Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Про відомий углянський рід

Про відомий углянський рід

09:47, 07.06.21
184
Культура / Суспільство / Сільське життя / Пам'ять
Зараз у нас історично й офіційно установленим є  найменування особи за зразком: прізвище, ім’я та ім’я по-батькові. Кожна складова цієї назви – це не просто набір звуків, а ціла легенда про наш рід, про наших предків. 
Якщо зазирнути в історію, то прізвища з’явилися відносно недавно, раніше людина мала лише ім’я. Так, з літописів ми знаємо про княгиню Ольгу, князів Олега, Ігоря, Святослава, і дехто з них мав додаткове ім’я – характеристику на уславлення своїх чеснот: Володимир Великий, Ярослав Мудрий.

Прізвища як офіційна назва з’являються в документах XIV-XV ст., їх мали представники тодішньої суспільної верхівки. Купівля і продаж майна, передача її у спадок – ці та інші юридичні дії потребували точності в оформленні документів. Тож лише самого імені стало замало. Так з’явилися спадкові родові прізвища. Основна ж маса населення України здобула їх після того, як у 1632 році київський митрополит Петро Могила доручив парафіяльним священникам вести метрики народжених, одружених, померлих. На Закарпатті метрики почали писати, починаючи з ХVІІІ ст.
Отже, у давнину прізвища мали не всі. Українські дослідники говорять, що сімдесят процентів їх походять від власних імен. Така сама ситуація є і у випадку з прізвищем Негря. Воно походить від чоловічого імені «Негря», яке зараз дуже поширене також у румун та молдаван. У перекладі означає «чорний». Цим іменем у давнину називали смаглявих хлопчиків. В Углі це прізвище вперше згадується ще у далекому ХV ст. (Павло Чучка). Так що представники цього роду жили у нашому селі з давніх часів. Цікаво, що у Молдавії навіть є село, яке зветься Негря. На Закарпатті у Міжгірському районі теж є село Негровець. Кількість носіїв цього прізвища на Україні зараз 590 чоловік, у нашому районі абсолютне поширення – 325 (сайт «Рідні»). На Тячівщині, крім Углі, Негрі згадуються ще у Солотвині та його околицях. Також, крім України, Негрі зустрічаються  на території Румунії, Молдавії, Хорватії, Польщі, Росії та інших країн.
Угольський старожил розказав таку iсторiю. Колись давно один iз жителiв Углi, що звався Негря, мав двох синiв – Андрiя та Петра. Вони виросли, оженилися i у них з’явилося потомство. Дiти Андрiя почали зватися Андрашовими, а Петра – Пе(и)трашовими. Цi лiнiї-роди збереглися до нинi. Також в Углі ще є Негрі, які називаються Ардялинові та Амеріцькі, які між собою родичі, а ще Поляницькі, Андрашкови, також окремі гілки Негрів проживають на Малій та Великій Угольці та у Русковах.
Сподіваємось, що і в майбутньому представники цього давнього відомого роду будуть проживати в Углі та трудитись для блага і процвітання рідної землі.

о.Василій Дьордяй, с.Угля.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відтепер передплатити "Дружбу" можна і онлайн
Шановні читачі! 
Раді повідомити, що з'явилася можливість передплатити "Дружбу" онлайн - на сайті "Укрпошти". Більше не треба стояти в черзі у поштовому відділенні! Оформляйте передплату в будь-який зручний для вас час за посиланням: https://peredplata.ukrposhta.ua/index.php?route=product/product&code=500000006&product_id=94540
Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
У Тячеві відбудеться інклюзивний фестиваль
У понеділок, 31 травня, у Тячеві на міському стадіоні ім.Л.Бийреша відбудеться інклюзивний фестиваль для людей з інвалідністю під назвою «Творчість без меж».  
Це останній з десяти проектів, які цього року реалізують у Тячівській міській громаді за співфінансування ЄС та Британської Ради, у партнерстві з ГО «Молодіжна платформа» та Тячівської міської ради.
Початок заходу – об 11.00 год. за к.ч.
За інф. Тячівської міської ради. 


СБУ проведе навчання
У період з 1 по 2 червня 2021 року на територіях Мукачівського та Берегівського районів координаційна група Антитерористичного центру при Управлінні Служби безпеки України у Закарпатській області проведе планові антитерористичні навчання