Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
Останні новини
» » » » Мирослав Дочинець: «Європа почалася з наших полонин і гір Карпатських»

Мирослав Дочинець: «Європа почалася з наших полонин і гір Карпатських»

14:48, 24.10.16
1 607
Культура / Суспільство
18 жовтня до Тячева завітав відомий український письменник, журналіст, філософ, лауреат Національної премії ім.Т.Шевченка Мирослав Дочинець. Творча зустріч з шанувальниками його творчості відбулася у районному будинку культури.
Автор написав близько 20 книг, які стали народними бестселерами, і став одним з найпопулярніших українських письменників. Його книги читають і перекладають різними мовами світу – російською, угорською, словацькою, румунською, польською, французькою, англійською та навіть японською.  Адже проза майстра слова сповнена життєвої мудрості та знань про світ, людину, природу. Свої книги письменник привіз і для тячівських читачів.
Найвідомішою та найпопулярнішою книгою Мирослава Дочинця є збірник заповідей життя 104-річного карпатського мудреця Андрія Ворона «Многії літа, благії літа». Як розповів автор, її загальний тираж є найбільшим за роки незалежності України – 300 мільйонів примірників.
«Мабуть, людина шукає якоїсь опори у цьому світі, те, чому можна довіряти, шукає якісь давні родові цінності, які ми втрачаємо, відходячи від природи. А природа – це є Бог, а ми є частинкою живої природи. І ми незахищені в цьому світі, тоді як природа захищає своїх комах, птахів і звірів», – так пояснює цей феномен пан Мирослав.
Після вітального слова начальника відділу культури Тячівської РДА Василя Гудака гість розповів про свої книги та поділився з читачами своїм баченням щодо історії закарпатського краю, енергії слова, та стосовно того, чому Україна стала «пупом землі». Також розповів про історію появи своїх  книг та героїв, які шукають відповіді на вічні питання. Зокрема, книгу «Світован. Штудії під небесним шатром» Мирослав Дочинець видав після того, як, займаючи посаду заввідділом агітації і пропаганди атеїзму у редакції газети «Закарпатська правда», написав правдиву статтю і мусив переховуватись. Тоді він за порадою колеги вирушив у гори, де познайомився  з мудрим старцем, який лікував  травами. В результаті автор пережив  ідеологічний і світоглядний перелом.
Письменник у своїй творчості не оминув і Тячівщину. Саме тут розвиваються події книги «Горянин».  Також  сюжет нової книги Мирослава Дочинця «Мафтей» приводить головного героя до Солотвина.
Після монологу письменник відповів на запитання читачів. Наприкінці зустрічі залишив шанувальникам автографи на власних книгах. Майже всі привезені книги до кінця зустрічі розкупили.
Десять найцікавіших тез із виступу письменника
Для тих, хто не зміг прийти на зустріч з Мирославом Дочинцем у Тячеві, ми відібрали найбільш цікаві тези з виступу сучасного філософа:
«Нас, закарпатців, вважають ледь не сепаратистами, а контрабандистами вже давно вважають, які не знають добре української мови, голосують невиразно, непатріотично, не вітаються «Слава Україні», не вивішують прапори жовто-блакитні. І разом з тим нам, мараморошанам, дають найвищі національні премії цієї держави – шевченківські. За три роки дали дві: Петру Мідянкові і мені. У Києві 2,5 тисячі професійних письменників, і вони вже 5 років не дістають шевченківських премій. Наше слово – це є наші карби і скарби, які я в міру можливостей намагаюся піднімати, осмислювати і підносити у світ. Тут, у нас, у Карпатах, найбільш законсервована, збережена давня русинська, руська, українська мова. Це не є діалект, говірка, як каже дехто, це найдавніша руська, староукраїнська мова – багатша і глибша, ніж полтавський діалект, який називають літературною мовою».

***
«Крим ніколи не був нашим і ніколи не буде нашим, але він і не російський, і не турецький, він нічий. Це окрема земля. Думаю, що історія до цього прийде, і це буде якийсь Сінгапур – спільна земля для всіх».

***
 «Ми є вода. 76% нашого мозку складається з води. Певно, в українців її більше, якщо ми за 350 років на цій райській землі не можемо себе знайти, впорядкувати. Лише Путін нарешті відкрив нам самих себе і привів нас до самих себе, відкрив цілому світу, хто ми є і які ми є, і які неймовірні  ми люди – якої сили, якого духу та інтелекту.  Московія це знає. Тому  й ця мертва хватка, чому за нас так тримаються – це не тому, що їм потрібна наша територія, наші поля, у них достатньо території своєї. Їй потрібен наш дух, наш інтелект. Тому що ніякого «руського міра», ніякого слов’янського світу немає. Останні дослідження істориків різних країн та археологів доказують, що звідси почалася Європа, з наших полонин, наших гір карпатських. Коли в Європі ще були льодовики, тут уже були організовані племена вівчарів. А пастух, вівчар – це не просто професія, це люди, які прийняли Бога. Не було ніяких територій, географій, кордонів. Пастухи шукали нові пасовища і йшли на захід і схід. Так зароджувалися нові народи, нові території».

***
«Зараз найдорожче у світі – це енергоносії.  Це рештки тварин і рослин, які за мільйони років перетворилися в енергоносії. Так само енергоносії духу і слова. Чим вони давніші, потерлися, обшліфувалися, поки дійшли до нас, тим більшу вони мають енергетику, силу і вплив».

***
«Українець, закарпатець, якщо він не багатий, не заможний, то він ніякий. Він не має сили в цьому світі, не має опори, стержню в цьому світі. Ми запрограмовані генетично на багатство. Україна має годувати світ. І ми вже це почали робити. У цьому році ми продали зерна на 8,5 мільярдів. Це урожай ще не зібраний. І ми такі раді, що нам кинули мільярд доларів. І це при тому, що в українців 220 мільярдів доларів на руках. Україна – це бідна держава, а українці – небідні. Нашу країну 25 років день і ніч грабували по вертикалі і горизонталі, грабують далі, і її неможливо розкрасти. Це величезні ресурси. Але прийде той прекрасний день, і це станеться зовсім скоро, коли Україна почне вибухово розвиватися в усіх сферах, це буде розквіт».


***
«Нічого випадкового в цьому світі немає. Правду казав один мудрий чоловік, що випадок – це псевдонім Бога,  коли він не хоче підписуватися власним ім’ям. Нас ведуть у цьому світі. Ведуть гени, сили, які за нами стоять. Коли ми до них звертаємось, це велика допомога».

***
«Письменник я у вільний від читання час. Без читання немає письменника. Тому що читання – це вітаміни духу. Британці дослідили, що читання продовжує життя, вирівнює тиск, нервову систему, опірність, дає духовний імунітет. Це найкращий аспект боротьби зі стресом. Як кажуть американці, у багатих великі бібліотеки, у бідних – великі телевізори».   

***
«Все можна знищити у цьому світі: людину можна знищити морально, матеріально, біологічно. Але не можна знищити духовно. Так само націю, народ не можна знищити. Ми тепер бачили Майдан, війну. Ми не готові були до цього, і вони не були готові. Вони думали, що ми вже у них у кишені, а виявляється, ні. У генах, крові більше правди і сили, як у язику, який говорить іншою мовою. Але дух і сила не міняється від цього. Виявляється, лишається генетика.  Приходить час, і вона відроджується. Це як мурашник: якщо його спалити, а жменьку перенести за 5 кілометрів, через 5-6 місяців мурашник відтворюється у тому ж вигляді».  

***
«Наш головний ворог не Путін, не гривня наша слаба. Найстрашніший наш ворог – байдужість українська. 60% українців взагалі все одно, хто ми є,  з ким, для чого і для кого. Головне, щоб субсидії були вчасно. «Моя хата скраю» – це, на жаль, наша проблема».

 
***
«Що чекає Україну – це чисто українське запитання. Японець, ізраїльтянин ніколи б цього не спитали. Вони з 15 років беруть в руки зброю, ідуть на кордон, і вся країна ощерена проти ворога. Андрій Ворон казав, що ми підемо не шляхом Росії, не шляхом Європи, Китаю и Америки.  Чому ми стали «пупом землі» на планеті? На нас зійшовся світовий перелом. Із нас почнеться виток нової світобудови. Ми будемо будувати нову технократично-мілітаристську державу, будемо відновлювати, укріпляти, воювати і притягувати до себе здорові сили – частину слов’янського світу, балтійський  світ, Туреччину і «руський мир», який буде сипатися, і від якого нікуди не дінемось. Стрімкий розвиток розпочнеться через 4,5 років, коли до влади прийде молоде покоління. Воно вже є, готове, але його ніхто не пускає. Але зараз воно там, на цих рубежах, де треба зберегти і відвоювати Україну. Найстрашніша  біда України – це олігархат. Він буде переламаний, але не знищений, тому що ніхто не дасть знищити приватну власність, це святе. Просто вони почнуть працювати так, як це робиться в цивілізованій державі. В той день Україна стане багатою, коли ці потоки підуть не в офшори, а в казну держави. Тому з нами так і возиться світ, бо знає, що ми дуже багаті люди».
Наталія Маджара.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відтепер передплатити "Дружбу" можна і онлайн
Шановні читачі! 
Раді повідомити, що з'явилася можливість передплатити "Дружбу" онлайн - на сайті "Укрпошти". Більше не треба стояти в черзі у поштовому відділенні! Оформляйте передплату в будь-який зручний для вас час за посиланням: https://peredplata.ukrposhta.ua/index.php?route=product/product&code=500000006&product_id=94540
Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Запрошує «Діалог з майстрами»
Як повідомили у Тячівській міській раді, 20 травня у Тячеві, на площі Поштовій, відбудеться Фестиваль образотворчого мистецтва «Діалог з майстрами».

П'ятиріній Іванці Собур з Тячева потрібна допомога
Термінова допомога потрібна для маленької дівчинки Іванни Собур, родом з міста Тячів. Їй всього 5 років, а на її долю вже випало таке важке випробування, як ретинобластома (рак ока). 

Народний хор співатиме у Солотвині
9 травня у Солотвині з двома концертами виступить Заслужений академічний Закарпатський народний хор (художній керівник та головний диригент – Наталія Петій-Потапчук).