09:38, 28.05.22

820
Культура / Події / Сільське життя

21 травня у Дубівській громаді на високому рівні відзначили 100-ліття з дня народження лауреата Шевченківської премії, патріарха закарпатської прози, автора сценарію «Тіні забутих предків», відомого земляка Івана Чендея. З цієї нагоди у Дубовому пройшло урочисте зібрання з вітальним концертом від учнів освітніх закладів громади та школи мистецтв. На святкування приїхали й родина ювіляра, члени журі та лауреати Всеукраїнського конкурсу малої прози ім.Івана Чендея.
Розпочався захід у фоє Дубівського ОЗЗСО І-ІІІ ст., де хореографічний колектив школи мистецтв зустрів шанованих гостей хлібом-сіллю та затанцював для присутніх коломийки. Затим рідні митця – донька Марія Чендей-Трещак та її чоловік Іван Трещак разом з керівництвом громади здійснили покладання квітів до барельєфу письменнику. Дякуючи дубівчанам за те, що не забувають про письменника й шанують його пам'ять, Іван Трещак передав до шкільної бібліотеки два томи «Щоденників Івана Чендея».
Продовжилась зустріч у будинку культури, де також у фоє гостей зустрічали музичною композицією вихованці школи мистецтв.
А вже у залі аудиторії було представлено численні музичні, прозові та театралізовані виступи юних талантів, на постановку яких надихнулися творами Івана Чендея.
Відкрив концертну програму відеосюжет про життєвий і творчий шлях Івана Чендея, який створили учні та педагоги Дубівського ОЗЗСО І-ІІІ ст.
Ведуча заходу, начальник відділу культури Василина Руснак запросила до слова селищного голову Дениса Каганця. У своєму виступі Денис Васильович висловив шану та повагу до талановитого митця Івана Чендея, який не тільки був великим патріотом малої батьківщини – Дубового, а й прославляв гірське село у своїх творах.
Про те, як Іван Чендей любив Дубове, розповіла Марія Чендей-Трещак. Донька митця зачитала також уривок зі щоденника батька, де він із властивим йому літературним хистом описує своє рідне село.
Натхненні творчістю письменника юні таланти представили публіці музичні, ліричні та театралізовані виступи. Так, вражали публіку акторським хистом учні Дубівського ОЗЗСО І-ІІІ ст., зігравши інсценівку за оповіданням «На заробіток», та школярі Калинівського ОЗЗСО І-ІІІ ст., які виконали діалог з повісті «На хвіртці гутарили бабки».
Учениці Дубівського ЗЗСО І-ІІ ст. №2 декламували поезію Петра Скунця «Іванові Чендею», а школярки Дубівського ЗЗСО І-ІІ ст №1 – вірш Михайла Носи «Пісня про Дубове».
Власні ліричні твори, присвячені Івану Чендею, декламували й поетеси-землячки митця – Марія Грицан та Тетяна Грицан-Чонка.
Також лунали й музичні вітання від вихованців школи мистецтв. Хлопці та дівчата на баяні виконали твір «Реве та стогне Дніпр широкий», а вокалістки разом з хореографічним колективом презентували авторські коломийки (текст – М.Грицан, аранжування – родина Гудаків).
Поміж виступами школярів про Івана Чендея розповідали земляки – поет, викладач ЗПФК Михайло Носа та вчителька-пенсіонерка Марія Ребар, а також члени журі конкурсу малої прози імені письменника – засновник благодійного фонду ім. Івана Чендея Іван Трещак, професор УжНУ Сергій Федака, письменник та журналіст Павло Вольвач, професор Микола Васьків, літературознавиця Роксолана Жаркова.
На завершення глядачам було презентовано музично-літературний нарис на твір Івана Чендея «Весняний дим», який у відеоформаті підготувала школа мистецтв.
Л.БІЛАК.








