Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Праця, що утверджує красу

Праця, що утверджує красу

10:40, 06.07.20
192
Культура / Суспільство / Сільське життя
Науково-технічний прогрес кожному пересічному користувачеві гаджета чи комп’ютера нині пропонує безмір аудіо-й відеопрограм, здатних вщерть заповнити години дозвілля. Проте цьому віртуальному світові розваг  не вистачає дуже суттєвого –  обміну  енергією думок і вражень, безпосередньої присутності й співучасті у  тому чи іншому дійстві,  мистецькому процесі.Чи не тому тут-там настійливо звучать  нотки ностальгії за  «справжнім дитинством», «здоровою радістю», «щирими людськими стосунками»…
Напевно, саме в цьому і полягає нині покликання клубних установ – відродити тяжіння і смак до істинної краси, духовності, майстерності, до щирого, безпосереднього спілкування.  І тут потрібна особлива праця, що дається не кожному, бо не кожному дано створювати довкіл себе оту неповторну творчу атмосферу, що мимоволі втягує у свою орбіту людей, небайдужих до слова, музики, живопису, рукомесництва. Наталії Василівні Фіцай, директору Ганичівського БК, цей хист, напевно, даровано звище. Бо, всупереч усім «тенденціям сьогодення», очолюваний нею сільський осередок культури ось уже який рік втримує одні з кращих позицій серед споріднених закладів району.  Будинок культури посідає третє місце у конкурсі сільських клубних закладів Тячівщини, він удостоєний грамот відділу культури РДА за перше місце у районному творчому звіті-огляді колективів художньої самодіяльності за жанрами «Таланти рідного села», сама ж Наталія Василівна може похвалитися солідним стосом подяк і грамот районного та обласного рівня, дипломом «Кращий працівник культури-2006»...А ще, до речі, в ці липневі дні –  чотирма неспокійними десятиліттями, відданими культурній ниві Тячівщини.
Парадокс полягає в тому, що на такі «професійні висоти»  Н.В.Фіцай навіть не замірялася, адже клубна робота ніяк не входила в її плани, коли обирала професію: закінчивши Солонівську восьмилітку, подала документи на бібліотечний відділ Хустського культосвітнього училища. І навіть була безмежно щаслива, коли, замість посади головного спеціаліста райвідділу культури, як це передбачалося, їй запропонували роботу бібліотекаря у рідному селі. Не лякало й те, що з присілку Солоного, де до заміжжя мешкала з батьками, до Ганич належало долати щодня по п’ять кілометрів у один бік. Впродовж 23-х(!) літ, відданих бібліотечній справі, Наталія Василівна вважала, що це й є її професійна доля, на яку ніколи  не нарікала, бо завжди мала насолоду від спілкування з книгою і читачами.
Проте у 2003-му тодішній  начальник  відділу культури РДА В.В.Барановський доволі  несподівано запропонував Наталії Фіцай іншу, куди відповідальнішу посаду – директора Ганичівського будинку культури.
На той час вже шість років керівне  крісло у БК  пустувало, а заклад конче потребував доброго господаря.  Проте працювати попервах доводилось одній, взявши на себе функції й художнього керівника, і, навіть … прибиральниці, якій, до всього, випало  робити й розчистку території від заростей, підключивши до цієї справи й чоловіка.
Та все це було звичним, бо виросла в селі, яке дало серйозні трудові навики, а робота з людьми, котру обожнювала, тут була в основі основ. Тож поринула в неї, як кажуть, з головою. У ті часи в моді була молодіжна дискотека, яку, за домовленістю з сільською радою, систематично проводила 12 років поспіль. Співуча агітбригада «Цеглинка» двічі на рік піднімалася з виїзним концертом на високі полонини, в гості до вівчарів. А ще ж були обмінні концерти, святкові – з нагоди урочистих дат, вечори відпочинку,  вшанування людей праці, щедрування-колядування, постановка драматичних п’єс, зокрема. Шевченкової «Тополі», сільських вечорниць…
  Сільський БК водночас був і центром спортивного життя. Бо за всіма архітектурними параметрами йому й зараз немає рівних в районі. Є тут і спортивний, і танцювальний зали, і два глядацькі – на 500 та 200 місць. Адже зводив його колись потужний колгосп імені Калініна, тричі мільйонер, яким, до того ж, керував палкий шанувальник народного  мистецтва, що й сам залюбки вигравав на скрипці (нині покійний), Василь Іванович Лавришинець. Розвиток художньої самодіяльності він тримав на особистому контролі, тож подбав і про музичні інструменти, й про сценічні костюми для аматорських колективів.
– На жаль, нині картина вже дещо інша, – продовжує Наталія Фіцай. – Колгосп і його добра слава канули в лету, а в респектабельної двоповерхової споруди з’явилися «проблеми віку», вирішення яких потребує серйозних, однак відсутніх на сьогодні джерел фінансування. Найбільший дискомфорт створює протікаючий дах, через що й  довелося закрити кілька залів, де вже з’явилася пліснява на стінах.
Через це, власне, спортивні заходи нині проводяться на сільському стадіоні.  Інша  ж робота не припиняється. Вокальним дитячим ансамблем успішно керує викладач Ганичівської ДШМ Надія Калинич.  Тим часом дві солістки БК – художній керівник Даяна Фера та Дарина Мадярій – впевнено завойовують глядацькі симпатії на сільській  та на районній сценах. Час від часу збираються у стінах будинку культури учасники любительських об’єднань «Чарівний клубочок» та «Чарівний світ пензля», котрі залюбки малюють, вишивають,  наслідуючи сільських майстринь. Адже село завжди славилося вправними умільцями із вродженим почуттям художнього смаку, зокрема, знатною килимаркою, Заслуженим майстром народної творчості Гафією Петрівною Візічканич. У неї вчилася цьому ремеслу Василина Михайлівна Она, котра, єдина на Тячівщині, тче тонкостінні вовняні джерги. Тож і вона, й Орися Дмитрівна Ганзій,  що знається на вишивці бісером й бісероплетінні, й ткаля Марія Степанівна Попович, і вишивальниця Тетяна Миколаївна Бердар – часті гості в сільському БК.  Незмінна учасниця виставок рукомесництва й сама Наталія Василівна, котра вигаптувала шовком і бісером не одну скатертину, рушник, серветку…
У фойє БК красується ще один креативний авторський витвір директорки – мозаїчний Герб України та напис «Слава Україні», викладені з різнокольорових пластмасових  кришечок. Її творча натура проступає й у захопленні  поезією, любов до якої органічно поєднується з декламаторським хистом. Тож яскраві святкові програми сільських аматорів не обходяться без ліричних та гумористичних творів у прочитанні Наталії Фіцай. Особливо близькі її   серцю вірші талановитої краснянської поетеси Марії Грицан.
– Якось, – ділиться Наталія Василівна, – читала їх на семінарі клубних працівників, й вони дякували, не стримуючи емоцій. Звичайно, головна заслуга в цьому – авторки  вишуканих строф.
…Зараз, у неблагополучну карантинну пору, коли існує суворе «табу» на культурно-масові заходи, тут все ж  продовжують працювати у доступному форматі, що передбачає, насамперед душевність і теплоту людських взаємин, на які завжди існує попит. Тому навідуються з імпровізованими вітальними сценаріями до заслужених односельчан-ювілярів, старожилів, ветеранів праці. А двері Будинку культури завжди відчинені для дітвори, котру приваблює світ творчості і теплий прийом господарів закладу. Для юних відвідувачів багато важить і те, що на території БК з’явився спортивний майданчик,  а це чудова можливість  дати вихід непогамовній дитячій енергії.
Триває нині в БК й робота над стендами, виставками, унаочненням і, звичайно, над сценаріями, котрі, рано чи пізно, таки дочекаються свого часу, аби дарувати людям свято, повертати пам’ять про минувшину з її  звичаями та народнопоетичними  скарбами, будити прекрасні почуття й оспівувати красу життя....
Ганна Макаренко.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Розробляється детальний план території для будівництва
Розробляється детальний план території для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, част. вулиці Ф.Манайла в с. Терново, Тячівського району, Закарпатської області. Громадські слухання відбудуться 21 серпня 2020 року 0 10.00 в приміщенні Тернівської сільської ради.
Онлайн-передплата – послуга від АТ «Укрпошта»
АТ «Укрпошта» пропонує скористатися послугою онлайн-передплати на ІІ півріччя 2020 р., яка розпочата з 7 квітня поточного року.
Оформлення онлайн-передплати займе до 5 хвилин часу. Необхідно зайти на головну сторінку сайту  www.ukrposhta.ua в розділ «Передплатити», обрати потрібне видання, додати його «у кошик», натиснути «оформити замовлення». Обов’язково зазначити поштову адресу, на яку здійснюватиметься доставка обраних видань, та розрахуватися за оформлене замовлення платіжною карткою. Комісія за операцію оплати зі споживача додатково не береться. 

Спалювання сухостою та сміття завдає величезної шкоди довкіллю
Спалювання сухої рослинності та сміття завдає величезної шкоди довкіллю, створює загрозу для життя рослинного і тваринного світу, а нерідко і людей, та може призвести до некерованих надзвичайних ситуацій, особливо у пожежно-небезпечний період.

Звернення до мешканців Тячівщини, які повернулися з-за кордону
У зв’язку з ситуацією, що склалася навколо небезпеки поширення коронавірусної інфекції COVID-19, переконливо просимо  дотримуватися карантинних заходів та  самоізоляції.