
Карпатський біосферний заповідник та інші установи природно-заповідного фонду України, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів разом з Міністерством внутрішніх справ, громадськими організаціями (Всеукраїнська екологічна ліга та Всеукраїнська дитяча спілка «Екологічна варта») та державними лісогосподарськими підприємствами, щорічно проводять роботу, спрямовану на збереження первоцвітів. В програму входить комплекс оперативних, просвітницьких та агітаційно-пропагандистських заходів, націлених на запобігання та припинення збирання й торгівлі первоцвітами з різних лісових територій, складання протоколів на порушників, проведення рейдів, патрулювання на ринках.
...Цвітіння – відповідальна пора в житті рослин, водночас, і період великої уваги до них людей. Різноманітність форм, багатство барв та ароматів зробили квіти важливим атрибутом повсякденного життя людини і разом з тим – джерелом смертельної небезпеки для них. Збирання первоцвітів дуже шкідливе для природи тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж ушкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, повністю нівечаться рослини. Мета акції – привернути увагу громадськості до проблеми охорони ранньоквітучих лісових рослин, спрямувати зусилля громадян на практичні дії щодо захисту первоцвітів. Адже більшість рідкісних декоративних рослин, що занесені до Червоної книги України, зникають через винищення їх людиною. Особливо яскраво це спостерігається на ринках, вулицях та площах наших міст, коли розпочинається масова торгівля ранньоквітучими, у тому числі занесеними до Червоної книги України. Висока декоративність та ранній термін цвітіння таких видів рослин, як підсніжник, білоцвіт весняний, шафран Гейфелів, анемона дібровна та інші, призводить до того, що збут цих рослин виходить далеко за межі ареалу їх зростання. Ці об’єкти рослинного світу у значних обсягах вивозяться у різні міста України.
Першоцвіти – це унікальні рослини. Вони з’являються на світ на перших лісових проталинах і швидко розвиваються, не дивлячись на весняну прохолоду. Всі вони мають невеликі розміри і короткий вегетаційний період. Через кілька днів після початку вегетації вони вже цвітуть, а в більшості з них у травні-червні з’являються плоди. Первоцвіти є ефемероїдами, тобто багаторічними рослинами з коротким весняним циклом розвитку та періодом спокою влітку. Основною функцією квітки таких рослин є утворення насіння, відсутність якого – це шлях до виродження популяцій. Не треба забувати, що до букетів потрапляють завжди найкращі та найздоровіші квіти. Залишені ж суцвіття формують слабке насіння – дрібне, деформоване, нестійке до хвороб і шкідників. Якщо Ви зірвали стеблину з трьома квітками – це означає, що загинуло близько 45-60 насінин. І як наслідок – відсутність нових рослин та зменшення популяції. Потрібно також пам’ятати про те, що молода рослинка зацвітає на 5-8 році свого життя. Якщо зривання квітів носить масовий характер, це може призвести до повного зникнення осередку рослин, оскільки при зриванні квітів, частіше за все, цибулина та коріння ушкоджуються, що позбавляє цибулину можливості набратися сил. Внаслідок вони можуть взагалі не прорости наступного року.
Ранньовесняні квіти є найуразливішими серед усіх дикорослих рослин. Проведені дослідження показали, що більшість первоцвітів не відновлюються на лісосіках, де проведено суцільні рубки. Це пов’язано з тим, що на звільнених від лісу схилах відбуваються інтенсивні ерозійні процеси, під час яких вимивається не тільки верхній шар ґрунту, що містить багато поживних речовин, але й насіння, проростки та підземні органи рослин.
На території Карпатського біосферного заповідника охороняються наступні види первоцвітів: шафран Гейфеля або ще його називають крокусом, первоцвіт весняний або примула, білоцвіт весняний, підсніжник білосніжний, еритроній собачий зуб, сон білий, скополія корніолійська, лунарія оживаюча, ведмежа цибуля тощо. Всі вони занесені до Червоної книги України. Працівники заповідника проводять значну просвітницьку, еколого-освітню та виховну роботу через засоби масової інформації, а також серед місцевого населення, туристів та учнів загальноосвітніх шкіл. Першоцвіти мають як естетичне, так і практичне значення. Частина з них є не тільки гарними і декоративними, а ще й цінними лікарськими рослинами, пилконосами та медоносами.
Завдання Всеукраїнської природоохоронної акції «Первоцвіт» – не тільки привернути увагу громадськості до проблеми охорони ранньоквітучих видів рослин, але й спрямувати зусилля учнівської молоді та всіх громадян на практичні дії щодо захисту первоцвітів. Нехай ранні лісові квіти тішать око, серце і душу нинішнього і прийдешніх поколінь – наших з вами нащадків!
Василь Регуш, провідний інженер відділу науково-дослідної роботи та міжнародної співпраці КБЗ.
