
7 травня у Тячівському районному будинку культури відбулася конференція, присвячена створенню лісового заказника місцевого значення «Тересвянська долина».
Як пояснила організатор дійства – голова ГО «Злагода» Марія Цимбаліста,метою заходу була презентація громадськості створеного 13 грудня 2018 року рішенням сесії Закарпатської обласної ради об’єкту природно-заповідного фонду.
У заході взяли участь керівники районної влади – голова Тячівської РДА Василь Дем’янчук, голова райради Іван Фабрицій, активісти, представники ДП «Тячівське ЛГ», науковці, педагоги і школярі.
Передусім, Марія Цимбаліста розповіла про історію створення спільними зусиллями громадськості та влади об’єкту упродовж відносно невеликого періоду часу – дев’яти місяців, підкреслила важливу роль заказника у процесі збереження екології та природних ресурсів регіону.
Як зазначила керівник ГО «Злагода», ухваленню рішення про створення заказника передувала велика робота. Цей процес розпочався з протестів громадськості проти вирубування унікальних дубових насаджень на території населених пунктів у долині річки Тересви – Бедевлі, Біловарців, Тересви, Кривого, Грушова. Відтак було створено ініціативну групу зі створення заказника, послідували звернення до місцевої і районної влади, лісівників, правоохоронних органів, екологічних інстанцій, виступи на зібраннях.
Остаточне рішення було прийнято на спільній зустрічі за участі керівників районної влади та начальника Закарпатського ОУЛМГ Валерія Мурги. Затим відбувалося обговорення цього важливого проекту з керівництвом ДП «Тячівське ЛГ», науковцями, сільськими головами, проведення громадських слухань у селах Тересвянської долини тощо.
Зрештою, 13 грудня Закарпатська обласна рада прийняла рішення про створення заказника площею майже 200 га, без вилучення площ у землекористувача. Згідно з положенням, межі заказника повинен винести в натурі землекористувач – ДП «Тячівське ЛГ». Метою створення і завданням заказника є збереження дубових лісів, здійснення науково-дослідних робіт, поширення екологічних знань.
На території об’єкту заборонено проводити меліоративні роботи, змінювати або пошкоджувати видовий склад, збирати рідкісні та червонокнижні рослини, знищувати гнізда птахів тощо, виконувати суцільні, прохідні, лісовідновні рубки, застосовувати хімічні засоби боротьби зі шкідниками, проводити геологорозвідувальні роботи, порушувати грунтовий та рослинний покрив, робити проїзди для сільського транспорту. Є й ряд інших обмежень, які застосовуються для того, аби зберегти унікальні дубові ліси.
Після презентації Марія Цимбаліста за підтримку реалізованого проекту нагородила грамотами представників влади, лісгоспу і активістів.
Зі свого боку, за пророблену результативну роботу громадським активістам, науковцям та лісівникам подякували очільники Тячівської РДА Василь Дем’янчук і Тячівської райради Іван Фабрицій, також вручили низку грамот, а голові ГО «Злагода» Марії Цимбалістій – подяку голови ОДА.
Тривогою за майбутнє Тячівщини, екологію регіону був пронизаний виступ кандидата біологічних наук, доцента Івана Маханця. Науковець зазначив, що катастрофічні вирубки дубових лісів продовжуються у Бедевлі. І наслідки цього варварства незворотні: що складніша екосистема, то важче її оновлювати. Вів мову й про безкарність порушників природоохоронного законодавства, зокрема, «чорних» лісорубів.
«Недостатньо створювати заказники, це тільки одна частина справи, важливо дотримуватись законодавства. А для цього потрібна рішучість судової влади», – зазначив науковець.
Думками з приводу створення заказника поділилися тересвянець Дмитро Світлик та директор Біловарської ЗОШ І-ІІ ст. Світлана Дочинець, яка, зокрема, констатувала, що заказник створено поки лише де-юре, а де-факто межові знаки і досі не встановлені, належна робота з охорони території не ведеться, рубки тривають.
За словами директора школи, у ДП «Тячівське ЛГ» направили лист на адресу Карпатського біосферного заповідника з проханням передати землі заказника під юрисдикцію КБЗ, очікується засідання наукової ради заповідника.
На цей момент представники лісництва залишили зал, тож і слова у відповідь не прозвучало. Хоча попередньо був оголошений виступ лісничого Тернівського лісництва, та чомусь позицію лісівників так ніхто і не озвучив. Не було й представників Карпатського біосферного заповідника.
Залишається сподіватись, що завдяки небайдужій позиції громадськості створення заказника «Тересвянська долина» не стане яблуком розбрату, а об’єднає зусилля усіх сторін заради збереження унікального куточка природи для майбутніх поколінь.
Наталія Маджара.
