Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Збережені змолоду основні «резерви» організму є запорукою здоров’я

Збережені змолоду основні «резерви» організму є запорукою здоров’я

13:19, 24.10.16
455
Здоров'я
Збережені змолоду основні «резерви» організму  є запорукою здоров’я 20 жовтня у всьому світі відзначається день профілактики остеопорозу – захворювання, якому піддаються всі. Люди зазвичай, «знайомляться» з недугою вже під час відвідування лікаря. Але у списку причин інвалідності і смертності людей, згідно зі статистикою ВООЗ, хвороба займає четверте місце після інфекційних захворювань. Як правило, жінок остеопороз вражає після 50 років, а чоловіків – після 70. Відповідно кількість хворих на остеопороз збільшується з віком. Проте, за останній час патологія «молодіє» та все частіше зустрічається в людей середнього віку. Через низький рівень вмісту йоду у воді (незамінний мікроелемент для організму людини), ця проблема є неабияк актуальною в нашому краї. Про причини, фактори, розвиток хвороби та процес лікування, розповідає лікар зі стажем, завідувач відділення травматології Тячівської РЛ №1 Василь Васильович ПЕТЕЙЧУК.
– Василю Васильовичу, скажіть, будь ласка, які чинники впливають на розвиток недуги?
– Розпочну з того, що для підтримки нормальної роботи всіх систем організму потрібні мінеральні речовини. Їх «ресурсом» в організмі є саме кісткова тканина, тобто при дефіциті мікроелементів, організм «запозичує» їх у кісток. Ця функція, звісно, підживлює організм. Але з іншого боку, регулярне «запозичення» виснажує основні «резерви» організму. Внаслідок кістки стають крихкими, менш щільними, утворюються порожнини, тобто відбувається втрата кісткової тканини, відповідно, зменшується і кісткова маса, у результаті розвивається остеопороз, наслідком, якого є зростання ризику переломів.
Останнім часом, на жаль, молодь не приділяє значної уваги профілактиці стану здоров’я. Різні шкідливі звички призводять до виснаження організму в молодому віці. Скажімо, тютюнопаління негативно впливає не тільки на легеневу систему, але й перешкоджає потрібним мікроелементам засвоюватися в кишечнику та сприяє «виведенню» кальцію з організму людини. Алкоголь, в свою чергу, призводить до зниження рівня кальцію в крові, надмірне вживання кави та чорного чаю також призводить до дефіциту мінеральних речовин, шляхом «вимивання» їх з організму. Саме нестача кальцію є основною причиною остеопорозу.     
– Яка тенденція розвитку хвороби в районі?
– Насамперед, хочу сказати, що кожний  четвертий житель району має вік старше 50 років. Традиційно, переломи кісток частіше зустрічаються у людей за 50-т. Але, як я вже казав, останнім часом зростає ризик цієї недуги і серед людей молодшого віку. Проблемним є й той фактор, що у нашому регіоні, і, взагалі, в області, значно занижений рівень йоду у воді, що також призводить до дефіциту мінеральних речовин в організмі.   
– Які ще фактори впливають на розвиток остеопорозу, крім дефіциту мінеральних речовин в організмі?
–  Взагалі, за класифікацією, остеопороз буває первинним і вторинним. Первинний розвивається внаслідок причин, пов’язаних з ранньою менопаузою (у жінок) та старінням. Вторинний є наслідком різних захворювань – органів травлення (гастроектомія, запальні захворювання кишечника і т.д.), нирок (хронічна ниркова недостатність, нирковий канальцевий ацидоз, синдром Фанконі), крові (лейкоз, лімфоми, системний мастоцитоз, мієломна хвороба, таласемія, анемія та ін.), сполучної тканини (недосконалий остеогенез, ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак), нервово психічна анорексія, злоякісні новоутворення і т. д. Також  в період вагітності та довготривалої лактації систематично потрібно підтримувати рівень кальцію в організмі.
– Які перші прояви хвороби?
– Насамперед, у людини змінюється статура, потім хода, хребет стає менш рухливим. Звісно, з віком такі зміни відбуваються, майже, з кожною людиною. Взагалі, остеопороз протягом довгого часу залишається непоміченим. Єдиними ознаками розвитку захворювання стають болі в області хребта (грудний і поперековий відділи). Найбільш значимим проявом остеопорозу є переломи (зазвичай – тіл хребців або променевої кістки).
–  Якими є наслідки остеопорозу?
– Особливу небезпеку становлять переломи шийки стегна, які призводять до зниження середньої тривалості життя на 12-15% та в 20% випадків стають причиною смерті хворих протягом першого півріччя після травми, 50% пацієнтів не можуть пересуватися без сторонньої допомоги, у третини  настає тяжка інвалідність. Також останні дослідження показують, що остеопороз і атеросклероз є взаємопов’язаними процесами. Було встановлено, що порушення кальцієвого обміну в кістковій тканині посилюють перебіг атеросклерозу й підвищують ризик його подальших ускладнень. Адже при зниженні мінеральної щільності кісткової тканини збільшується відкладення кальцію в коронарних артеріях, де кальцій разом із різними жирами утворює атеросклерозну бляшку, яка через надлишок холестерину в крові відкладається на внутрішній стінці артерії й закупорює її. В результаті утворюються тромби, що веде до порушення кровообігу і може викликати інсульт або інфаркт.
– Чому саме жінкам найбільше загрожує ця недуга?
– Формування кісткової тканини у більшості жінок закінчується в 25-30 років. Жіночий організм побудований так, що вже в 35 років жінка починає поступово втрачати кісткову тканину. Клітини кісток систематично відмирають, особливо цей процес активно протікає через 5-10 років після настання менопаузи, в період, коли зменшується рівень естрогенів – жіночих гормонів, що є головними регуляторами кальцієвого обміну в організмі жінки. Кістки в цей період стоншуються на 25-30%. І таке прискорення втрати кісткової маси служить основним фактором розвитку остеопорозу у жінок посткліматичного віку. Але не потрібно забувати, що кісткова щільність має властивості відновлюватись. Саме тому жінкам слід подбати про своє здоров’я завчасно – пройти відповідне обстеження і постійно підтримувати достатній рівень мінеральних речовин в організмі, щоб до настання менопаузи кісткова маса була достатньо щільною і міцною, що захистить її від руйнівних процесів старіння.      
– Яке лікування найбільш ефективне, щоб зупинити захворювання?
– Головне при лікуванні – домогтися зменшення втрат кісткової тканини і активувати процес її відновлення. Тому лікування остеопорозу є комплексним і включає в себе гормональну терапію (естрогени, андрогени, гестагени) та вітамін Д, біфосфонати, кальцитонін. Гормональні препарати назначаються лікарем кожному пацієнту індивідуально, в залежності від статі, віку і факторів ризику. У процесі гормонального лікування необхідно контролювали артеріальний тиск та виконувати онкоцитологічне дослідження. Якщо є протипокази щодо проведення гормональної терапії, то в лікуванні застосовується кальцитонін, препарат,що уповільнює втрату кісткової тканини, сприяє збільшенню надходження в кістку фосфору і кальцію, має знеболюючу дію, покращує процеси зрощення кісток при переломах.
– Чи є ризик для дітей теж захворіти?
– Раніше вважалося, що остеопороз є «дорослою» хворобою. Але останнім часом ця патологія діагностується і в дітей, найчастіше ближчих до підліткового віку, напередодні статевого дозрівання. Також остеопороз може бути вродженим, в деяких випадках через нестачу вітамінів в дитячому організмі може розвиватись в ранньому віці, що є досить проблемним аспектом. Адже у дітей яскраво виражені симптоми цієї недуги відсутні.
– На що саме потрібно звертати увагу батькам, щоб запобігти цьому?
– Загалом, задля міцного здоров’я та підвищення імунітету в дітей батьки повинні постійно слідкувати за всіма змінами, які відбуваються в організмі дитини. Що стосується саме остеопорозу, то тут проявляються деякі зовнішні ознаки – нижчий зріст, у порівнянні з однолітками, зміна постави, на тілі можна спостерігати утворення асиметричних шкірних складок, які з’являються через відхилення хребта та болі в ньому, часті переломи (в шийці стегна, в ліктьових або плечових кістках), навіть без причин. У разі таких симптомів батьки повинні негайно звернутися до фахівців. І чим скоріше пройде обстеження, тим ефективність терапії буде вищою. Позитивним у лікуванні є те, що дитячий остеопороз досить успішно піддається терапії, звісно, якщо її вчасно розпочати. Також застосовувати гормональні препарати у молодому віці досить небажано, вони можуть негативно вплинути на формування внутрішніх систем організму. Натомість спеціальні дієти, збагачені білком, фосфором, кальцієм, лікувальна фізкультура, носіння спеціальних корсетів за потребою теж дасть свій результат. Для профілактики також добре підходять полівітамінні комплекси з вмістом кальцію, вітаміну D і магнію. Хочу наголосити, що правильне харчування та відповідні віковим групам спортивні навантаження є запорукою міцного здоров’я не тільки дітей, а й дорослих.
– Як уберегтися від розвитку небажаної хвороби?   
– Саме через неправильний спосіб життя виникає багато чинників, що викликають різні захворювання. Що стосується профілактики розвитку остеопорозу, то домогтися високої щільності кісткової маси можна за рахунок харчування продуктами з підвищеним вмістом кальцію та мінеральних речовин (молочні продукти, органічні продукти рослинного і тваринного походження). Споживання кальцію повинно складати, в середньому, 1200 мг на добу. Крім правильного харчування, стан здоров’я покращують регулярні фізичні вправи.
Також для більш ефективної профілактики остеопорозу можна застосовувати відповідні препарати для припинення втрати кісткової маси та її збільшення. Але таку профілактику лікарськими препаратами можна проводити тільки після медичного обстеження та під наглядом лікаря.
– Дякую за розмову.

Розмовляла Ганна ЗУБАНИЧ.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Продається будинок
Продається приватизований будинок в с. Нересниця, є земельна ділянка 15 сотин. Тел: 098 771 5588. Міша.


Графік роботи віддалених робочих місць працівників Тячівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області в сільській раді с. Вільхівці і с. Нижня Апша у 2019 році
Працівники відділу обслуговування громадян управління Фонду прийматимуть громадян з різних питань пенсійного законодавства у створених віддалених робочих місцях: 
- сільської ради с. Вільхівці другого та третього вівторка щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
- сільської ради с. Нижня Апша першого та третього четверга щомісяця з 10.00 до 12.00 год. к.ч.
Адміністрація управління.

1 квітня стартує місячник добровільної здачі зброї
Поліція проводить профілактичні заходи з вилучення із незаконного обігу зброї. Черговий місячник стартує 1 квітня і триватиме 30 днів.
Повідомляємо: краяни, у яких є незареєстрована зброя, мають змогу здати її до відділків поліції, уникнувши при цьому кримінальної відповідальності. Згодом зброю можна легалізувати, зареєструвавши на власне ім’я, або ж видати для її знищення. 

Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.