Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
Останні новини
» » » » Донині в храмі зберігся унікальний іконостас

Донині в храмі зберігся унікальний іконостас

14:57, 25.11.19
80
Культура / Суспільство / Сільське життя / Пам'ять
У церкві Успіння Пресвятої Богородиці, що у с. Красна, зберігся іконостас, виконаний у 1879 році знаменитим закарпатським художником Ігнатієм Рошковичем.  Образи до церкви Успіння Пресвятої Богородиці написано на замовлення найбагатшого на той час  селянина Федора Носи. До речі,  за його фінансової підтримки було збудовано і  сам храм. Як свідчить напис на стрілчастій арці церкви, будівництво храму розпочато ще у  1861 році. 

Мистецтвознавець Михайло Приймач у монографії «Церковне професійне малярство Закарпаття» пише, що син Федора Носи під час навчання в Ужгородській семінарії познайомився з художником Ігнатієм Рошковичем, який саме закінчував Школу декоративного мистецтва. Тож, за рекомендацією сина, у молодого, але перспективного художника Ігнатія Рошковича Федір  Носа замовив написати іконостас для храму у с. Красношора (нині – с.Красна). Точних відомостей про те, коли саме працював Ігнатій Рошкович над іконостасом, немає. Науковці припускають, що роботу він міг розпочати ще під час навчання у Будапешті (1875).  А ось напис у церкві на образі Христа Вседержителя свідчить, що іконостас було освячено у 1879 році. 
Мистецтвознавець так характеризує роботу художника: «Цей іконостас вирізняється особливою монументальністю, витриманий у стилі неоготики. Він, немов величезний орган, височіє у східній частині храму. Образи виконано олією і вписано у витягнуті готичні арки. Стрункість іконостаса перегукується  з архітектурними формами храму, що разом становлять чудовий зразок неоготичного стилю на українських землях». 
Професор, історик Сергій Федака у книзі «З історії християнства на Закарпатті»  пише: «У Красній церкву видно здаля. Це височезна, націлена у небо, дуже струнка споруда, фасад якої  завершується ламаними сходинками. Всередині – єдиний на сьогодні у краї цілий іконостас, виконаний знаменитим Ігнатієм Рошковичем, чиїм іменем звалася колись набережна Незалежності в Ужгороді.» 
Варто зазначити, що іконостас досить добре зберігся до наших днів завдяки тому, що впродовж майже півтора століття прихожани храму дбайливо ставляться до релігійної реліквії.  
Нині храм належить православній громаді.   
Р.S.: Народився Ігнатій  Рошкович у с. Славківці (нині Словаччина) у родині греко-католицького священика. У 1857 р. родина переїхала в Ужгород. Під час навчання в Ужгородській гімназії вчитель малювання Ференц Гевердле помітив художній хист учня і почав приватно навчати його. У 1875 р. Рошкович вступив до Будапештської академії мистецтв, де його вчителями були видатні угорські живописці Д. Бенцур (G. Benczúr) і Б. Секель (B. Sekel). Згодом учився також у Парижі, Мюнхені, Римі. З Італії художник повернувся у 1883 р. в Ужгород і працював тут учителем малювання. Із 1885 р. і до кінця життя місцем постійного проживання художника став Будапешт. Художник виконав численні храмові розписи у різних куточках Угорщини, Румунії, Словаччини. На Закарпатті його розписи з’явилися у церквах Ужгорода, Мукачева, Великої Копані. За релігійне малярство художник отримав кілька нагород, у тому числі, державну Малу золоту медаль Угорщини у 1900 р. 
Цікавий факт: у 2012 році на Театральній площі в Ужгороді було відкрито пам’ятник Ігнатію Рошковичу, на березі річки Уж. Точну копію пам’ятника було встановлено в Будапешті у 2014 році, на березі річки Дунай, поблизу Ланц-гід. Пам’ятники ідентичні – єдине, що їх відрізняє, це малюнок – в Ужгороді Рошкович малює старий Пішохідний міст, а в Будапешті – Ланц-гід.
Фото – з Вікіпедії.
Підготувала Л.БІЛАК.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Передплата на «Дружбу» на 2020 рік розпочалася
Шановні читачі нашого сайту! Ми вдячні вам за вашу незмінну підтримку, за ваші лайки і перепости на наші публікації! Сподіваємося, що ви підтримаєте і паперовий варіант газети, передплативши її у своєму поштовому відділенні.Відбудеться «День кар’єри»
З метою профілактики безробіття серед молоді, надання всебічної і актуальної інформації про професії, які користуються попитом на сучасному ринку праці, ознайомлення з послугами служби зайнятості Тячівський районний центр зайнятості організовує «День кар’єри».
Захід відбудеться 24 жовтня 2019 року в м. Тячів на площі Поштовій, початок о 12.00 год.
Тячівський районний центр зайнятості.

Сигнали оповіщення будуть навчальними
Управління цивільного захисту Закарпатської обласної державної адміністрації повідомляє, що 16-17 жовтня 2019 року проводитиметься комплексна перевірка загальнодержавної та територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення із залученням всіх засобів доведення інформації  (електричні сирени, гучномовці, а також електричні сирени системи «Павіан»). Звертаємося до усіх мешканців району та гостей з проханням зберігати спокій та пам’ятати, що всі сигнали, котрі будуть передаватися в цей період в ефірі дротового радіомовлення та через гучномовці, розміщені у місцях масового перебування людей (вокзали, школи, місця громадського відпочинку), а також сигнали електросирен, розміщених на території підприємств та організацій, є навчальними.


128 бригада запрошує на екскурсію
128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада запрошує усіх бажаючих відвідати захід «День відкритих дверей», який відбудеться 20 серпня 2019 року о 10 годині за адресою: м. Мукачево, вул. Зріні Ілони, 153. Під час заходу будуть показані нові зразки озброєння, повсякденна діяльність військової частини. Також буде проведена екскурсія в музеї бойової слави бригади, де відвідувачі ознайомляться з цікавою історією створення та бойовим шляхом славетної бригади.
Тячівський РВК.

Продається будинок
Продається приватизований будинок в с. Нересниця, є земельна ділянка 15 сотин. Тел: 098 771 5588. Міша.