Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
Останні новини
» » » » В Углі знаходять артефакти давніх часів

В Углі знаходять артефакти давніх часів

11:48, 01.12.20
408
Культура / Суспільство / Сільське життя / Пам'ять
На Тячівщині багато цікавих малодосліджених місцин, які привертають увагу шанувальників локальної історії. А випадкові знахідки речей минувшини дають привід для роздумів та поштовх до краєзнавчих досліджень.


Мальовничі гори, цілющі мінеральні джерела, давні праліси та печери – усе це можна знайти в околицях села Угля. Місцеві дослідники історії кажуть: саме тому ці землі вабили людей ще з часів кам’яного віку. Це підтверджують і випадкові знахідки, які свого часу знаходили на території населеного пункту. 
Про одну з них розповів настоятель православного храму с.Угля-Груники о.Василь Дьордяй. Цікаву знахідку кам’яної ери – елемент сокири – місцеві виявили у 80-х роках в урочищі Мікоти. 
Зі слів місцевого старожила – колишнього вчителя історії Степана Степановича Богдана, верхню частину кам’яної сокири з акуратно просвердленим отвором правильної форми випадково знайшли діти під час проведення меліораційних робіт і віддали педагогу. Після того, як учитель вийшов на заслужений відпочинок, цінний артефакт передав на зберігання директору Малоугольківської ЗОШ І-ІІ ст. №2 ім.О.Шимона Івану Немешу. 
І це не єдина знахідка давніх часів на території Углі. Кажуть, нещодавно на горі Клива знайшли справжній скарб бронзового віку – тут і серпи, списи й уламки від сокири та інший реманент. Священик о.Василь Дьордяй демонструє лише фотознімок, який йому передали, і каже: подальша доля цих речей йому невідома. Однак така знахідка свідчить про те, що гору теж населяли люди. Для цього тут були усі умови – збоку річка, гора була неприступна, на вершині могло бути городище. А з західного боку є печера, в якій давні люди ховались від негоди та небезпеки. Також на вершині є впадина, що має назву Озерѝща. Тут донедавна була водойма, але зараз пересохла. На вершині гори – родючий грунт з вмістом глини червоного кольору, і в радянські часи тут збирали великі врожаї.   
До речі, назва села, за однією з версій, походить від слова «угол»: село розміщувалося біля річки Тереблі, наче в «углі».  За іншою, село так назвали через те, що колись в урочищі Межиброди існувала вугільна шахта.  На території  Углі знаходять і більш пізні скарби – монети часів Австро-Угорської імперії. 
Одну з них  було знайдено саме біля колишнього рудника, а іншу, з зображенням Франца ІІ, імператора Австрії та короля Угорщини, – місцева мешканка знайшла під час прання у потоці. 
Ще одне поселення давніх людей – городище 11-13 століття – знаходиться у сусідньому селі Вільхівці-Лази. Про те, що це пам’ятка археології, свідчить лише поіржавіла табличка радянських часів. На вершині пагорба є печери, які теж у різні періоди слугували прихистком для людей. Як розповідають місцеві, колись там ховалися опришки, а зараз іноді навідуються «чорні» археологи.
Тим часом науковці, на жаль, не проводять археологічних досліджень території довкола Углі. Місцеві кажуть: пошукові експедиції навідувались сюди іще у радянські часи. Давні стоянки Тячівщини, загалом, слабо вивчені,  містять багато білих плям та непрочитаних сторінок.
Наталія Маджара.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відтепер передплатити "Дружбу" можна і онлайн
Шановні читачі! 
Раді повідомити, що з'явилася можливість передплатити "Дружбу" онлайн - на сайті "Укрпошти". Більше не треба стояти в черзі у поштовому відділенні! Оформляйте передплату в будь-який зручний для вас час за посиланням: https://peredplata.ukrposhta.ua/index.php?route=product/product&code=500000006&product_id=94540
Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Передплату на "Дружбу" продовжено до кінця 2020 року
Дорогі друзі! Рік, що завершується, був для усіх нас нелегким. Проте, і в цих нових умовах ми, журналісти газети "Дружба", завжди намагаємося тримати руку на пульсі подій та відшуковуємо актуальну, злободенну та цікаву інформацію. Пишемо про Вас і для Вас.  Тож сподіваємося, що прихильники  районки передплатять газету і на 2021 рік.
 До речі, зробити це можна онлайн - на сайті "Укрпошти". Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
Не рубай ялинку!
ДП «Брустурянське ЛМГ» повідомляє, що  підприємство не має ліміту на заготівлю новорічних ялинок. Стаття 65 КУпАП, стаття 91 ЛКУ: штраф за зрубану ялинку діаметром до 10 см – 517,86 грн. Шановні громадяни, працівники лісової охорони будуть проводити рейди, накладатимуть штрафи і секвеструватимуть зрубані ялинки. 
В.Михалчич, провідний інженер з охорони лісу. 


Розробляється проект детального планування
Розробляється проект детального планування території земельної ділянки площею 0,0664 га за адресою: с.Нижній Дубівець, вул.Шевченка, б/н для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на ім’я Прокопанич Тетяна Миколаївна.
Громадські слухання відбудуться у Дубівській селищній раді.