Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Петро Мідянка приймав вітання з ювілеєм

Петро Мідянка приймав вітання з ювілеєм

09:41, 27.05.19
222
Культура / Суспільство / Події
Минулого понеділка у Тячівській районній бібліотеці відбулася творча зустріч з відомим українським поетом з Широкого Лугу – лауреатом Національної премії України ім.Т.Шевченка 2012 року, педагогом Петром Мідянкою, приурочена 60-літтю поета. 

Талановитого майстра слова вітали колеги по перу, бібліотечні працівники району, начальник відділу культури РДА Василь Гудак.
Передусім, про творчі та освітянські здобутки поета  розповіли працівниці книгозбірні Наталія Нодь та Альона Сливка. А досягнень у ювіляра, члена Національної спілки письменників України з 1993 року, чимало. Це і премії угрупування «Бу-Ба-Бу» та «Благовіст» 1995 року, і диплом лауреата Всеукраїнського конкурсу «Вчитель року-1998» в номінації «Українська мова та література», і літературна премія ім.Федора Потушняка  1999 року. Його поезії перекладені російською, угорською, англійською, чеською, хорватською мовами. 
Народився Петро Мідянка 14 травня 1959 року у с.Широкий Луг. Середню освіту здобув у Хустській школі-інтернаті. Продовжив навчання на філологічному факультеті УжДУ. З 1972 року працював вчителем-філологом спочатку в с.Новоселиця, а згодом – у Тисалові. В середині 80-х років збіркою «Поріг» упевнено заявив про себе на літературній ниві як поет нової хвилі. Відтак випустив збірки «Фараметлики», «Осередок», «Зелений фирес», «Трава господня», «Дижма», «Ужгородські кав’ярні», «Срібний прімаш», «Ярмінок», «Луйтра в небо», за яку Петро Мідянка був нагороджений Шевченківською премією, «Вірші з поду», «40 сонетів і гербарій». Окремими виданнями вийшли у світ словацькою мовою «Запах тирличів» (2014) і чеською – «Марамороський ранет» (2015).
Сьогодні Петра Мідянку вважають одним із найпотужніших поетів Карпатського регіону, і не тільки в межах України. 
Після оповіді ведучих присутні переглянули відеозапис відомої пісні на слова Петра Мідянки під назвою «Сервус, пане Воргол» у виконанні гурту «Плач Єремії», присвячену легендарному засновнику поп-арту – американцю русинського походження Енді Ворголу.
Відтак слово мав ювіляр. Найперше, подякував усім, хто прийшов його привітати. 
«Тячів для мене дорогий тим, що я не тільки народився, виріс і живу на Тячівщині, а й привожу через це місто всі свої книжки», –  розповів Петро Миколайович. – «Це особлива і дорога для мене земля, яку я намагався витягнути у культурному просторі на європейські обшири. Де б не виступав – у Празі чи Брно, Будапешті чи інших країнах Європи, я завжди говорю про цей край, про Потисся, «там, де чубатий і смаглявий нямеш тобі води напитися давав». То є наша Срібна Земля – і для мадярів, і українців, і для румунів, і всіх національностей, які протягом різних імперій, різних часів і народів населяли наш край», – так про рідний карпатський край відгукнувся Петро Мідянка.
Тячівські образи можна зустріти і у ліриці поета. До прикладу, стара румунка зі збірки віршів «Поріг» 1987 року – з тих, що колись приходили до міста у народному одязі і торгували на базарі посадковою цибулею. 
Поет згадував, як колись у Тячеві купував книжки у книгарні на центральній вулиці, та дефіцитну варену ковбасу в одній з крамниць. Втім, за минулим не шкодує:
«Ніколи не ностальгую за старим часом, і радий, що живу в час таких зручностей у побуті, яких не було ніколи раніше, – з Інтернетом, усіма електроприладами…», – зауважив Петро Мідянка.
Пригадав і свій перший чотиривірш, написаний у восьмому класі Широколужанської восьмирічки і надрукований 1974 року у тячівській районній газеті «Дружба»: 
Гей, світання личко росами вмиває,
Де біжить у гори ниткою стежина,
Знову в серці радість маками палає –
Для пісень і праці народилась днина. 
Вірш вийшов із правками поета з Тереблі Василя Бухала. З того часу поет регулярно відвідував засідання літоб’єднання при редакції.
«Я реалізував себе як літератор, як учитель. За одним шкодую – що не реалізував себе у сім’ї, бо не міг би вийти на ці обшири. Маючи сім’ю на Тячівщині, я би того не досяг, що маю зараз. Це була моя жертва на вівтар культури і української літератури. Бо в тих умовах я був би не поетом чи літератором, а звичайним заробітчанином чи сільським учителем, не маючи розголосу ні в українській літературі, ні у світі, ні в Європі», – зізнався поет.  
Щодо творчості, то нещодавно у Києві вийшла нова книга есеїстки Петра Мідянки «Стовп у центрі Європи», яку автор презентуватиме на ярмарку «Книжковий арсенал».
Насамкінець поет повідав про наміри створити у своєму будинку в Широкому Лузі своєрідну «літературну резиденцію».
З теплими, щиросердними вітаннями до ювіляра звернулися начальник відділу культури РДА Василь Гудак, який відзначив Петра Мідянку грамотою РДА і райради та подарував книгу «Культура і мистецтво Тячівщини», поетеси Аліна Новаленко з Тересви та Наталія Орос із Буштина, а також тячівець Михайло Град. Слово для привітання ювіляра мав і кінорежисер та юрист В’ячеслав Бігун. Усі зичили Петру Мідянкові творчого довголіття, нових успіхів та прихильності читачів.
Наталія Маджара.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Продається будинок
Продається приватизований будинок в с. Нересниця, є земельна ділянка 15 сотин. Тел: 098 771 5588. Міша.


Графік роботи віддалених робочих місць працівників Тячівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області в сільській раді с. Вільхівці і с. Нижня Апша у 2019 році
Працівники відділу обслуговування громадян управління Фонду прийматимуть громадян з різних питань пенсійного законодавства у створених віддалених робочих місцях: 
- сільської ради с. Вільхівці другого та третього вівторка щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
- сільської ради с. Нижня Апша першого та третього четверга щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
Адміністрація управління.

1 квітня стартує місячник добровільної здачі зброї
Поліція проводить профілактичні заходи з вилучення із незаконного обігу зброї. Черговий місячник стартує 1 квітня і триватиме 30 днів.
Повідомляємо: краяни, у яких є незареєстрована зброя, мають змогу здати її до відділків поліції, уникнувши при цьому кримінальної відповідальності. Згодом зброю можна легалізувати, зареєструвавши на власне ім’я, або ж видати для її знищення. 

Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.