Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Слово, продиктоване любов’ю

Слово, продиктоване любов’ю

11:07, 27.07.20
127
Культура
На літературних обріях Тячівщини з’явилося нове друковане видання – книга віршів тереблянської поетеси Ганни Рак «Слово любові» (м. Ужгород, «TIMPANI», 2019 р.).Читачеві «Дружби» добре відоме ім’я авторки: її поезії друкувалися на сторінках часопису впродовж кількох десятиліть, як і дописи про події шкільного життя, адже Ганна Степанівна з кінця 70-их років до виходу на заслужений відпочинок викладала в Тереблянській десятилітці українську мову та літературу. Коли ж вчитель – філолог і поет водночас, йдеться про особливий випадок, про дещо іншу, відмінну від стандартної, якість викладання. З цього приводу поет Василь Густі у передмові до книги висловив думку про те, що учням Ганни Рак неабияк пощастило, адже в її особі «вони мали прекрасну вчительку і поетесу – самобутню, ліричну, закохану у красу рідного краю, очаровану народною піснею, рідним словом».
...Любов до слова прокинулася в її душі рано – іще навчаючись у початкових класах рідної Тереблянської школи, дівчинка почала  віршувати. Навчання на філологічному факультету УжДУ було закономірним продовженням лінії долі, яка у 1974-му привела молоду вчительку у Дулівську восьмирічку, а в 1976-му – в Тереблянську середню школу. Тут вона скоряла вершини педагогічної майстерності, удостоївшись звання «Відмінник народної освіти», «Учитель-методист», Грамоти міністерства освіти України. Й, водночас, переплавляла у мелодійні строфи невловимі настрої, сподівання, мрії і миттєвості, якими тішилася, вчаровувалася і переймалася  її чутлива натура. Так народилася віршована збірка «Перша струна» (2001 р.), згодом – «Моя праотча сторона» (2006 р.).
 Варто сказати, що  у поетеси Ганни Рак теж були свої вчителі. Бо безмежно дорогим і рідним віяло від віршів земляка Андрія Патруса-Карпатського, від філософсько-ліричних мотивів поезії Василя Бухала. Серед кумирів Ганни Рак – Петро Скунць, Петро Мідянка, а також прозаїк Іван Чендей, у яких продовжує вчитися тонкому мистецтву словотворчості.
З перших рядків цієї книги читачеві стає зрозуміло: початок всіх початків для поетеси – це рідна Україна, її народ та історія, мова і пісня. Цим потужним мотивом пронизані практично усі її твори. Й тоді, коли в них ідеться про рідну природу, Великого Кобзаря, учительські засіви, сокровенні людські почуття. Неспроста епіграфом до цієї збірки є промовисте чотириряддя:
Уклін тобі, земле вітцівська!
Уклін тобі, праотча сторона!
В усіх роках й тисячоліттях
Хай квітне Україна моя!
Вчитуючись у ці  строфи, продиктовані світлими, чистими почуттями, вкотре переконуєшся, що справжня поезія – дзеркало людської душі. У ній – сплески емоцій і глибина роздумів, мереживо спогадів і перевали життєвих доріг. Тому  це поетичне гроно чарує і вабить, тривожить й печалить елегійним настроєм.
Ганні Рак, яка пов’язала свою професійну долю зі словом і ступила на  поетичну стежину, не вдалося уникнути роздумів про мову, поетичну Музу, про слова, які «бувають святі» і «грішні», «живі, веселі і сумні». Тож у віршів, зітканих зі слів, є своя незбагненна сила й принадність.
Вірші, як сни, відходять і приходять,
Зрозуміло, красиво й на мить.
Від радості, від болю, від погоди,
Від клекоту людських інтриг…
А ще слова здатні відкривати нові, незвідані й «тонкі світи»:
Спішу у храм святого слова,
Там, де небо сонячне, ясне.
Де царство Музи і Любові,
Де дива чародійні ждуть мене.
Переходячи від особистого на рівень філософських узагальнень, авторка стверджує:
Зброєю чи рабством?
Ні! Словом любові
Підкорено буде
Прегрішний цей світ!
А любити життя по-справжньому означає для Ганни Степанівни – нести людям добро. І цей заклик до добротворення – ще один лейтмотив її лірики, звучить природно й переконливо, нагадуючи, що:
… потрібні руки працьовиті
і в хаті, і на зораній землі.
Потрібне внукам дідусеве слово,
А дітям – тепле мамине крило…
Щемливими споминами озивається в душі поетеси школа, якій вона віддала немало літ трудового неспокою.. І хоч час невблаганний, нестримний, і вчительські будні – в минулому, проте школа для неї – це «вічна любов, там світилися мрії яскраві про щастя у сотнях очей дорогих школярів». І цим мріям дарувала крила її вчительська праця.
У пейзажної лірики  Г.С.Рак свій, особливий шарм. Тому читачеві здається, що він бродив тими ж, що й поетеса, луками, «де співають пісні солов’ї», милувався осінніми акварелями й сумував, що «вже троянд, жоржин змарніли лиця», вдихав пахощі вишневого садочка, що «купався у пташиних голосах», вслухався, як «вечір йде тихо» і тішився, що «вчорашня біла завірюха десь пролісками тихо розцвіла».
Звичайно, збірка не претендує на досконалість, в окремих місцях поетичної оповіді трапляються порушення ритмомелодики й інтонаційної організації, проте її щирість і емоційність підкуповують навіть вибагливого, «досвідченого» читача і дарують йому справжню насолоду.
Загалом, кожен, перегорнувши сторінки поетичного новодруку, неодмінно почерпне заряд позитивних емоцій, своєрідний урок любові до рідного, справжнього, красивого.
Ганна Макаренко.
Довідково:
Ганна Степанівна Рак народилася 14 серпня 1950 року в с. Теребля.
Є автором трьох  поетичних збірок та методичних рекомендацій «Зв’язне мовлення в процесі викладання світової літератури в школі».
Учасниця творчої організації «Митці Тячівщини». Обиралась депутатом,  до складу виконкому Тереблянської сільської ради, головою профспілкового комітету ЗОШ І-ІІІ ст. та до президії Закарпатського обкому профспілки працівників освіти  і науки. Має своїх учнів, котрі стали вчителями-філологами.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Розробляється детальний план території для будівництва
Розробляється детальний план території для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, част. вулиці Ф.Манайла в с. Терново, Тячівського району, Закарпатської області. Громадські слухання відбудуться 21 серпня 2020 року 0 10.00 в приміщенні Тернівської сільської ради.
Онлайн-передплата – послуга від АТ «Укрпошта»
АТ «Укрпошта» пропонує скористатися послугою онлайн-передплати на ІІ півріччя 2020 р., яка розпочата з 7 квітня поточного року.
Оформлення онлайн-передплати займе до 5 хвилин часу. Необхідно зайти на головну сторінку сайту  www.ukrposhta.ua в розділ «Передплатити», обрати потрібне видання, додати його «у кошик», натиснути «оформити замовлення». Обов’язково зазначити поштову адресу, на яку здійснюватиметься доставка обраних видань, та розрахуватися за оформлене замовлення платіжною карткою. Комісія за операцію оплати зі споживача додатково не береться. 

Спалювання сухостою та сміття завдає величезної шкоди довкіллю
Спалювання сухої рослинності та сміття завдає величезної шкоди довкіллю, створює загрозу для життя рослинного і тваринного світу, а нерідко і людей, та може призвести до некерованих надзвичайних ситуацій, особливо у пожежно-небезпечний період.

Звернення до мешканців Тячівщини, які повернулися з-за кордону
У зв’язку з ситуацією, що склалася навколо небезпеки поширення коронавірусної інфекції COVID-19, переконливо просимо  дотримуватися карантинних заходів та  самоізоляції.