Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Автор-медик – про медицину і не тільки…

Автор-медик – про медицину і не тільки…

14:47, 03.05.17
351
Культура
Автор-медик – про медицину  і не тільки…Ще пахне друкарською фарбою нове видання «Слово – моє  життя» (книга друга), що з’явилося з-під прудкого пера Василя Йовдія, зав. відділення переливання крові Тячівської РЛ №1, голови райкому профспілки працівників охорони здоров’я, позаштатного кореспондента нашої районки. Автор пропонує читачеві своєрідну збірку нарисів про колег-медиків Тячівщини, розповіді про пам’ятні події в житті районної медицини, ділиться тривогами через проблеми, з якими доводиться  стикатися у щоденній роботі, зокрема, пов’язані з донорством на сучасному етапі.

Багато уваги приділяє діяльності Товариства румун Закарпаття, зокрема очолюваному ним – ім. Іоана Мігалі де Апша,  партнерським стосункам з румунськими колегами… Суспільно-громадська активність, організаторський хист, ініціативна, діяльна вдача дозволяють В.Йодію відгукуватися на гострі, злободенні теми.
У вступному авторському слові до книги чітко проступає позиція людини, яка щиро вболіває про стан освіти, культурний та економічний розвиток рідного румуномовного регіону.
Василя Йовдія, зокрема, хвилює, що в школах з румунською мовою навчання відчувається дефіцит кадрів, 70% вчителів сягнули пенсійного віку. Тож, можливо, років через 10-15 влада змушена буде зачиняти навчальні заклади. Адже місцева молодь не надто прагне навчатися, особливо в педагогічних вузах.
– Хотілося б, щоб наші учні краще знали історію рідного краю, відомих людей, вихідців з Мараморощини, – зазначає В.Йовдій.– Дехто мене називає націоналістом, буцімто забагато пишу про свою націю. А хто ж буде писати про своїх, як не ми, хто ж нас буде любити, як не ми? – резонно запитує він.
Хоч більшість вміщених у новодруці матеріалів присвячені конкретним подіям та людям, в них так чи інакше переломлюються й історія краю, тенденції суспільного розвитку, характерні особливості епохи.
Сказане, зокрема, стосується портретних замальовок про фельдшера з Буштина (нині покійного) В.М.Іляша, лікаря-рентгенолога М.І.Тиводара, головлікаря Дубівської РЛ №1, Заслуженого лікаря України М.В.Бігунця.
Ось, зокрема, як згадує Микола Васильович початок свого трудового шляху:
«Я свідок подій воєнного та післявоєнного періоду, голоду 1947 року. У медицину прийшов в середині 50-х, коли вирували страшні хвороби. Найпоширенішими з них були сипний та черевний тиф, туберкульоз, сифіліс. Гостро стояло питання про налагодження  вигодовування дітей у ранньому віці, що спонукало нас до організації молочних кухонь. Це, в свою чергу, призвело до зменшення гіпотрофій, рахіту та смертності дітей…».
Тематичний спектр видання доповнюють матеріали про діяльність профспілкової організації, Товариства Червоного Хреста, статті просвітницького характеру – про ту чи іншу хворобу, її симптоми і розвиток, правила профілактики, поради лікаря. Автор зумів віддати належне й тим медикам, яких вже немає серед нас, та їх неоціненна допомога людям і внесок у розвиток медицини варті доброї пам’яті.
Відомо, все що закарбовано в слові, житиме довго. Тож, вочевидь, й наступному поколінню ця книга повідає багато цікавого про життя рідної Тячівщини в роках минулих.
Ганна Макаренко.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.

В’ячеслав Бігун покаже нові мотиваційні фільми
4 січня, в п’ятницю, відбудеться показ і обговорення у Тячеві нових авторських фільмів вченого-юриста і кінематографіста В’ячеслава Бігуна за участю автора та творців стрічки. Глядачі зможуть переглянути нові фільми автора. Перший – «Моро. Розвідка долі» (док., біографія, історія, війна, 15 хв.). Мирний закарпатець приймає виклик долі захистити Батьківщину в новій європейській війні. Він стає розвідником, випробовуючи себе перед обличчям смерті та ворогів, вимолюючи у Бога не лише життя, але й добру дружину. Піднятися над буденністю теми дозволить поезія, яка доповнює кіноформу автора.