерев та високої нескошеної трави стоїть старий, занедбаний і пошарпаний коричнево-сірий будинок. Стоїть собі в тишині, наче вартовий, полишений і зраджений людьми, нікому не потрібний. Вхідні двері вибиті, потрощені вікна, зігнила підлога, завалена всяким непотребом, стіни подекуди потовчені – видно, тут  добряче попрацювали якісь вандали. Коли оглядаєш кімнати, де панує мертва тиша, впадають в очі  бічні стіни, товщиною 70 см,  та допоміжні середні – біля 40 см, вимурувані з піщаного каменю різної величини і скріплені вапняно-піщаним розчином, який заповнив кожну порожнину і міцно утримує їх. Тож стіни добре збереглися, як і перекриття та  дерев’яний дах, вкритий листовою бляхою.

За радянських часів панська садиба служила місцевим будинком культури, де «крутили» кінофільми, ставились концерти, організовувались танці для молоді. Вонігівська сільрада та радгосп підтримували будинок у належному стані. Зараз же він нікому не потрібен, адже змінився погляд на культурне сільське життя.
Перегортаючи сторінки історії
Село Вонігово вперше згадується в історичних джерелах у 1389 р., коли ним володів  Хустський замок. Потім згадується у 1546 році: «Хустський замок був з’єднаний в східному напрямку через дубовий ліс, що стояв на віддалі близько четверті години ходьби і продовжувався аж до Вонігова…» («Наш Хуст»). Панський кам’яний будинок споруджений біля центральної дороги, що вела з Тячева і проходила біля гори Капуш-Урмезив (Руське Поле) – вбрід через річку Теребля-Вонігово-Уйбарево-Крайниково – біля хутора Бороняво і Хустського замку, який на той час був центральною частиною адміністративного округу. Його господарем у 1705 році був управитель селами Тереблянської долини Чебі Поган Мелхіор, який проживав у Вонігові зі своїми помічниками.
Углянські монахи-калугери звернулися за захистом до управителя Чебі Погана Мелхіора через те, що драгівські люди «собі лази чинять», захоплюють углянські землі і ділять між собою. Листа підписано свідком Стойком Ласлом Марамором та Дарвом Міклошем (Євгеній Сабов).
Що ж до назви села Вонігово (зараз Вонігове), то, на мою думку, пішла вона від двох коренів слів: вонь та іго. Пояснюю це тим, що з 1600 по 1711 роки землями Трансільванії, куди входив Хустський замок з навколишніми селами, землями та лісами, керували князі Ракоці – дід, син, онук.
Приблизно у 1660 році у верхньому кінці села Вонігово, на невеличких пагорбах було знайдено поклади срібла і за часів панування князів Ракоці  розпочато його видобування. Сюди зігнали багато фізично-здорового, міцного люду. Одні копали, інші возили до печей землю, треті заготовляли дрова, адже довкіл були непрохідні віковічні ліси.
День і ніч диміли печі, в яких виплавляли срібло, їдкий дим часто стелився  долиною, де проживали люди, і приносив… вонь. Важка праця із землею та постійне недоїдання, це було справжнє, жахливе іго. І це словосполучення, скоріше всього, й дало назву спочатку місцевості, а пізніше і поселенню Вонігово.
 При князях Ракоці видобуток срібла проходив у с. Вишково та Вонігове.
Під час моїх зустрічей з доктором історичних наук, професором УжНУ Михайлом Петровичем Тиводаром він постійно цікавився, як розвиваються і що нового в селах Тереблянської  долини.  Від нього й почув, що в період панування князів Ракоці, у верхів’ях села Вонігово ішов видобуток срібла. Як із села Вишково, так і з Вонігова «телегами везли глиби срібла до Мукачівського замку». Там майстри князя Ракоці карбували срібну монету, якою він розплачувався з найманими солдатами-куруцами.
Хто хоч раз побував у Мукачівському замку, від гіда міг почути розповідь про те, що «у замку карбувалась срібна монета».
На початку  Вонігова, якщо уважно придивитись, можна помітити два  конусо-пірамідальні підвищення, саме тут і копали «срібну» землю. А трохи нижче видніється рівний рельєф, відсипка переробленої землі – обвал, зараз там ростуть яблуні. Не раз доводилось бувати в цій панській садибі князю Ракоці Дьордю ІІ (30.01.1611-1660), який увійшов в історію тим, що його військо постійно базувалось у Вишкові, а у 1657 р. він захотів стати королем Польщі. З настанням зими князь вирушив у похід через Вонігово, і був востаннє у цьому будинку, а потім селами Тереблянської долини дійшов до гірського перевалу і польського міста Краків. Однак стати королем Польщі йому не вдалося – зазнав поразки. У відповідь польські війська під командуванням воєводи Любомирського проникли в Мараморош, пограбували багато сіл, особливо дісталося Вишкову та Вонігову з панським маєтком, проте він вистояв. 
Ця споруда «пам’ятає» також Австро-Угорського імператора Йосифа ІІ, який у 1773 році, за наказом матері, імператриці Марії-Терезії, побував у Хусті, щоб подивитись на розвалини замку. Після чого він зі своєю великою охороною, верхи на коні  попрямував через Вонігово до Углі. Але дійшов лише до Дулова, де зробив зупинку через розлив бистрої, повноводної річки Теребля. Вивчив обстановку і дав наказ попід горою Занівка прорити дорогу. Повертаючись назад, став гостем у сім’ї синів  Мелхіора Погана. Серед місцевих тереблянців до сьогодні живе легенда про подорож імператора – короля Йосифа ІІ до села Угля.
Будинок цей,  німий свідок багатьох історичних подій, нам, живим, потрібен як оберіг нашої пам’яті про минувшину. Тому, вважаю, не повинні допустити, аби він безслідно зник з лиця нашої землі.
Степан Чопик-Микунда, с. Теребля. 
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відтепер передплатити "Дружбу" можна і онлайн
Шановні читачі! 
Раді повідомити, що з'явилася можливість передплатити "Дружбу" онлайн - на сайті "Укрпошти". Більше не треба стояти в черзі у поштовому відділенні! Оформляйте передплату в будь-який зручний для вас час за посиланням: https://peredplata.ukrposhta.ua/index.php?route=product/product&code=500000006&product_id=94540
Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Рибалок запрошують до Лазів
У неділю, 18 липня, на рибному ставку в с.Лази Тячівської ТГ відбудеться свято рибалки «Файна рибка». 
У програмі заходу: 7.00 – реєстрація учасників змагання зі спортивної рибалки, 7.00-12.00 – активний лов, 12.00-13.00 – зважування лову та визначення переможців, 14.00 – відкриття свята та нагородження переможців, 15.00 – музично-розважальна програма. 
Організатори свята обіцяють цікаві майстер-класи, приємне спілкування, цінні призи, смачну юшку та відпочинок для всієї родини. Ласкаво просимо!
Вхід вільний.
Тячівська міська рада.


У Тячеві відбудеться інклюзивний фестиваль
У понеділок, 31 травня, у Тячеві на міському стадіоні ім.Л.Бийреша відбудеться інклюзивний фестиваль для людей з інвалідністю під назвою «Творчість без меж».  
Це останній з десяти проектів, які цього року реалізують у Тячівській міській громаді за співфінансування ЄС та Британської Ради, у партнерстві з ГО «Молодіжна платформа» та Тячівської міської ради.
Початок заходу – об 11.00 год. за к.ч.
За інф. Тячівської міської ради. 


СБУ проведе навчання
У період з 1 по 2 червня 2021 року на територіях Мукачівського та Берегівського районів координаційна група Антитерористичного центру при Управлінні Служби безпеки України у Закарпатській області проведе планові антитерористичні навчання