Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Чорні «незнайомці» знову повернулись

Чорні «незнайомці» знову повернулись

15:36, 04.05.16
500
Довкілля
Чорні «незнайомці» знову повернулисьВперше у 1984 році у весняний період в Угольському лісництві, під час проведення інвентаризації птахів, працівники Угольського відділення Карпатського біосферного заповідника двічі помічали чорних лелек в одному з урочищ Малої Угольки. Через рік птахів уже можна було побачити частіше. Гніздувались лелеки тоді у свіжій яворово-грабовій бучині. Гніздо розташовувалося на висоті 12-13 м. Оскільки пара чорних лелек уникає сусідства навіть своїх родичів, то в урочищі було лише одне гніздо, де птахи гніздились впродовж кількох років.
Лелека чорний живиться виключно тваринною їжею. В основному в його раціон входять земноводні, риба, водяні комахи, в незначній кількості – плазуни та мишоподібні гризуни. Свою здобич вони виловлюють на мілководних лісових болотах чи озерах, у заплавах річок. Тому дорослих птахів тоді можна було побачити на луках вздовж притоки річки Малої Угольки.
Через якийсь період, задля зручнішого добування їжі, птахи переселились нижче, по схилу, і оселились у півкілометрі від Малої Угольки. Але оскільки чорний лелека або, як його ще доречно називають, «чорний схимник» уникає культурного ландшафту, бо є представником дикої природи, то, поживши поряд з людьми, птахи перелетіли у глибину лісу, на віддаль близько 5-ти кілометрів.
Чомусь впродовж останніх 7-8 років рідкісні екзоти зовсім не простежувались на території Малоугольківського лісництва. Та минулого року птахи все-таки повернулися. І виникли припущення, що теперішні чорні мігруючі лелеки – це потомство тих, які колись тут гніздились.
Як і торік, точне місце їхнього гніздування не зафіксоване. Та відстеживши маршрут польоту чорних лелек, можна припустити, що вони поселились саме на старому місці, біля підніжжя гори Менчул, де знаходиться водойма «Дідів звір», яка практично ніколи не всихає. Там же, ліворуч, протікає ще один розгалужений потічок.   
Чорні «незнайомці» знову повернулись
Та поки що, з метою точнішого визначення місця гніздування, очікуємо вивід потомства. Коли пташенятам виповниться місяць, звуки скреготання дзьобів далеко відлунюватимуть у лісі. Саме за цими дзвінкими звуками можна буде визначити, де знаходяться птахи.
Цікаво, чому через стільки років Чорні лелеки знову вирішили повернутись до заповідника? Можливо, тому, що в сучасних умовах життя у них теж з’явились свого роду «проблеми». Адже нині, як ніколи, посилюються інтенсивні лісогосподарські роботи, які призводять до значного омолодження лісів. А великі габарити гнізда лелеки може витримати тільки могутнє старе дерево, яке повинно мати ще й відповідну форму крони, де птахам буде зручно збудувати гніздо. Ще одна проблема – це катастрофічне пересихання водойм, які через вирубування лісів зникають назавжди. А оскільки  «малятам» цих птахів потрібне повноцінне 5-разове харчування на добу, то головним місцем пошуків живлення є саме потічки і болотні місця та території біля них.
Особини цього виду неабияк полюбляють спокій. Пара чорних лелек уникає сусідства навіть своїх родичів, тому в радіусі 3 км розташоване лише одне гніздо. Можливо, стикнувшись з природними факторами, які стали перешкодами для гніздування, вони й повернулися в ті місця, де на кронах старих яворів, серед вікових незайманих лісів, колись у глибокій тиші гніздились їх поважні предки…
Василь ХИМИНЕЦЬ, інспектор з охорони ПЗФ І категорії Карпатського біосферного заповідника.
Фото з архіву, 1984 рік.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.

В’ячеслав Бігун покаже нові мотиваційні фільми
4 січня, в п’ятницю, відбудеться показ і обговорення у Тячеві нових авторських фільмів вченого-юриста і кінематографіста В’ячеслава Бігуна за участю автора та творців стрічки. Глядачі зможуть переглянути нові фільми автора. Перший – «Моро. Розвідка долі» (док., біографія, історія, війна, 15 хв.). Мирний закарпатець приймає виклик долі захистити Батьківщину в новій європейській війні. Він стає розвідником, випробовуючи себе перед обличчям смерті та ворогів, вимолюючи у Бога не лише життя, але й добру дружину. Піднятися над буденністю теми дозволить поезія, яка доповнює кіноформу автора.


Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.