Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Де воювали закарпатці – солдати Першої світової, – розкаже книга

Де воювали закарпатці – солдати Першої світової, – розкаже книга

14:16, 28.10.19
114
Культура / Суспільство / Події
17 жовтня у тячівській галереї ім.Ш.Голлоші відбулася презентація книги Юрія Фатули «Неси мамці жалість мою… Закарпатці у Першій світовій війні», яка вийшла друком в ужгородському видавництві «Патент» у 2018 році.

Зустріч, організована за сприяння Тячівської міської ради, зібрала місцевих шанувальників історії, краєзнавців, працівників бібліотек, педагогів та старшокласників.
Найперше, з автором книги учасників заходу познайомила спеціаліст Тячівської міської ради Едіта Петер. Юрій Михайлович Фатула – кандидат медичних наук, доцент кафедри хірургічних дисциплін факультету післядипломної освіти УжНУ, лікар-практик, автор багатьох наукових статей та навчальних посібників. Упродовж останнього десятиліття ще одним захопленням Юрія Фатули стала історія Закарпаття. Цей інтерес швидко переріс у ґрунтовні дослідження історії краю часів міжвоєнного двадцятиліття, а надто Першої світової війни 1914-1918 років.
Директор видавництва «Патент» Іван Ключевський зазначив, що у 2016 році у Тячеві презентували першу книгу дослідника про Першу світову війну під назвою «Полеглих ми так і не поховали» – про 85-й Мараморосько-Угочанський піхотний полк, який воював на теренах Першої світової війни. Друге видання – «Неси мамці жалість мою…» – стало продовженням дослідницької роботи автора, який вивчає участь у Першій світовій війні солдатів різних національностей, мобілізованих з території сучасного Закарпаття. 
Книгу вже презентували у Рахівському, Виноградівському, Хустському районах. Вирішили представити дослідження і на Тячівщині, оскільки у книзі містяться детальні відомості про понад 500 учасників Першої світової війни з населених пунктів сучасного Тячівського району. 
«Це унікальне видання, оскільки закарпатські історики не висвітлювали так скрупульозно історію Першої світової війни», – наголосив Іван Ключевський.
Як розповів автор книги Юрій Фатула, Перша світова залишила по собі матеріальну руїну та мільйони жертв. Не оминула і закарпатський край. Адже майже його третина, в основному, територія сучасного Тячівського району, восени 1914 року була окупована російськими царськими військами. Кожна родина, яка проживала тут у ті часи, відчула на собі смертельний подих військових дій. Адже всі чоловіки 18-55 років були мобілізовані до австро-угорського війська.  Тисячі з них полягли на полях війни, десятки тисяч повернулися з фізичними та душевними ранами. 
«На превеликий жаль, ми мало знаємо про цю сумну сторінку нашої історії. У радянський період ця тема не підтримувалася, жодних досліджень не проводилося: вважалося, що це була імперіалістична війна, а те, що там загинули мільйони людей, нікого не цікавило. І в сучасний період ми лише зараз почали досліджувати цю тему і розуміти, наскільки вона ментальна, глибока і стосується кожного з нас», – зазначив  Юрій Фатула. 
Дослідник детально ознайомив присутніх зі структурою видання. Перший розділ присвячений військовим підрозділам австро-угорської армії, в яких протягом Першої світової війни воювала більшість солдатів, мобілізованих з території сучасного Закарпаття. Це 85-й Мараморосько-Угочанський піхотний полк, 65-й Березький піхотний полк, 66-й Унгварський піхотний полк, 11-й Мункачський гонведний піхотний полк, 12-й Сатмарський гонведний піхотний полк, а також 29-й та 32-й польові єгерські батальйони. 
У другому розділі подано інформацію про найбільші військові операції, в яких брали участь закарпатці, а воювали вони на всіх фронтах війни та брали участь у всіх основних битвах. Зокрема, на фронті Ізонцо (прикордоння Італії та Словенії), в Альпах, на висоті понад 2000 метрів. 
У третьому розділі описані  військові кладовища на території Італії, Словенії, Словаччини та України, де поховані солдати, мобілізовані з Закарпаття. Крім цього, воїни знайшли вічний спокій у багатьох країнах Європи – Австрії, Албанії, Боснії та Герцеговині, Польщі, Румунії, Сербії, Угорщині, Хорватії, Чехії, Чорногорії, а також Росії, Казахстані, Туркменії, Узбекистані. 
 Особливою цінністю книги є впорядкований на підставі матеріалів з військових архівів Праги та Будапешту мартиролог, який містить 1516 прізвищ вояків з інформацією про дату, обставини, місце загибелі та місце поховання кожного. З них близько 500 – з сучасного Тячівського району.
У процесі роботи над книгою автор з групою однодумців вивчили 180 тисяч карток вояків Чеського військового державного архіву. З них відібрали 4 тисячі тих, які були мобілізовані з території нинішнього Закарпаття. Інформацію про півтори тисячі солдат подано у книзі. Решта чекають опису у наступних виданнях. 
Щодо назви книги, то це рядок з солдатської пісні, повний текст якої є на форзаці книги. На думку автора, саме ця фраза відображає переживання і думки простого солдата, якого забрали на війну.
Також автор поділився враженнями від нещодавньої поїздки до військових об’єктів у Словенії, де поховані бійці, мобілізовані із Закарпаття, розповів про інші місця масових захоронень у різних куточках Європи та України, зокрема, військовий цвинтар біля залізничного вокзалу в Ужгороді, зруйнований у 60-ті роки ХХ ст.  
Йшлося на презентації і про військові об’єкти Першої світової війни на теренах Тячівщини – Перевал легіонерів та захоронення польських вояків поблизу нього.
Як підсумував на завершення зустрічі директор видавництва «Патент» Іван Ключевський, книга «Неси мамці жалість мою…» – унікальна і безцінна, адже вперше в історії України повертає із тривалого забуття тисячі імен і трагічних доль солдатів, уродженців Срібної Землі.

Наталія Маджара.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відбудеться «День кар’єри»
З метою профілактики безробіття серед молоді, надання всебічної і актуальної інформації про професії, які користуються попитом на сучасному ринку праці, ознайомлення з послугами служби зайнятості Тячівський районний центр зайнятості організовує «День кар’єри».
Захід відбудеться 24 жовтня 2019 року в м. Тячів на площі Поштовій, початок о 12.00 год.
Тячівський районний центр зайнятості.

Сигнали оповіщення будуть навчальними
Управління цивільного захисту Закарпатської обласної державної адміністрації повідомляє, що 16-17 жовтня 2019 року проводитиметься комплексна перевірка загальнодержавної та територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення із залученням всіх засобів доведення інформації  (електричні сирени, гучномовці, а також електричні сирени системи «Павіан»). Звертаємося до усіх мешканців району та гостей з проханням зберігати спокій та пам’ятати, що всі сигнали, котрі будуть передаватися в цей період в ефірі дротового радіомовлення та через гучномовці, розміщені у місцях масового перебування людей (вокзали, школи, місця громадського відпочинку), а також сигнали електросирен, розміщених на території підприємств та організацій, є навчальними.


128 бригада запрошує на екскурсію
128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада запрошує усіх бажаючих відвідати захід «День відкритих дверей», який відбудеться 20 серпня 2019 року о 10 годині за адресою: м. Мукачево, вул. Зріні Ілони, 153. Під час заходу будуть показані нові зразки озброєння, повсякденна діяльність військової частини. Також буде проведена екскурсія в музеї бойової слави бригади, де відвідувачі ознайомляться з цікавою історією створення та бойовим шляхом славетної бригади.
Тячівський РВК.

Продається будинок
Продається приватизований будинок в с. Нересниця, є земельна ділянка 15 сотин. Тел: 098 771 5588. Міша.