Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Талант і працю дарувати людям

Талант і працю дарувати людям

09:24, 19.02.18
314
Культура
Талант і працю дарувати людямТрадиційна підсумкова нарада у відділі культури РДА, яка відбулася в районному Будинку культури 6 лютого ц.р., засвідчила не лишень потужний потенціал галузі, а й її високу  життєздатність, з огляду на не надто сприятливий фінансовий клімат на сучасному етапі. Відкрив зібрання начальник відділу культури  РДА В.А.Гудак.

– Підсумкова розмова містить не лишень елемент обов’язковості, це, насамперед, можливість зважено оцінити зроблене й водночас «перезавантажитись», налаштувавшись на роботу в нових умовах, відповідно до викликів часу, – зазначив він. – Що ж до основних напрацювань, то у звітному періоді робота відділу спрямовувалась на підтримку та всебічне сприяння розвитку культури, створення належних умов для функціонування підпорядкованих закладів. А забезпечують нині культурно-просвітницьку роботу району 29 будинків культури та клубів, в т.ч. РБК, 45 бібліотек, 9 ДШМ, 4 музеї. Згідно програми розвитку культури і мистецтв у Тячівському районі, затвердженої на 2017-2020 рр., на потреби галузі використано минулоріч 429700 грн.
Солідний пласт роботи окреслив озвучений В.Гудаком довгий перелік державних та професійних свят, урочисто і яскраво відзначених у районі завдяки старанням культармійців.
Інший вектор роботи – це районні огляди-конкурси та фестивалі, що теж стали помітними сторінками в культурно-мистецькому житті Тячівщини. Особливо вдалими були  ХІV-те районне свято проводів на полонину «Весняний полонинський хід» (смт.Дубове), районний дитячий фестиваль «Юні таланти Тячівщини» до Міжнародного дня захисту дітей, «Брустурянська кедровиця» (с.Лопухово), свято вишиваного рушника, конкурси – ансамблів та оркестрів народних інструментів на базі Тересвянської ДШМ, образотворчого мистецтва «Легенди Карпат», «Святий гість» до Дня Св.Миколая, «Міс – «Кришталевий черевичок-2017» …
Гідно презентували мистецтво району аматорські й мистецькі колективи і на таких обласних фестах та конкурсах, як «Коляда в старому селі» (Ужгород), «Красне Поле» (Хуст), «Червена ружа» (м.Мукачево), «Таланти багатодітної родини» (Ужгород), «Лемківська ватра» (с.Ворочово Перечинського р-ну), «Моя весна» (смт.Середнє Ужгородського р-ну), «Флоаре» («Квіточка» (смт Солотвино), «Закарпатська свальба» (Німецька Мокра-Колочава) та цілий ряд інших, де удостоїлись почесних призових місць.
Особливо відповідальними були виступи з концертними програмами за рубежем. Так, народні троїсті музики родини Маньо та Гудаків представили автентичне мистецтво краю на фестивалі етнічних груп в Угорщині, а також, спільно з угорським ансамблем народної музики (з м. Будапешта, керівник Іштван Пал) – у Києві, Чернігові та в Будапешті, в ході програми «Кличе мене дух Закарпаття». Така участь наших вокалістів і музикантів у міжнародних конкурсах – дуже потрібна справа. Адже мистецтво легко й природно наводить надійні мости між народами, зближує людей різних національностей. Це мова, яка зрозуміла всім…
Значна увага приділяється підготовці та участі учнів шкіл мистецтв у різноманітних конкурсах та фестивалях дитячої творчості адже це майбутнє покоління нашої культури.
Серйозний акцент робився і на методичній роботі, відбулися, зокрема, чотири районні семінари – на базі Малоугольківського біосферного заповідника на тему «Туристично-краєзнавча робота закладів культури району», в БК та бібліотеці с. Бедевля, присвячений «Інноваційним формам і методам роботи з молоддю та дітьми в закладах культури району», у бібліотеці-філії с. Криве зібрав фахівців кущовий практикум «Креативні форми і елементи діяльності сільської бібліотеки», у будинку культури с.Ганичі для клубних працівників сіл Лопухово, Красна, Дубове, Тернівського куща проведено семінар – практикум «Інформаційна робота клубних закладів в умовах реформування», а для працівників книгозбірень с. Новобарово, Нересниця, Угля – кущовий семінар «Читання української книги, популяризація української літератури: традиції і новації».
Коментуючи цей зріз діяльності, Василь Антонович наголосив на корисності виїзних форм роботи на місцях, там, де вирує життя, а, отже, складається відповідна думка про професійний рівень працівників сфери. Особливо показовим у цьому плані був «культурний десант» у Малій Угольці, що приємно порадував високою віддачею.
– Згодилися багатьом і три майстер-класи. Однак співпраця райвідділу з місцевими майстрами-умільцями залишає бажати кращого. Можливо, тому в картинній галереї рукомесних доробків – обмаль. А, між тим, це зручний спосіб і «себе показати», маючи з цього реальний зиск, і пропагувати матеріальну культуру району загалом. Тож ми запрошуємо всіх талановитих майстрів до співпраці, – сказав В.А.Гудак.
Про поточні підсумки діяльності закладів культури і мистецтв, стан виконавської дисципліни та  їх підготовку до осінньо-зимового періоду 2017-2018 рр. йшлося на чотирьох засіданнях ради ВК. Одним із центральних  завдань була реалізація патріотичних програм – героїзація захисників України, благодійні заходи для збору коштів на підтримку воїнів АТО, флеш-моби, патріотичні акції, зустрічі з учасниками бойових дій. Особливо активними в цьому плані були обидві центральні районні бібліотеки – для дорослих і для дітей, районний методичний центр.
Що ж до чотирьох музеїв, які перебувають на балансі відділу культури, то безпроблемним їхнє функціонування не назвеш. Адже потребують і зміцнення матеріально-технічної бази, і кращої доступності завдяки поліпшенню дорожньої інфраструктури,  встановленню вказівників тощо. Проте доводиться миритися з тим, що вже третій рік районна культура живе без субвенцій. І вихід тут лишень один – частину коштів на утримання закладів заробляти самим, надаючи платні послуги.
Заключну частину виступу В.А.Гудак присвятив планам на майбутнє. У накресленнях – створення умов для розвитку театрального мистецтва, а ще – збереження й відтворення художніх промислів та традиційних ремесел, які споконвіку побутували в регіоні. На черзі також – грантова робота, як можливість фінансового вирішення проблем, пов’язаних з реконструкцією Солотвинської, Тересвянської ДШМ та Колодненської дерев’яної церкви ХV ст.
– Невдовзі на плечі культмасовиків ляже й дослідницька робота, – поінформував Василь Гудак. – Адже у Департаменті культури створюється великий підрозділ з охорони культурної спадщини. Одним із його завдань буде надання статусу історичних споруд культовим закладам, зведеним до 1940-го року. І, зрозуміло, ми не можемо залишатися осторонь цього процесу. А головне, вся наша робота має бути корисною і максимально наближеною до людей, – резюмував керівник галузі. – Особливої актуальності ця теза набуває в умовах формування громад, не зацікавлених в утриманні неефективних структур.
Детальний звіт про роботу клубних закладів району тримала директор РМЦ Наталія Йосипівна Сасин.
– Існуючу мережу, що нараховує 29 клубних закладів, у 2017 році збережено, – поінформувала вона. – Забезпечували культосвітню діяльність 63 працівники. Рамки їхньої роботи доволі широкі – з метою розвитку народної творчості, організації дозвілля, виконання комплексної програми розвитку культури в районі проведено 2581 масовий захід. При цьому у змісті роботи культпрацівників з’явилося чимало нового. Так, 12 травня, до Дня матері, в кінотеатрі ім. Т.Шевченка відбулася презентація фільмів відомого закарпатського кіномитця Вячеслава Бігуна, 15 грудня, до Дня Святої Варвари, провели День вишивальниць. Долучилися працівники культури  й до Всесвітнього дня вишиванки, а в березні взяли участь у безстроковій акції «Закарпаттю – чисте довкілля»…
Власне, святами, вшануваннями, вечорами-реквіємами, зустрічами, флеш-мобами, майстер-класами й вуличними акціями трудівники галузі відгукувались на всі календарні й вагомі суспільно-політичні події дня. Задіяними в цьому були й 276 клубних формувань, серед яких 194 колективи художньої самодіяльності.
У квітні м. р., в рамках районного огляду-конкурсу клубних закладів «Таланти одного села», проведено публічні звіти роботи закладів культури, під час яких свої надбання клубники презентували на фотослайдах та концертними виступами аматорських колективів.
Ефективною формою дозвілля населення є любительські об’єднання, яких на сьогодні 76. В їх середовищі виникають сприятливі умови для духовного і естетичного виховання, розкриття творчих здібностей та обдарувань молоді. Так, при БК с. Ганичі працюють любительські об’єднання «Чарівний світ пензля» та «Чарівний клубочок», у с. Нересниця – клуби за інтересами «Вербиченька», «Пролісок», «Диво».
Працівники відділу культури були неодноразовими ініціаторами благодійних акцій, серед яких і «Пластикові кришечки для протезів пораненим в АТО», «Великодній кошик для солдата», «Щаслива родина – майбутнє України», і благодійні концерти «Врятуємо життя разом», «Збираємо тепло сердець».
У грудні 2017-го управлінням культури ОДА та обласним організаційно-методичним центром культури було оголошено підсумки конкурсу на кращий районний методцентр. РМЦ відділу культури Тячівщини та РБК посіли ІІІ-тє місце.
Зазвичай, культурно-мистецькі заходи прикрашають виставки народних умільців, які проживають у районі. Водночас працівники райметодцентру тісно співпрацюють з громадськими організаціями: районним товариством «Просвіта», райорганізацією ветеранів війни, національно-культурними румунським та угорським товариствами творчої молоді.
Цікаве й багатогранне життя, що вирує у мистецьких школах району, охопила у своєму виступі провідний методист райметодцентру відділу культури О.І.Сасин. Наступним пунктом розмови були справи бібліотечні. Адже  сучасна бібліотека – це вікно у світ, засіб, що забезпечує безперервність розвитку культури, один з елементів системи навчання, самоосвіти, духовного, естетичного і професійного вдосконалення особистості. Від якості роботи бібліотеки в певній мірі залежить духовність поколінь – як сучасного, так і прийдешнього. З цього випливає велика відповідальність бібліотекарів перед суспільством, зазначила у своєму виступі директор ЦБД В.В.Федина, озвучивши звітну інформацію, підготовлену директором централізованої бібліотечної системи І.С.Ключкей.
На шляху реформування всіх напрямів у житті країни бібліотеки Тячівщини намагаються забезпечити доступність до знань та інформації якомога більшій кількості мешканців району. Справити враження на сучасного читача, зробити бібліотеку яскравою, показати нестандартний зміст і форму, внести ауру новизни – завдання не з легких. Зміни, які відбуваються навкруги, потребують нових рекламних рішень, нового стилю та діалогу.
Після прийняття постанови Ради про роботу відділу культури у 2017 р. слово взяли присутні на зібранні представники влади, які висловили об’єктивну оцінку роботи райвідділу і поділилися власними думками та ідеями щодо розвитку культурної галузі. Так, керівник апарату РДА Б.Ю.Макусій віддав належне професіоналам та аматорам, без чийого «супроводу» не відбувається практично жодного небуденного дійства в районі. Водночас, вважає, слід шукати шляхи виходу на ширший загал споживачів культурного продукту. Скажімо, створивши для цього електронну галерею мистецьких доробків майстровитих умільців, що відкриває чудові можливості для збуту творів мистецтва. Музеям допомогло б стати знаними в світі і при цьому заробляти гроші електронне оцифрування експонатів. Адже нашими горе-дорогами до музейних скарбниць добираються одиниці, а інтернет-музеї – відкриті для всіх. Навіть, якщо вартість  доступу до сторінок сайту буде символічною,  масовість відвідувачів може обернутися солідними коштами.
Насамкінець виступаючий подякував працівникам культури за творчу працю й побажав нових успіхів та натхнення, трудитися без якого – справжня мука.
Начальник організаційного відділу районної ради О.І.Козар відзначив внесок районної культури в духовне життя сучасної молоді, яку нині доволі непросто відірвати від комп’ютерів, «гаджетів» й спілкування у віртуальному світі. Цьому сприяє їх залучення до участі в різних заходах – зустрічах, літературних презентаціях, святкуваннях дат і подій.
Основне завдання культури залишається незмінним, – підсумував виступ, – берегти й примножувати багатющу культурно-мистецьку спадщину рідного народу. За плідну роботу в цьому напрямку Олександр Ілліч вручив грамоту районної ради зав. клубу с. Тисалово Мар’яні Михайлівні Грись.
До сказаного Василь Гудак долучив і слова вітань та подяки від голови РДА В.Ю.Дем’янчука. Водночас керівник районного відділу культури висловив вдячність голові РДА за підтримку всіх ініціатив і вирішення проблем розвитку галузі. Що ж до пропозицій, які пролунали, то вони продиктовані необхідністю  плідної співпраці з органами місцевого самоврядування та насущною потребою оновлення, якого вимагає життя, котре, як відомо, не стоїть на місці. Побажавши підлеглим сміливого долання нових культурно-мистецьких висот, він відзначив роботу ряду працівників Почесними грамотами відділу культури, «підкріпленими» квітами й щирим вітальним словом. Приємно, що дещиця уваги випала й на долю районної «Дружби», для якої культурне життя Тячівщини – одна з провідних, животрепетних тем…
Ганна МАКАРЕНКО.
Талант і працю дарувати людямТалант і працю дарувати людямТалант і працю дарувати людям
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.

В’ячеслав Бігун покаже нові мотиваційні фільми
4 січня, в п’ятницю, відбудеться показ і обговорення у Тячеві нових авторських фільмів вченого-юриста і кінематографіста В’ячеслава Бігуна за участю автора та творців стрічки. Глядачі зможуть переглянути нові фільми автора. Перший – «Моро. Розвідка долі» (док., біографія, історія, війна, 15 хв.). Мирний закарпатець приймає виклик долі захистити Батьківщину в новій європейській війні. Він стає розвідником, випробовуючи себе перед обличчям смерті та ворогів, вимолюючи у Бога не лише життя, але й добру дружину. Піднятися над буденністю теми дозволить поезія, яка доповнює кіноформу автора.