Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Краса життя, оспівана у слові

Краса життя, оспівана у слові

09:03, 06.08.18
359
Культура / Наші земляки
У цієї віршованої збірочки особливий зміст і її нехитрі, десь, навіть всупереч поетичним канонам написані рядки, все-таки хвилюють. Бо промовляють про святе і споконвічне, що живить людську душу змалку й до останку – про родинні почуття.

Власне, книжечка так і називається «Поезія. Всім рідним присвячується». Її автор – звичайна сільська жінка Марія Куцин-Лунга з села Калини. Правда, це, лишень на перший погляд може здатися, що вона нічим не примітна. Насправді ж, за інших, сприятливіших обставин, п.Марія, напевно, сягнула б немалих життєвих висот. Хоча у кожного вони свої, ці висоти. 
Марія Михайлівна заповітний сенс життя відкрила для себе в материнстві. Її безцінний набуток – це славна когорта нащадків – шестеро дітей і 12 онуків. Для кожного з них вона знайшла особливі, зворушливі слова, народжені з великої любові й трепетної ніжності чулого серця. Тож, так і народилася ця збірочка – з віршованих посвят найріднішим людям. Бо хоч і тягнулася змалечку до художнього слова, до поезії, викроїти час для серйозної творчості у напруженому життєвому ритмі працюючій багатодітній матері не вдавалося.
Розповідями про нелегкі життєві університети Марія Куцин ділиться у передмові до своєї книжечки, згадуючи: «Дитинство було бідне, босоноге. Важкі часи після війни. А бажання вчитися було… В школі я вчилася на відмінно усі сім років. Дуже рекомендували батькам вчителі, щоб продовжила навчання у середній школі. Та вона була у сусідньому селі, і можливості вчитися далі не було».
Середню освіту Марія завершила у вечірній школі робітничої молоді, з відмінним, до речі, атестатом, і вступила на навчання до Ужгородського торгового технікуму. І в школі, і в технікумі здібна дівчина не лишень гарно вчилася, а й охоче концертувала в складі молодіжних аматорських колективів. З особливою насолодою виконувала закарпатські коломийки. Та все ж найбільше було до душі читати книжки, особливо вабила лірична поезія. На той період припали й перші поетичні спроби Марії Куцин. Та згодом робота, сім’я, домашнє господарство виповнили дні безконечними клопотами, не залишивши жодного шансу для творчих пошуків. У цьому плані часу вистачало лишень на те, аби допомагати дітям  у написанні творів чи заримовувати маленькі віршики для їхнього виступу в дитсадку і школі. Коли ж вийшла на заслужений відпочинок, у щоденному графіку, нарешті, з’явилося «вікно», а отже, можливість брати в руки перо частіше. Так її творчий доробок поповнився віршами-вітаннями з нагоди днів народження, весільних подій синів і доньок, а згодом – і онуків. Поступово тематичний спектр її творів розширювався, адже міцніло бажання написати щось нове, цікаве, складніше.
«…Моя освіта і мій вік мене обмежували в цьому», – зізнається Марія Куцин-Лунга. Та все ж не могла не відгукнутися схвильованим поетичним словом, сповненим світлої ностальгії, на зустріч однокласників («Зустріч», «Встреча»), на перше шкільне свято онучки Яночки («Вірш до 1 вересня»), на свято Букваря в житті малої внучки Богданки, на випускний внучки Вікторії…
Гарно стеляться рядочки «Віршика для Галинки»:
Хто це в нашому садочку 
У вишиванці й віночку?
Та це ж онучка, це Галинка,
Прудка і легка, мов пушинка.
Прекрасні почуття прокидаються в душі Марії Михайлівни з настанням весни:
Розцвіли в садах брандуші, 
Перші квіти голубі, 
Раді цій красі весняній 
І дорослі, і малі.
Теплу атмосферу родинного свята відтворює вірш «Родинна гостина»:
Про роботу і молодість, 
Про юність згадали,
Аж в дитинство босоноге
Всі помандрували.
Вечір тихо вже прокрався, 
Час всім розходитись.
Поможи нам, Пане Боже, 
Ще не раз зустрітись!
З допомогою односельчанок Марія Куцин-Лунга змайструвала нарядні комплекти давньої жіночої одежі, характерної для 1940-1950-х років, у якій виступали зі шкільної сцени її онуки з бабусиними віршами. До речі, подбала і про те, аби вони й сфотографувалися в незвичному образі малих верховинців. Цей епізод доволі характерний, він промовляє про те, як багато під силу зробити обдарованій людині, що прагне обійняти ближніх своєю любов’ю й наділити теплом щедрого серця.
Ганна Макаренко.


Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Графік роботи віддалених робочих місць працівників Тячівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області в сільській раді с. Вільхівці і с. Нижня Апша у 2019 році
Працівники відділу обслуговування громадян управління Фонду прийматимуть громадян з різних питань пенсійного законодавства у створених віддалених робочих місцях: 
- сільської ради с. Вільхівці другого та третього вівторка щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
- сільської ради с. Нижня Апша першого та третього четверга щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
Адміністрація управління.

1 квітня стартує місячник добровільної здачі зброї
Поліція проводить профілактичні заходи з вилучення із незаконного обігу зброї. Черговий місячник стартує 1 квітня і триватиме 30 днів.
Повідомляємо: краяни, у яких є незареєстрована зброя, мають змогу здати її до відділків поліції, уникнувши при цьому кримінальної відповідальності. Згодом зброю можна легалізувати, зареєструвавши на власне ім’я, або ж видати для її знищення. 

Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.
«Гаряча лінія» – про призначення субсидій на опалювальний сезон
«Гаряча лінія» – про призначення субсидій на опалювальний сезонДержавна установа Закарпатський обласний контактний центр спільно з Департаментом соціального захисту населення Закарпатської ОДА 20 вересня 2018 року проведуть прийом звернень громадян у телефонному режимі.