Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Краса життя, оспівана у слові

Краса життя, оспівана у слові

09:03, 06.08.18
320
Культура / Наші земляки
У цієї віршованої збірочки особливий зміст і її нехитрі, десь, навіть всупереч поетичним канонам написані рядки, все-таки хвилюють. Бо промовляють про святе і споконвічне, що живить людську душу змалку й до останку – про родинні почуття.

Власне, книжечка так і називається «Поезія. Всім рідним присвячується». Її автор – звичайна сільська жінка Марія Куцин-Лунга з села Калини. Правда, це, лишень на перший погляд може здатися, що вона нічим не примітна. Насправді ж, за інших, сприятливіших обставин, п.Марія, напевно, сягнула б немалих життєвих висот. Хоча у кожного вони свої, ці висоти. 
Марія Михайлівна заповітний сенс життя відкрила для себе в материнстві. Її безцінний набуток – це славна когорта нащадків – шестеро дітей і 12 онуків. Для кожного з них вона знайшла особливі, зворушливі слова, народжені з великої любові й трепетної ніжності чулого серця. Тож, так і народилася ця збірочка – з віршованих посвят найріднішим людям. Бо хоч і тягнулася змалечку до художнього слова, до поезії, викроїти час для серйозної творчості у напруженому життєвому ритмі працюючій багатодітній матері не вдавалося.
Розповідями про нелегкі життєві університети Марія Куцин ділиться у передмові до своєї книжечки, згадуючи: «Дитинство було бідне, босоноге. Важкі часи після війни. А бажання вчитися було… В школі я вчилася на відмінно усі сім років. Дуже рекомендували батькам вчителі, щоб продовжила навчання у середній школі. Та вона була у сусідньому селі, і можливості вчитися далі не було».
Середню освіту Марія завершила у вечірній школі робітничої молоді, з відмінним, до речі, атестатом, і вступила на навчання до Ужгородського торгового технікуму. І в школі, і в технікумі здібна дівчина не лишень гарно вчилася, а й охоче концертувала в складі молодіжних аматорських колективів. З особливою насолодою виконувала закарпатські коломийки. Та все ж найбільше було до душі читати книжки, особливо вабила лірична поезія. На той період припали й перші поетичні спроби Марії Куцин. Та згодом робота, сім’я, домашнє господарство виповнили дні безконечними клопотами, не залишивши жодного шансу для творчих пошуків. У цьому плані часу вистачало лишень на те, аби допомагати дітям  у написанні творів чи заримовувати маленькі віршики для їхнього виступу в дитсадку і школі. Коли ж вийшла на заслужений відпочинок, у щоденному графіку, нарешті, з’явилося «вікно», а отже, можливість брати в руки перо частіше. Так її творчий доробок поповнився віршами-вітаннями з нагоди днів народження, весільних подій синів і доньок, а згодом – і онуків. Поступово тематичний спектр її творів розширювався, адже міцніло бажання написати щось нове, цікаве, складніше.
«…Моя освіта і мій вік мене обмежували в цьому», – зізнається Марія Куцин-Лунга. Та все ж не могла не відгукнутися схвильованим поетичним словом, сповненим світлої ностальгії, на зустріч однокласників («Зустріч», «Встреча»), на перше шкільне свято онучки Яночки («Вірш до 1 вересня»), на свято Букваря в житті малої внучки Богданки, на випускний внучки Вікторії…
Гарно стеляться рядочки «Віршика для Галинки»:
Хто це в нашому садочку 
У вишиванці й віночку?
Та це ж онучка, це Галинка,
Прудка і легка, мов пушинка.
Прекрасні почуття прокидаються в душі Марії Михайлівни з настанням весни:
Розцвіли в садах брандуші, 
Перші квіти голубі, 
Раді цій красі весняній 
І дорослі, і малі.
Теплу атмосферу родинного свята відтворює вірш «Родинна гостина»:
Про роботу і молодість, 
Про юність згадали,
Аж в дитинство босоноге
Всі помандрували.
Вечір тихо вже прокрався, 
Час всім розходитись.
Поможи нам, Пане Боже, 
Ще не раз зустрітись!
З допомогою односельчанок Марія Куцин-Лунга змайструвала нарядні комплекти давньої жіночої одежі, характерної для 1940-1950-х років, у якій виступали зі шкільної сцени її онуки з бабусиними віршами. До речі, подбала і про те, аби вони й сфотографувалися в незвичному образі малих верховинців. Цей епізод доволі характерний, він промовляє про те, як багато під силу зробити обдарованій людині, що прагне обійняти ближніх своєю любов’ю й наділити теплом щедрого серця.
Ганна Макаренко.


Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.