Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
Останні новини
» » » » З шаною до історичного спадку

З шаною до історичного спадку

09:48, 16.03.20
173
Культура / Суспільство
У житті музею, як і в житті взагалі, час від часу відбуваються певні події з присмаком новизни. Грушівську скарбницю старожитностей з часу останньої публікації про неї також спіткали певні зміни. З чим вони пов’язані та як можуть позначитися на подальшому функціонуванні закладу, цікавимося у Людмили Тегзи, дружини покійного засновника «Сріберної Землі» Василя Тегзи.– Пані Людмило, на чому зараз зосереджені ваші основні зусилля?
– Роботи  вистачає, адже збереження музейної спадщини актуальне завжди: їй теж не вдається уникнути впливу часу. І кожна сорочка, глечик, уже не кажучи про дерев’яні вироби, потребують уваги й відновлення. Коли знаходяться на це кошти – віддаємо фахівцям на реставрацію й більш цінні речі, зокрема, старовинні ікони. Окрім цього,  вивчаю документальні свідчення минулих епох – угорські, словацькі, румунські, в чому  також допомагають спеціалісти в цій справі.
Водночас від широкого обнародування діяльності музею ми дещо відійшли. Можливо, це не зовсім правильно, однак дається взнаки розчарування через відсутність  будь-якої спонсорської підтримки.
– Чи поповнюється музейна колекція новими раритетами?
– Так, особливо інтенсивно – після виставки у Мукачівському «Паланку», коли про музей довідалося більше краян. З того часу в музейному фонді «Сріберної Землі» з’явилося чимало «нових» зразків давнього одягу, знарядь праці та предметів побуту, що були в ужитку у наших предків.
– І все ж, поділіться, будь-ласка, найсвіжішими задумами над втіленням яких працюєте?
– Планую запросити музейних фахівців зі столиці для того, аби фонд «Сріберної Землі» був об’єктивно оцінений. Сподіваюся, це приверне до музею увагу більшого числа поціновувачів. Недарма колишній очільник обласного управління культури Юрій Глеба на відкритті нашої експозиції в Мукачеві зауважив, що «Тегза мало оцінений». Цю несправедливість потрібно виправити.
Що ж до поточних справ, над якими працюємо,  то тут варто виокремити методичний посібник, який разом з сином готуємо для школярів під назвою «Одяг селян села Грушово». Це цікава, широка і зовсім недосліджена тема, де на кожного шанувальника давнини чекає чимало відкриттів. Адже грушівці завжди вміли одягатися з гарним смаком і докладали до виготовлення одягу немало творчих зусиль. Тож і зараз рясноцвітна вишивка на сорочках і свитах, вигадлива оздоба лайбиків, кептариків, чересів і бундочок варті захоплення.
– Людмило Миколаївно, на що сподіваєтеся у зв’язку з реформою децентралізації?  Адже турбуватися про культуру, чи ні, – це вже вирішуватиме у майбутньому місцева влада?
– Передчуття доволі тривожні, бо дотепер підтримки громади, як такої, я не відчувала. І, вважаю, буде доволі непросто переконати очільників ОТГ у тому, що розвиток культури має бути одним із пріоритетів.
– Буваючи за кордоном, Ви, напевно, фахово співставляли вітчизняний музейний формат із зарубіжним. Чи помітили відмінності?
 – Була приємно вражена, що там до музеїв часто навідуються високопосадовці, представники політичної еліти, котрі відчувають потребу в тому, аби поринути в глибину віків й відчути невіддільний зв’язок з рідним народом, його культурою й історією. Кожен експонат там – унікальна цінність, й ставлення до нього трепетно-бережливе. Тож одягу заради фотографування ніхто не вдягає й експонати нікому  не роздаровуються. Сама ж атмосфера музейних залів – це магічне місце, де царює безгоміння та спокій, вона спонукає до розудмів, зосередженого споглядання музейних цінностей, змушує зупинятися й дивуватися. Тому  в цьому плані я зробила  для себе певні висновки…
– Що ж, успіхів Вам у здійсненні задуманого. Хай щастить!
Ганна Макаренко.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Звернення до мешканців Тячівщини, які повернулися з-за кордону
У зв’язку з ситуацією, що склалася навколо небезпеки поширення коронавірусної інфекції COVID-19, переконливо просимо  дотримуватися карантинних заходів та  самоізоляції.

Увага, важливе оголошення!
В зв'язку з карантинними заходами, оголошення, вітання, співчуття та інші матеріали для публікації можна надсилати
на електронну пошту «Дружби» 
mail@druzhba.uz.ua. Оплата здійснюватиметься через Приват24.
З повагою, колектив редакції "Дружба".
ЗАВТРА В ОДА ПРАЦЮВАТИМЕ «ПРЯМА» ТЕЛЕФОННА ЛІНІЯ
У зв’язку із уведенням карантинних заходів та призупинення особистого прийому громадян, йдучи на зустріч населенню області, вирішено у вівторок, 24 березня 2020 року, в облдержадміністрації провести пряму телефонну лінію «Запитай у влади», під час якої громадяни зможуть звернутися до в.о. голови обласної державної адміністрації Олексія Гетманенко з особистих питань.