Одним із пріоритетних завдань для працівників Брустурянського лісгоспу є збереження біорізномаїття, генофонду дикої природи у лісових масивах, що знаходяться на території підприємства.
З метою збереження та охорони цілісних комплексів рукотворних лісових насаджень, збереження типових природних комплексів, де в гармонії поєднується природній кругообіг, нерозривний зв’язок тваринного та рослинного світу, утворено об’єкти природо-заповідного фонду, де не проводиться господарська діяльність, заборонено полювання.
Загальна площа природно-заповідного фонду лісгоспу становить 2795,9 га, де охороняються та зберігаються види рідкісних рослин і тварин, занесені до Червоної книги України.
Так, на території лісгоспу у Груниківському лісництві підлягають особливій охороні лісові угіддя площею 2126 га, що входять до Карпатського біосферного заповідника як буферна зона. Тут допускаються тільки рубки догляду, санітарні, лісовідновні та реконструктивні рубки.
Також під пильним наглядом брустурянських лісівників є 4 заказники загальнодержавного значення. Один із них «Гладинський», що має площу 130 га й розташований в угіддях Турбатського лісництва (кв.23). Він відноситься до ботанічного типу й має цінне наукове значення. Унікальний тим, що тут єдине місце зростання ялини і ялиці резонансної на кам’янистих глибах. Найстаріші насадження мають 300-400 років.
А у ботанічному заказнику «Горгани і Тавпіширка» на площі 248 га Плайського лісництва розростається острівний незайманий кедровий ліс віком 180-300 років з вираженим альпійським поясом. Насадження зростають на скелях на висоті понад 1370 м над рівнем моря. Тут заборонені рубки головного користування та прохідні рубки.
Також під охороною є унікальний осередок сосни кедрової європейської з домішкою модрини польської у ботанічному заказнику «Кедринський», що має площу 166 га. Він знаходиться у однойменному лісництві. Ще у одному ботанічному заказнику «Горган», який має площу 10 га й розташований на території Плайського лісництва, під наметом хвойного лісу зростає плаун-баранець, який занесений до Червоної книги України.
Крім того, лісівники підприємства ведуть охорону за червонокнижними насадженнями на території 5 заказників місцевого значення.
У ботанічному заказнику «Аршична» (площа 24,5 га) Кедринського лісництва зростають природні угрупування трав’янистих рослин з перевагою арніки гірської рідкісного виду, що занесена до Червоної книги України. А у заказнику «Бертяник» (53,5 га) Плайського лісництва на кам’янистих розсипах полонини Берть зростає сосна гірська.
Лісовий заказник «Явірник» (37,4 га) у Кедринському лісництві цінний пралісами явора з домішкою ясена та в’яза гірського. Він має лісівниче та наукове значення.
Ботанічний заказник «Сосна гірська жереп» (0,5 га), що розташований у Плайському лісництві, унікальний тим, що на кам’янистих схилах крутизною до 40 градусів заростають сосни гірські.
А в Лопухівському лісництві є унікальний гідрологічний об’єкт – джерело, де присутня хлоридно-калієва вода, що має загальну мінералізацію 45г/л. Ця вода є ефективною під час лікування захворювань органів травлення.
Охороняючи природо-заповідні об’єкти, працівники лісгоспу роблять свій внесок у збереження Карпат для нащадків.
Юрій Калинюк, інженер ДП «Брустурянське ЛМГ».