Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » У давнину на Тисі діяв пором

У давнину на Тисі діяв пором

11:00, 27.07.20
82
Культура / Пам'ять
З давніх давен Тячів як одне з п’яти марамороських королівських міст займав вигідне географічне розташування на торговому шляху, який перетинала бурхлива Тиса. Водну перешкоду можна було подолати на поромній переправі. Перша згадка у документах про перевіз через річку Тиса датується 1745 роком.

Цей документ має назву «Повідомлення магістратом м.Тейче про передачу права на перевіз через річку Тису королівській коморі» і зберігається у Берегівському підрозділі Держархіву Закарпатської області.
Вже з самої назви зрозуміло, що перевезення через Тису прагнули регулювати на вищому «королівському» рівні. Варто зазначити, що таке мито викликало справедливе незадоволення у населення привілейованого королівського поселення. Очільники міста навіть підготували звернення до ерцгерцогині Марії-Терезії, де при всій повазі зауважували, що громада не має наміру і бажання сплачувати мито. В листі запитували: «Чому мешканці привілейованого міста повинні утримувати митницю?», «Чи повинні сплачувати за перевіз мешканці, які йдуть на роботу?».
Відповіді з’явилися у 1777 році, коли вийшло розпорядження Марамороської жупи про встановлення такси за перевіз на річці Тисі, а у 1779 році порядок збору мита на мостах і перевозах встановили рішенням домініального суду. Згідно з цими документами, плата за перевіз була різною для різних верств населення – подорожніх, пастухів чи дворян. Також мито платили окремо за перевіз великої рогатої худоби та овець. Як правило, за перевезення під час надзвичайних ситуацій (паводків) плату збільшували у кілька разів.
Як розповідають старовинні папери, за перевезення через ріку немеші (заможні селяни) не повинні були платити. Лише якщо мали бажання,  могли віддячити сумою, не більш, ніж половина мита. Але вони повинні були довести свій статус певним документом.
Якщо подорожні перетинали Тису у родинних справах, то теж були звільнені від мита. Так само: якщо подорожував хтось із дворянської свити, то підставою для звільнення його від такси мав бути підтверджуючий документ – лист із печаткою.
Усі грошові надходження від річкового перевезення фіксувалися у спеціальних відомостях, які теж збереглися до нашого часу.
Згодом, з будівництвом у Тячеві дерев’яного мосту через Тису переправа втратила своє значення. Але до цього засобу вдавались і пізніше.
Пором через Тису функціонував і у 1941 році, під час ремонту моста, зруйнованого румунами під час наступу угорських військ на Північну Трансільванію. Це можемо дізнатися з замітки про трагічний випадок, описаний у виданні «Napi Hirek» («Денні новини») від 17 жовтня 1941 року:
«До завершення робіт з відновлення тячівського дорожнього мосту, який підірвали румуни, рух на цій ділянці Тиси здійснюватиметься на поромі. Газда Янош Тітій із Сепинци не хотів чекати на пором і хотів перейти вбрід ріку. Але його змило хвилею, і він потонув у Тисі».
Цікаво, що поромну переправу на Тисі можна побачити і в наш час – неподалік українсько-угорського КПП «Дзвінкове-Лоня». Нею за 500 форинтів переправляють людей і транспорт з одного берега ріки на інший.
Наталія Маджара.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Розробляється детальний план території для будівництва
Розробляється детальний план території для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, част. вулиці Ф.Манайла в с. Терново, Тячівського району, Закарпатської області. Громадські слухання відбудуться 21 серпня 2020 року 0 10.00 в приміщенні Тернівської сільської ради.
Онлайн-передплата – послуга від АТ «Укрпошта»
АТ «Укрпошта» пропонує скористатися послугою онлайн-передплати на ІІ півріччя 2020 р., яка розпочата з 7 квітня поточного року.
Оформлення онлайн-передплати займе до 5 хвилин часу. Необхідно зайти на головну сторінку сайту  www.ukrposhta.ua в розділ «Передплатити», обрати потрібне видання, додати його «у кошик», натиснути «оформити замовлення». Обов’язково зазначити поштову адресу, на яку здійснюватиметься доставка обраних видань, та розрахуватися за оформлене замовлення платіжною карткою. Комісія за операцію оплати зі споживача додатково не береться. 

Спалювання сухостою та сміття завдає величезної шкоди довкіллю
Спалювання сухої рослинності та сміття завдає величезної шкоди довкіллю, створює загрозу для життя рослинного і тваринного світу, а нерідко і людей, та може призвести до некерованих надзвичайних ситуацій, особливо у пожежно-небезпечний період.

Звернення до мешканців Тячівщини, які повернулися з-за кордону
У зв’язку з ситуацією, що склалася навколо небезпеки поширення коронавірусної інфекції COVID-19, переконливо просимо  дотримуватися карантинних заходів та  самоізоляції.