Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Всеукраїнську екологічну акцію «Збережемо первоцвіти» – розпочато

Всеукраїнську екологічну акцію «Збережемо первоцвіти» – розпочато

09:36, 15.03.21
586
Довкілля
Карпатський біосферний заповідник та інші установи природно-заповідного фонду України, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів разом з Міністерством внутрішніх справ,  громадськими організаціями (Всеукраїнська екологічна ліга та Всеукраїнська дитяча спілка «Екологічна варта») та державними лісогосподарськими підприємствами, щорічно проводять роботу, спрямовану на збереження первоцвітів. В програму  входить комплекс оперативних, просвітницьких та агітаційно-пропагандистських заходів, націлених на запобігання та припинення збирання й торгівлі первоцвітами з різних лісових територій, складання протоколів на порушників, проведення рейдів, патрулювання на ринках.


...Цвітіння – відповідальна пора в житті рослин, водночас, і період великої уваги до них людей. Різноманітність форм, багатство барв та ароматів зробили квіти важливим атрибутом повсякденного життя людини і разом з тим – джерелом смертельної небезпеки для них. Збирання первоцвітів дуже шкідливе для природи тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж ушкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, повністю нівечаться рослини. Мета акції – привернути увагу громадськості до проблеми охорони ранньоквітучих лісових рослин, спрямувати зусилля громадян на практичні дії щодо захисту первоцвітів. Адже більшість рідкісних декоративних рослин, що занесені до Червоної книги України, зникають через винищення їх людиною. Особливо яскраво це спостерігається на ринках, вулицях та площах наших міст, коли розпочинається масова торгівля ранньоквітучими, у тому числі занесеними до Червоної книги України. Висока декоративність та ранній термін цвітіння таких видів рослин, як підсніжник, білоцвіт весняний, шафран Гейфелів, анемона дібровна та інші, призводить до того, що збут цих рослин виходить далеко за межі ареалу їх зростання. Ці об’єкти рослинного світу у значних обсягах вивозяться у різні міста України.
Першоцвіти – це унікальні рослини. Вони з’являються на світ на перших лісових проталинах і швидко розвиваються, не дивлячись на весняну прохолоду. Всі вони мають невеликі розміри і короткий вегетаційний період. Через кілька днів після початку вегетації вони вже цвітуть, а в більшості з них у травні-червні з’являються плоди. Первоцвіти є ефемероїдами, тобто багаторічними рослинами з коротким весняним циклом розвитку та періодом спокою влітку. Основною функцією квітки таких рослин є утворення насіння, відсутність якого – це шлях до виродження популяцій. Не треба забувати, що до букетів потрапляють завжди найкращі та найздоровіші квіти. Залишені ж суцвіття формують слабке насіння – дрібне, деформоване, нестійке до хвороб і шкідників. Якщо Ви зірвали стеблину з трьома квітками – це означає, що загинуло близько 45-60 насінин. І як наслідок – відсутність нових рослин та зменшення популяції. Потрібно також пам’ятати про те, що молода рослинка зацвітає на 5-8 році свого життя. Якщо зривання квітів носить масовий характер, це може призвести до повного зникнення осередку рослин, оскільки при зриванні квітів, частіше за все, цибулина та коріння ушкоджуються, що позбавляє цибулину можливості набратися сил. Внаслідок вони можуть взагалі не прорости наступного року.
Ранньовесняні квіти є найуразливішими серед усіх дикорослих рослин. Проведені дослідження показали, що більшість первоцвітів не відновлюються на лісосіках, де проведено суцільні рубки. Це пов’язано з тим, що на звільнених від лісу схилах відбуваються інтенсивні ерозійні процеси, під час яких вимивається не тільки верхній шар ґрунту, що містить багато поживних речовин, але й насіння, проростки та підземні органи рослин.
На території Карпатського біосферного заповідника охороняються наступні види первоцвітів: шафран Гейфеля або ще його називають крокусом, первоцвіт весняний або примула, білоцвіт весняний, підсніжник білосніжний, еритроній собачий зуб, сон білий, скополія корніолійська, лунарія оживаюча, ведмежа цибуля тощо. Всі вони занесені до Червоної книги України. Працівники заповідника проводять значну просвітницьку, еколого-освітню та виховну роботу через засоби масової інформації, а також серед місцевого населення, туристів та учнів загальноосвітніх шкіл. Першоцвіти мають як естетичне, так і практичне значення. Частина з них є не тільки гарними і декоративними, а ще й цінними лікарськими рослинами, пилконосами та медоносами.
Завдання Всеукраїнської природоохоронної акції «Первоцвіт» – не тільки привернути увагу громадськості до проблеми охорони ранньоквітучих видів рослин, але й спрямувати зусилля учнівської молоді та всіх громадян на практичні дії щодо захисту первоцвітів. Нехай ранні лісові квіти  тішать око, серце і душу  нинішнього і прийдешніх поколінь – наших з вами нащадків!

Василь Регуш, провідний інженер відділу науково-дослідної роботи та міжнародної співпраці КБЗ.

Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Відтепер передплатити "Дружбу" можна і онлайн
Шановні читачі! 
Раді повідомити, що з'явилася можливість передплатити "Дружбу" онлайн - на сайті "Укрпошти". Більше не треба стояти в черзі у поштовому відділенні! Оформляйте передплату в будь-який зручний для вас час за посиланням: https://peredplata.ukrposhta.ua/index.php?route=product/product&code=500000006&product_id=94540
Передплатний індекс "Дружби" - 61823.
У Дубовому та Ужгороді відзначать 100-ліття з дня народження Івана Чендея
20 травня на ужгородській садибі знаного українського письменника Івана Чендея відзначать 100-річчя від дня народження першого закарпатського Шевченківського лауреата-прозаїка. 

Шановні читачі!
«Укрпошта» розпочала передплатну кампанію на 2022 рік. Тож віднині можна оформити передплату на тячівську районну газету «Дружба» у всіх стаціонарних і пересувних поштових відділеннях.


Фільм «Закарпаття» Шона Вільямса показуватимуть в Тячеві 25 серпня
Повнометражний фільм «Zakarpattia» (США/Україна 2018, 85 хв) від Q&A, режисером якого є Шон Вільямс, презентуватимуть у м. Тячів в картинній галереї ім. Ш.Голлоші, 25 серпня 2021 року о 16.00. (Вхід вільний, захід проводитиметься з дотриманням карантинних норм.)
Він знімався у 2013-2016 роках. Прем’єра відбулася у Бухаресті у 2018 році. Був показаний у США, Румунії та Німеччині. У 2021 році відзначений як «один з найкращих музичних документальних фільмів про традиційну музику в Україні сьогодні».

Центральна вулиця с. Добрянське перекрита
На офіційній сторінці Вільховецької ТГ поміщено повідомлення, яке зацікавить усіх водіїв. А саме: у зв’язку з асфальтуванням центральної вулиці у с. Добрянське, проїзд вантажного транспорту на цій ділянці, починаючи з суботи 21 серпня і на період робіт, заборонений.
Об’їзд – через Нересницю і Тересву.
Рух легкових автомобілів також буде обмежений. Радимо користуватись об’їздом через вулиці Жовтнева і Миру. Дякуємо за розуміння!
Вл.інф.