Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
Останні новини
» » » Будівництво міні-ГЕС: відповіді на найбільш поширені питання

Будівництво міні-ГЕС: відповіді на найбільш поширені питання

09:15, 06.08.22
610
Тячівщина / Довкілля / Важливо
Питання будівництва малих ГЕС на Закарпатті завжди актуальне, адже гідрографічна мережа області є однією із найбільш густих в країні. Проте навколо теми розвитку гідроенергетики завжди є дискусії серед людей, що мають пересторогу до застарілого підходу до будівництва ГЕС, а отже виступають проти їх будівництва. Але відновлювальна енергетика активно розвивається у світі, а гідроенергетика є найекологічнішим видом альтернативної енергетики та займає перше місце у рейтингу найменшої кількості викидів вуглецю.
Підходи до будівництва та експлуатації ГЕС значно модернізувались за останнє десятиліття, а міфи, що побутують навколо них – часто необґрунтовані. Розбираємось із найпоширенішими запитаннями про будівництво міні-ГЕС. Відповіді на питання щодо побудови МГЕС надає Василь Нагорний, комерційний директор ТОВ «Томарт».
1. Місцеві мешканці збурилися від ваших планів побудувати МГЕС, зокрема, більшість побоювань викликає ймовірність того, що через МГЕС річка висохне, скажіть, яка можливість того, що вода зникне через МГЕС?
 
Через побудову МГЕС вода в річці не зникне, це неможливо.  100% води буде залишатися в руслі річки.
Гідроелектростанція будуватиметься за сучасною німецькою технологією, яка  не передбачає забір води в дериваційні канали. Тобто, вода з природного русла річки не зникатиме.
До прикладу, у ГЕС, збудованій за технологією StreamDiver,  частина води буде проходити через турбіни, інша – переливатиметься через підпірну стінку. Малі ГЕС працюють в автоматичному режимі, дотримуючись санітарних мінімумів, та припиняють роботу при зниженні рівня води, не забираючи її у річок. Немає причин для хвилювання з приводу побудови МГЕС.
Всі побоювання щодо будівництва МГЕС в Закарпатській області зумовлені негативним досвідом експлуатації існуючих ГЕС. Але ж причина в тому, що всі вони – дериваційного типу, звідси і проблеми з водою в засушливий період. І ще дається взнаки відсутність контролю за дотриманням санітарного пропуску води в руслі.
 
2. Ми помітили, що багато місцевих мешканців також бояться того, що річка вийде з берегів і в небезпеці опиняться домогосподарства, розташовані поблизу, є така ймовірність і якщо так, що ви плануєте з цим робити?
 
Діяльність гідроелектростанції не призведе до затоплення території. Гідроелектростанції такого типу працюють таким чином, що не створюють жодних водосховищ. Можливе незначне підняття рівня води на відстані близько 300 м вище підпірної стінки споруди ГЕС. Це підняття рівня буде у межах природного русла та не нестиме жодної шкоди.
При проєктуванні здійснюється розрахунок безпечного проходження максимального за останні 100 років паводку, сама МГЕС буде виконувати роль противопадкової споруди.
Крім того, ми плануємо в локаціях будівництва відновити пошкоджені береги, привести до ладу берегоукріплення, які зараз перебувають в жалюгідному стані. По цьому питанню ми постійно консультуємося зі спеціалістами водного господарства, які, до речі, будуть виставляти нам свої умови щодо будівництва і експлуатації МГЕС і моніторити їх виконання.
Незважаючи на те, що будівництво МГЕС не може бути причиною підтоплень сусідніх домогосподарств, ми розуміємо побоювання мешканців.
Як вирішення цієї проблеми ми запропонували, що наша фірма за свій рахунок щорічно буде страхувати домогосподарства, які зазнавали підтоплень за останні 10 років.
  
3. А вам не видається, що будівництво МГЕС дещо не на часі? В країні йде війна...

Не можна сидіти і чекати, поки закінчиться війна,  країну потрібно підтримувати, працювати, якщо є така можливість. Без потужного «економічного фронту» перемогти в цій війні буде неможливо.  Після 24 лютого цього року актуальність будівництва електростанцій малої гідроенергетики, як основи подальшого соціально-економічного розвитку заходу України, значно зросла. Особливо після того, як ворог завдав цілеспрямованих ударів по промислових та інфраструктурних об’єктах, населених пунктах півдня, сходу та півночі. Уже понад тисяча підприємств вирішили перенести виробництва у менш небезпечні регіони.Будівництво нової генерації електроенергії – це збільшення енергетичної безпеки нашої країни і регіону, а також експортного потенціалу нашої країни.Урядовий Кур’єр (https://ukurier.gov.ua/uk/articles/mala-gidroenergetika-potuzhnij-potencial-ukrayini (https://ukurier.gov.ua/uk/articles/mala-gidroenergetika-potuzhnij-potencial-ukrayini/)/) 

4. Більшість людей, які не підтримують будівництво МГЕС, говорять про те, що це призведе до екологічної катастрофи у селі, наскільки реалістичні такі побоювання?

Технології постійно вдосконалюються. Малі ГЕС не забруднюють воду. Сучасні турбіни, виготовлені відповідно до стандартів захисту навколишнього середовища, насичують воду киснем, що сприяє збереженню іхтіофауни, запобігають затопленню під час паводків, не допускають забруднення водойм.Гідроелектростанція будуватиметься за європейською технологією StreamDiver німецької компанії Voith.Вона є максимально безпечною для довкілля, оскільки компанія-виробник не використовує для своєї роботи синтетичних або мінеральних рідин, які могли б впливати на флору та фауну річки. Рівень шуму та вібрацій – мінімальний, що підтверджує європейський досвід та експлуатація схожих об’єктів у світі.Щодо закидів про мертву рибу в місцях експлуатації МГЕС. Для риби на всіх малих ГЕС передбачені рибоходи, технологічно правильне та якісне спорудження та утримання яких є невід'ємною умовою функціонування нових МГЕС.Будівництво МГЕС можливе лише тоді, коли екологи дадуть своє «добро». Наша діяльність щодо екологічної безпеки, впливу на навколишнє середовище буде постійно моніторитись природоохоронними органами.

5. Добре, а які гарантії ви можете дати на випадок того, що, для прикладу, у криницях зникне вода?

Згадаємо, що в принципі впливає на рівень води у криницях: кількість опадів, рівень води в річках поблизу та рівень ґрунтових вод.Будівництво гідроелектростанцій сучасного типу не впливають на рівень води у криницях, адже не змінюють рівень води у річці. Під час роботи ГЕС гідравлічний режим річки продовжує функціонувати у межах норми. В помешканнях вище споруд ГЕС можливе незначне підвищення рівня води в криницях.Науковці з УжНУ вважають, що зменшення швидкості стоку води шляхом будівництва порогів, ставків, кляуз позитивно вплине на баланс водокористування в Закарпатській області. 

6. Ви часто говорите про технологію, яку плануєте використати, чим вона відрізняється від стандартної МГЕС?

Унікальний проєкт з відновлюваної енергетики будуватиметься за європейською технологією Stream Diver, яку розробила німецька компанія Voith.Технологія Stream Diver:• зберігає природне русло та гідрологічний режим річки;• дозволяє природне проходження паводку;• зберігає обʼєм та рівень води в межах русла річки;• забезпечує умови для вільного проходження міграції та нересту риб;• абсолютно без шкідливих викидів технічних мастил;• не створює водосховища;• не провокує жодних вібрацій чи шумів турбін;• не призводить до затоплення територій;• не впливає на навколишній ландшафт.Завдяки німецькій технології, відсутні викиди, вібрації чи шуми від роботи гідроагрегату. 2/3 гідроелектростанції розміщуватиметься під водою, ззовні її практично не видно і це не впливатиме на природний ландшафт території. 

7. І наостанок, яку, власне, користь отримують місцеві мешканці від МГЕС, чому вони повинні були б дозволити будівництво?

Робота гідроелектростанцій на території Нересницької ОТГ – це кошти для розвитку громади.А саме:• 2 000 000 грн. одноразової фінансової допомоги громаді після оформлення дозвільних документів;• щорічні транші в розмірі 3% від обсягу реалізації електроенергії для потреб місцевого населення;• оплата податків у Нересницьку територіальну громаду.За попередніми розрахунками, робота двох ГЕС може приносити в бюджет громади до 5 млн. грн. щороку.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відтепер передплатити "Дружбу" можна і онлайн
Шановні читачі! 
Раді повідомити, що з'явилася можливість передплатити "Дружбу" онлайн - на сайті "Укрпошти". Більше не треба стояти в черзі у поштовому відділенні! Оформляйте передплату в будь-який зручний для вас час за посиланням: https://peredplata.ukrposhta.ua/index.php?route=product/product&code=500000006&product_id=94540
Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
У Дубовому та Ужгороді відзначать 100-ліття з дня народження Івана Чендея
20 травня на ужгородській садибі знаного українського письменника Івана Чендея відзначать 100-річчя від дня народження першого закарпатського Шевченківського лауреата-прозаїка. 

Шановні читачі!
«Укрпошта» розпочала передплатну кампанію на 2022 рік. Тож віднині можна оформити передплату на тячівську районну газету «Дружба» у всіх стаціонарних і пересувних поштових відділеннях.


Фільм «Закарпаття» Шона Вільямса показуватимуть в Тячеві 25 серпня
Повнометражний фільм «Zakarpattia» (США/Україна 2018, 85 хв) від Q&A, режисером якого є Шон Вільямс, презентуватимуть у м. Тячів в картинній галереї ім. Ш.Голлоші, 25 серпня 2021 року о 16.00. (Вхід вільний, захід проводитиметься з дотриманням карантинних норм.)
Він знімався у 2013-2016 роках. Прем’єра відбулася у Бухаресті у 2018 році. Був показаний у США, Румунії та Німеччині. У 2021 році відзначений як «один з найкращих музичних документальних фільмів про традиційну музику в Україні сьогодні».

Центральна вулиця с. Добрянське перекрита
На офіційній сторінці Вільховецької ТГ поміщено повідомлення, яке зацікавить усіх водіїв. А саме: у зв’язку з асфальтуванням центральної вулиці у с. Добрянське, проїзд вантажного транспорту на цій ділянці, починаючи з суботи 21 серпня і на період робіт, заборонений.
Об’їзд – через Нересницю і Тересву.
Рух легкових автомобілів також буде обмежений. Радимо користуватись об’їздом через вулиці Жовтнева і Миру. Дякуємо за розуміння!
Вл.інф.