Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Іван Хланта презентував нову книгу

Іван Хланта презентував нову книгу

14:41, 31.12.15
694
Культура
Іван Хланта презентував нову книгуМи часто не здогадуємось про першовитоки багатьох літературних явищ. І, буває, лишень через роки, зовсім випадково вони зринають на поверхню, проливаючи світло на загадку щедрого таланту.
Сказане певною мірою стосується Івана Хланти, що знаний насамперед, як фольклорист, літературознавець, бібліограф та мистецтвознавець, який витворив у літературі власний материк дослідницької  творчості. Тож нині непросто припустити, що у світ зібраних ним по світу казок, пісень, легенд, створених нарисів про відомих майстрів слова та літераторів-початківців Івана Васильовича повела поезія, якою захопився ще школярем-семикласником Копашнівської школи. Адже саме тоді, під впливом «Кобзаря», почав складати свої перші вірші, котрі, зрештою, назавжди поріднили його зі світом літератури. В юності, та й пізніше Івана Хланту вабили різні дороги – фольклорно-збиральницька, творча, наукова, музейна. Проте потреба поетичного самовираження супроводжувала на всіх поворотах долі. Тому вірші Івана Васильовича, покладені на музику різними авторами й вміщені у збірнику «Карпатський діамант» (Ужгород, «Патент»,2015), виразно відстежують розвиток творчої обдарованості автора, збагачення тематичної палітри, змужніння його  громадянського голосу. З роками дедалі виразніше в поезіях домінує щирість почуттів, глибина думок, що дається ціною прожитого і пережитого, й, водночас, природність і  довершеність віршованих конструкцій.
Різні за строєм, предметом оспівування, всі вони – про найдорожче – рідне Копашнево («Є немало сіл на світі», «В Копашневі є присілок Поляна»), Україну («Тумани пливуть над стежками»), кохану дружину («Омріяну, милу»), донечку Лесю («Хоч сніги лежать навколо), сина («Єдиний у світі коханий мій сину»), любу внучку («Наче сонце засіяло по всій Верховині»), онучка Дмитрика («Ти для мене найдорожчий»), рідну мову («Ріна мова – дар це Божий»)…
Композитори Микола Попенко, Василь Сторонський, Андрій Червеняк подарували цим текстам крила мелодій, тож вони стали піснями, які легко відтворити кожній музично-грамотній людині завдяки вміщеним у книзі нотам.
Напевно, особливу увагу читача приверне цикл віршів про нинішній біль України – путінську агресію й розгул тероризму на сході країни («Любий друже! Україна в скруті», «Рать московська щохвилини бреше», «Донеччани наші милі», «Патріарх Кирил і Путін»), пронизані високим патріотичним пафосом й безкомпромісністю, коли йдеться про святе – рідну землю та долю народу.
Другий розділ книги, що має назву «У зорянім вінку», – це поетично-пісенний відгук на подвижницьку працю І.В.Хланти цілого ряду закарпатських поетів та композиторів. Всі вони пронизані захопленням й щирим поцінуванням титанічної праці знаного закарпатського  «скарбошукача»,  який, за висловом Василя Густі:
«Крупинку до крупиночки – весь вік
Сумлінно цей складає чоловік,
А потім кличе земляків: «Ходіть!
Мої багатства в пригорщі беріть!».
У цей дружний величальний хор вплели свої голоси й М.Ряшко («Дзвонили дзвони та на всі Карпати»), В.Вовчок («У Копашневі, на згірку»), С.Малильо («У цей музей приходять, як у храм»), М.Гнатюк («У долонях гір зелених»), М.Носа («У журбі чи в годину печалі»), В.Шкробинець («З народу вийшовши у світ»), І.Гарастей («З Копашнева, від отчого порога»), Н.Степа-Пеньора  («Скарбниця Івана Хланти»)…
Вміщеним у книзі пісенним творам, вочевидь, судилося довге й щасливе життя. Адже оспівана в них свята любов до отчого краю, родини, народної пісні й рідного, материнського слова вічна, як білий світ…
Г.Макаренко.
Іван Хланта презентував нову книгу
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.

В’ячеслав Бігун покаже нові мотиваційні фільми
4 січня, в п’ятницю, відбудеться показ і обговорення у Тячеві нових авторських фільмів вченого-юриста і кінематографіста В’ячеслава Бігуна за участю автора та творців стрічки. Глядачі зможуть переглянути нові фільми автора. Перший – «Моро. Розвідка долі» (док., біографія, історія, війна, 15 хв.). Мирний закарпатець приймає виклик долі захистити Батьківщину в новій європейській війні. Він стає розвідником, випробовуючи себе перед обличчям смерті та ворогів, вимолюючи у Бога не лише життя, але й добру дружину. Піднятися над буденністю теми дозволить поезія, яка доповнює кіноформу автора.


Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.