Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Тячівський лісгосп: про здобутки та плани на перспективу

Тячівський лісгосп: про здобутки та плани на перспективу

11:18, 19.03.18
225
Економіка / Довкілля
Тячівський лісгосп: про здобутки та плани на перспективуВже близько двох років діє на території району держпідприємство «Тячівський ЛГ», що утворилося на базі філії «ТячівЛАГ». Керує роботою підприємства Наталія Іванівна Катреняк. У підпорядкуванні лісгоспу 25195 га території лісових угідь, де лісівники проводять охорону та захист лісових насаджень, а також займаються заготівлею деревини, як ділової, так й дров для населення та підприємств області. І хоч здійснити масштабні напрацювання за такий короткий час лісівникам не вдалося, однак зроблено було немало. І як результат, за свою господарську діяльність колектив лісгоспу нещодавно отримав відзнаку від Закарпатського ОУЛМГ – «Потяг до перемоги». Тож про здобутки підприємства за минулий рік та плани на цей рік говоримо з керівником підприємства Наталією Катреняк.

– Наталіє Іванівно, чи є вже напрацювання лісгоспу за минулий рік?
– З початку створення підприємства колектив взяв хороший старт та активно працює над розвитком лісгоспу. Минуло не так і багато часу, але результати є. Якщо говорити про попередній рік, то напрацювання в економічному напрямку доволі суттєві. За 2017 рік було заготовлено 33273 тис. кубометрів деревини, реалізовано 34152 тис. кубометрів сировини на суму 25 млн. 87 тис. грн. Сплачено до держказни та інших соціальних внесків 9 млн. 245 тис. грн.. Лісгосп отримав 1 млн. 241 тис. грн. чистого прибутку.  
– Як відомо, покращилися соціальні стандарти для працівників?
– Наразі у лісгоспі працює 80 осіб. Намагаємося для всіх наших працівників створити належні умови праці та гідно оплачувати їх роботу. Так, за минулий рік середньомісячна заробітна плата зросла з 4 тис грн. до 6,2 тис. грн.. У цьому році маємо намір збільшити її до 8,5 тис. грн..
– Чи дрова,були товаром, який реалізовуєте? Що ще реалізовуєте?
– Дрова складають лише третю частину від усієї реалізованої продукції. Зі згаданого об’єму спроданої сировини  лише  9,5 тис.  м3 складає ділова деревина, 10,71 тис. м3 – дрова, а 13,77 тис. м3 – техсировина. Тобто лісгосп взяв курс на заготівлю більшими об’ємами не тільки дров, а й техсировини, яка дорожча. Аби її отримати, лісівники застосовують метод раціонального розкряжування деревини. Покупці ділової деревини та техсировини визначаються через  аукціон. А ось дрова реалізовуємо держустановам за укладеними угодами та без угод – населенню. Було реалізовано тогоріч дрова Вільховецькій ТОГ, Тересвянській ЗОШ І-ІІІ ст. та кільком сільським радам. Окрім дров метрових, спродуємо й колоті. Для їх заготівлі придбано спеціальний колун. Наразі ціна дещо зросла. Так, кубометр колотих дров у піддонах вартує 1,5 тис. грн., а кубометр звичайних дров для населення – 375 грн., для підприємців та установ –  900 грн.
– А як ведеться охорона лісових масивів від самовільних рубок?
– Оскільки угіддя підприємства знаходяться у безпосередній близькості до населених пунктів, то випадки незаконної заготівлі деревини місцевим населенням трапляються досить часто. Однак з кожним роком ситуація покращується. Громадськість стає більш свідомою. Тогоріч працівники лісової охорони провели 47 рейдів з виявлення незаконних рубок на території лісгоспу й було зафіксовано 16 випадків лісопорушення, під час яких злодії зрубали 169 кубометрів деревини й цим завдали шкоди природі на суму 908,1 тис. грн. У тому числі 7 випадків незаконних рубок зафіксовано лісівниками, однак особу порушника так і не встановлено. Своїми діями зловмисники завдали шкоду природі на суму 433,8 тис. грн. Також впродовж року лісгоспом була секвестровано 16 кубометрів дров. Найбільше лісопорушень зафіксовано на території Тернівського лісництва, а саме у Бедевлі, Біловарцях та Тересві, дещо поменшало таких випадків у Тарасівці та селах Тереблянської долини. Цьогоріч зафіксовано вже 7 випадків незаконних рубок на території лісових угідь підприємства. Аби зменшити кількість лісопорушень, лісівники проводять просвітницькі бесіди з населенням та наголошують на адміністративній відповідальності, яка наступає за самовільні рубки деревини.
– Нещодавно громадські активісти заявили про те, що лісгосп нищить дубові насадження у Біловарцях. Як прокоментуєте ці закиди?
– Найперше, всі лісогосподарські заходи, що проводить лісгосп, запроектовані Київською лісовпорядною експедицією, що проводила базове лісовпорядкування впродовж 2016-2017 років. На всі вирубки, які проводить підприємство, виписуються відповідні лісорубні квитки. Що ж до повідомлення громадських активістів про те, що лісгосп займається вирубуванням скельних дубів у Біловарцях, маю зазначити, що воно провокаційне. Найперше, в угіддях цього населеного пункту росте не скельний дуб, а звичайний. По-друге, заходи, які там проводили лісівники, цілком правомірні. Наприкінці минулого року в цих угіддях здійснено вибіркові рубки близько 20 кубометрів деревини, а цього року, на початку березня, згідно з аукціонними договорами, відвантажено 9 кубометрів сировини, тобто вивезено з лісу. Єдине, з чим можемо погодитися з активістами, так це те, що випадки незаконних рубок в цих угіддях фіксуються. Так, ще 1 березня  працівники лісової охорони виявили у лісовій зоні Біловарців, де росте дуб, лісопорушення, вчинене невідомою особою, а саме – незаконно зрубані два дуби. Справу передано до правоохоронних органів. Хотілось би, аби громадські активісти перед тим, як звинувачувати у незаконних рубках лісівників, досконало вивчили ситуацію. Також прикро, що у боротьбі з правопорушниками ці ж активісти зовсім не допомагають лісовій охороні підприємства, а навпаки – ставлять палиці у колеса, звинувачуючи тих, хто захищає ліс, у його знищенні. Більшої підтримки лісівникам хотілось би мати й від районної влади, адже саме вона допомагає формувати імідж держлісгоспів серед громадськості. У свою чергу, лісгосп завжди радо допомагає владі та селянам у покращенні інфраструктури населених пунктів району.
– Мешканці Біловарців неодноразово заявляли про те, що мають на меті створити в урочищі Біловарець, де ростуть дуби, заказник. Чи підтримує лісгосп такий задум?
– Про наміри створити заказник в угіддях поблизу Біловарців нам відомо. Більше того, керівник ОУЛМГ Валерій Мурга та лісівники Тячівського лісгоспу залучали для вивчення ситуації науковця, який і досліджував територію ймовірного заказника. Як з’ясував науковець, до майбутнього заказника повинні увійти не тільки ліси, які зараз у підпорядкуванні держлісгоспу, а й землі сількогосподарського призначення, що поруч лісової зони. Тому необхідно заборонити експлуатувати ці наділи місцевим жителям. Тож без громадських слухань зробити це неможливо. Поки що питання створення заказника не вирішено. Наразі лісгосп опікується трьома  заказниками місцевого значення – Мочарки, Дубрави та печери Термокса, загальна площа яких 18 га.  
– Що вдалося зробити підприємству у господарській сфері?
– Минулий рік був продуктивний на покращення інфраструктури лісгоспу. Найперше, було проведено капремонт адмінбудівлі з заміною вікон та дверей. Відновлено фасад й покрівлю будівлі, а також облагороджено подвір’я – перед входом до підприємства вистелено бруківку. Загалом, на проведення робіт з покращення інфраструктури лісгоспу витрачено 1 млн. 53 тис. грн. У перспективі заплановано збудувати окремі будівлі для всіх чотирьох лісництв.
– А чи дбає лісгосп про комфортне перебування туристів на лоні природи?
– Держлісгосп спрямовує чимало зусиль задля облагородження у лісовій зоні рекреаційних місць. За попередній рік було збудовано у лісових угіддях підприємства 5 місць для відпочинку туристів та візитерів лісу. Поблизу річки чи вздовж автодоріг зведено альтанки, лавки та, навіть, затишний будиночок, як-то на початку села Красна. Деякі місця для відпочинку ще добудовуватимуться впродовж цього року.
– Коли розпочнеться весняна кампанія з лісовідновлення та яку площу лісів заліснить лісгосп?
– Як тільки у лісових масивах настане відлига, на 111,3 га території лісу розпочнемо лісовідновлювальну кампанію. Так, на 29,4 га лісового масиву заплановано висадити новий ліс, а 81,9 га буде залишено на природне поновлення з подальшим проведенням догляду за лісовими культурами. Загалом, буде висаджено близько 130 тисяч деревцят лісоутворюючих порід: ялини, дуба, ясеня та явора.
Також до весняної акції «Майбутнє лісу – у твоїх руках» маємо намір залучити шкільну молодь та разом з ними заліснити угіддя у  Дубівському та Тарасівському лісництвах.
Вже через кілька років лісгосп матиме й власний посадковий матеріал. Адже тогоріч на території лісгоспу створено розсадник площею 0,02 га, де висіяно насіння дуба. А цієї весни буде закладено ще один розсадник.
– Що ще плануєте зробити?
– І надалі лісівники підприємства виконуватимуть свій безпосередній обов’язок – захищатимуть лісові масиви від шкідників та незаконних рубок, збільшуватимуть площі лісу та вестимуть догляд за ними. А також буде закладено базовий розсадник на території кожного з лісництв. Невід’ємною складовою нашої роботи є також заготівля та реалізація деревини. Вже ближчим часом підприємство має намір повністю перейти на реалізацію лісопродукції через аукціонні торги. На цей рік лісгосп запроектував заготовити близько 32 тис. кубометрів сировини.
– Дякую за розмову.

Цікавилася Л.Білак.
 
Тячівський лісгосп: про здобутки та плани на перспективуТячівський лісгосп: про здобутки та плани на перспективу
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.

В’ячеслав Бігун покаже нові мотиваційні фільми
4 січня, в п’ятницю, відбудеться показ і обговорення у Тячеві нових авторських фільмів вченого-юриста і кінематографіста В’ячеслава Бігуна за участю автора та творців стрічки. Глядачі зможуть переглянути нові фільми автора. Перший – «Моро. Розвідка долі» (док., біографія, історія, війна, 15 хв.). Мирний закарпатець приймає виклик долі захистити Батьківщину в новій європейській війні. Він стає розвідником, випробовуючи себе перед обличчям смерті та ворогів, вимолюючи у Бога не лише життя, але й добру дружину. Піднятися над буденністю теми дозволить поезія, яка доповнює кіноформу автора.


Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.