Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
Останні новини
» » » » Крізь призму любові до світу й людини

Крізь призму любові до світу й людини

09:16, 02.12.19
103
Культура
Два останні десятиліття в життєвій біографії письменниці Юлії Драгун можна вважати еталонним зразком творчої одержимості. Адже за цей час з-під її пера одна за одною помандрувало у світ 19 збірок різножанрових творів – казок, оповідань, п’єс та віршів, чимало з яких уже стали піснями. Буквально на наших очах відбулось дивовижне перевтілення звичайної сільської жінки, чиє життя промайнуло у праці та  турботах про велику родину, у творчу особистість, яка й дня  не мислить без літературної творчості, що стала для неї справжнім хлібом духовним.

Так, її творчий доробок вражає своїми масштабами, й не лишень кількісними, адже давно перетнув не тільки межі району, області, а й кордони України, знайшовши поціновувачів у сусідніх державах. У Чехії, зокрема, вийшла в перекладі на чеську дитяча книжечка авторки «Кошик, повний доброти».Схвально відгукуються на її творчість в Румунії та Словаччини, де презентує свої книги.
Про потужний резонанс талановитого слова письменниці свідчить справжній зорепад відзнак, нагород, почесних титулів. Це, зокрема, Диплом ІІІ ступеня у Всеукраїнському конкурсі «Світ дитинства» за книгу  «Горнятко доброти» (2000 р.), це й президентська відзнака – медаль «За працю і звитягу» (2015 р.), знак «За розвиток Тячівщини» – від Тячівської РДА (2015 р.), медаль «Знамення Пресвятої Богородиці» І ст., яку отримала у 2016 р. в Ужгородській Богословській Академії. Це десятки грамот і дипломів за перемоги у творчих конкурсах різного рівня. Серед них і  медаль та диплом лауреата премії  «Гілка золотого каштана» за книгу «Щасливою бути –це доля».
Юлію Юріївну неспроста вважають найтитулованішою закарпатською письменницею, адже вона є лауреатом Міжнародної премії ім. Миколи Сингаївського, членом  асоціації письменників України, входить до складу редколегії всеукраїнських дитячих журналів та інших видань. Не знайдеться в краї рівних п. Юлії й за кількістю презентацій та творчих зустрічей з читачами, які відбувалися на Тячівщині  практично в усіх школах, а також у Хустському, Виноградівському районах та в самому Ужгороді зі школяриками, військовослужбовцями, студентами. 
2019 рік виявився для Ю.Ю.Драгун особливо багатим на ужинки. Адже нещодавно на її «творчому конвеєрі» з’явилося нове, помітне видання – книга «Моя Україна – квітковий розмай» (Ужгород, «Патент», 2019 р.), за яку авторка удостоєна Диплома лауреата премії імені Василя Юхимовича. Про її зміст у стислому місткому вислові відгукнувся член Національних спілок письменників та журналістів України Юрій Шип: «Світські, духовні вірші та колядки цієї благочесної збірки адресовані найсвятішому земному пієтету: Всевишньому, рідній мамі, родині, Верховині й усій Україні». Попри багатозвуччя  цих поезій, присвячених хоробрим захисникам рідної землі, героям Небесної Сотні, рідним смерековим горам, величним християнським празникам, з їх віковічними наспівами й традиціями,– всі ці твори немов огорнуті незримим крилом душевності, щирості й материнської ніжності жінки – берегині життя. Звідси – й витоки її тривог за долю синів України, які боронять її від ворога на ратному полі. Цим циклом поезій під назвою «У єдності сила усього народу» і відкривається збірка, доносячи до читача думку: війна на східних рубежах, де гинуть молоді хлопці, – це головна, найдраматичніша подія дня. Краса рідної землі і чорна тінь війни різко контрастують у вірші «Прийдуть додому патріоти»:
Весна у полі на роздоллі,
Сади буяють і цвітуть,
Та Україна із журбою
Спроваджує синів у путь.
Журливо-елегійні настрої строф, споріднених із фольклорними зразками колоритною образною системою, в окремих творах поступаються закличним, пафосним мотивам, характерним для громадянської лірики: 
Єднаймося, мої браття,
 Із заходу  й сходу –
Хай відчують міць і силу
Вкраїнського роду.
Наступний розділ «Райський куточок – дивосвіт Карпат» – це своєрідний гімн рідній землі, оповитій дивною красою, від якої хмеліє серце. З любов’ю й замилуванням змальовує авторка рідне село, де промайнуло дитинство і юність й куди завжди лине думками, бо рідна сторона невіддільна від дорогого образу матері:
У думках в дитинство лину,
Лечу, блукаю в гори,
Зі всіх сіл найрідніше
Не забуду ніколи.
У цих поезіях відчувається  спів гірських потічків, сяють світанкові зорі, тріпочуть листям клени, квітнуть рожеві сади, купаються в росах едельвейси…
Кожен такий вірш – це маленька замальовка, виписана яскравими словесним барвами, від яких розпогоджується і ясніє на душі.
Наступний розділ «Співайте, гуцулики, коломийочку» дарує читачеві насолоду від майстерно відточених художніх мініатюр – авторських, коломийкових строф, що, наче розсипане намисто, мерехтять усіма відтінками людських почуттів. Вони звучать то піднесено чи сумовито, то іронічно-жартівливо. Ось хоча б:
Співали ми коломийки,
Ще й співати будем!
А як станем танцювати, –
За горе забудем!
У цих струнких чотирнадцятискладових рядочках віддзеркалюються  всесвіт людської душі: і праця, й побут, і розваги,  і сподівання, й тривоги, і краса довколишнього світу.
Юлія Юріївна давно віднайшла заповітний ключик до дитячих сердець, тому розділ, адресований найменшим читачам, – «Моє дитятко – миле ангелятко» – веде їх у чарівну казку з добрими дивами, де розгортається цікаве дійство, котре не лишень полонить уяву, а й подає важливі уроки доброти, взаємодопомоги, товариськості.
Малі звірята, що потрапляють у ті чи інші пригоди, – тут у цілковитій гармонії з одухотвореною природою, яка теж на боці правди і добра:
Зайчик ніжився на сонці,
Хмарка посміхалась:
– Я ж для тебе, куцохвостий,
 Сьогодні старалась! («Зайчик»).
Залишається по-доброму дивуватись тематичній багатогранності  творчого набутку авторки, котра зуміла зберегти  дитинну чистоту душевних порухів, емоційну пам’ять юного першовідкривача світу, безпосереднього, й довірливого. Дитяча творчість письменниці, цей своєрідний «підручник життя» для маленької людини, леліє в її душі найсвятіші почуття. Чи не найважливіше з них – любов до матері, котрій авторка присвятила окремий розділ «Шануймо неньок дорогих».
Матуся асоціюється для дитини з усім найсвітлішим, найріднішим у її житті. Й у віршах нашої землячки він розкривається в художніх  порівняннях з образами золотого сонечка, ніжних пролісків, ластівки:
Прокидаюсь на світанку –
Матінка вітає,
І, як сонечко ласкаве,
Мене зігріває  («Букет для мами»).
Наступними циклами віршів «Великдень йде  у пишних шатах», «До святого Миколая», «В новорічну ніч казкову», «Сяє зірка, золотиться» авторка немов запрошує нас побувати в атмосфері Різдвяних і Великодних свят, звідки доносяться прадавні колядки і щедрування.
У цьому випадку Юлія Драгун теж пише про те, що близьке і дороге її серцю, адже виростала в родині, де  праця, молитва  й відвідини храму Божого були непорушними правилами життя. І саме в християнській моралі коріняться  витоки її життєвих принципів – доброти, милосердя, любові до людей, які намагається утверджувати поетичним і прозовим словом.
Тому кожен, хто порине у калейдоскопічне багатство прекрасних образів, невичерпне розмаїття думок та почуттів, сконденсованих на сторінках нової книги Ю.Ю.Драгун, неодмінно збагатиться щедрою дещицею мудрості й  душевної доброти талановитої землячки-письменниці.
Ганна Макаренко.


Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Передплата на «Дружбу» на 2020 рік розпочалася
Шановні читачі нашого сайту! Ми вдячні вам за вашу незмінну підтримку, за ваші лайки і перепости на наші публікації! Сподіваємося, що ви підтримаєте і паперовий варіант газети, передплативши її у своєму поштовому відділенні.Відбудеться «День кар’єри»
З метою профілактики безробіття серед молоді, надання всебічної і актуальної інформації про професії, які користуються попитом на сучасному ринку праці, ознайомлення з послугами служби зайнятості Тячівський районний центр зайнятості організовує «День кар’єри».
Захід відбудеться 24 жовтня 2019 року в м. Тячів на площі Поштовій, початок о 12.00 год.
Тячівський районний центр зайнятості.

Сигнали оповіщення будуть навчальними
Управління цивільного захисту Закарпатської обласної державної адміністрації повідомляє, що 16-17 жовтня 2019 року проводитиметься комплексна перевірка загальнодержавної та територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення із залученням всіх засобів доведення інформації  (електричні сирени, гучномовці, а також електричні сирени системи «Павіан»). Звертаємося до усіх мешканців району та гостей з проханням зберігати спокій та пам’ятати, що всі сигнали, котрі будуть передаватися в цей період в ефірі дротового радіомовлення та через гучномовці, розміщені у місцях масового перебування людей (вокзали, школи, місця громадського відпочинку), а також сигнали електросирен, розміщених на території підприємств та організацій, є навчальними.


128 бригада запрошує на екскурсію
128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада запрошує усіх бажаючих відвідати захід «День відкритих дверей», який відбудеться 20 серпня 2019 року о 10 годині за адресою: м. Мукачево, вул. Зріні Ілони, 153. Під час заходу будуть показані нові зразки озброєння, повсякденна діяльність військової частини. Також буде проведена екскурсія в музеї бойової слави бригади, де відвідувачі ознайомляться з цікавою історією створення та бойовим шляхом славетної бригади.
Тячівський РВК.

Продається будинок
Продається приватизований будинок в с. Нересниця, є земельна ділянка 15 сотин. Тел: 098 771 5588. Міша.