Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Профспілці медпрацівників Тячівщини – 70!

Профспілці медпрацівників Тячівщини – 70!

10:32, 19.12.16
1 056
Здоров'я
Профспілці медпрацівників Тячівщини – 70!Важко уявити, якою була медицина до жовтня 1944 року в нашому районі, проте відомо, що в Солотвині була лікарня, яка обслуговувала шахтарів, діяв також лікувальний заклад в селі Діброва, який надавав допомогу хворим на венеричні захворювання з Тячівського та Рахівського районів. В той же час на державній службі перебував районний лікар, в обов’язки якого входив санітарний нагляд та профілактика захворювань. Решту медичної допомоги надавали приватні лікарі, які також обслуговували населення за принципом страхової медицини.
Після жовтня 1944 року та утворення Закарпатської України, а потім – Закарпатської області у складі УРСР була розпочата організація державної медичної допомоги мешканцям Тячівського району.
Першим завідувачем районного відділу охорони здоров’я був Олександр Германович Герендаші. В той період на Тячівщині було всього 7 лікарів, однак на протязі двох років після визволення території нашої області в район прибула велика  кількість медиків зі східної України. Серед них були і військові лікарі.
У 1945 році на території сучасної Тячівської РЛ №1 почала функціонувати лікарня широкого профілю на 50 ліжок. Головним лікарем був призначений Іван Іванович Гебей, а в 1948 зав.відділом охорони здоров’я стала Людмила Михайлівна Ричкова. Також у 1945 році була утворена районна санепідемстанція, яку очолила лікар Катерина Миколаївна Гордієнко.
На той час інтенсивно  розросталася мережа дільничних лікарень у віддаленій місцевості, почали функціонувати дільничні лікарні в Нересниці, Тереблі, Усть-Чорній, Тересві, Буштині, Діброві, Солотвині, Углі.
Достеменно не відомо, хто був першим головою профспілки працівників охорони здоров’я в районі. Знаємо лишень, що у період з 1948 по 1956 рр. одним з її лідерів був  Михайло Юрійович Палфій. Про кількість членів профспілки також непросто судити, оскільки всього було понад  50 працюючих лікарів та понад 150 медсестер. Та можна припустити, що всього в районі до штату входило близько 350-400 медпрацівників, такою ж мала бути й кількість членів профспілки.
Профспілці медпрацівників Тячівщини – 70!
Про роботу організації в 50-ті роки минулого століття конкретної інформації немає, та з усього випливає, що в той період відбувалася консолідація працівників охорони здоров’я в руслі профспілкового руху. Він набирав обертів.
У 1953 році в районі на посаду головного лікаря заступив Віталій Федорович Крижевський, який до того працював у Нересницькій дільничній лікарні. Під його керівництвом медицина  Тячівщини успішно розвивалася, адже він був відмінним організатором в цій галузі.  Будувалось багато об’єктів в районі та на дільницях, відкривались нові лікарські амбулаторії, а в 1956 році прийняв перших хворих районний туберкульозний диспансер, головним лікарем якого було призначено Л.М.Ричкову, а завідувачем   районного відділу охорони здоров’я – Михайла Юрійовича Палфія.
Очолити роботу профспілки працівників охорони здоров’я Тячівщини було довірено Олександру Олександровичу Герендаші, відміннику охорони здоров’я, хірургу вищої категорії. Він перебував на цьому відповідальному посту  понад десятиліття – з 1956 по 1968 рр.
В той час працювати в медицині було нелегко – набули поширення інфекційні захворювання, зокрема, туберкульоз, але  медицина, як галузь, розвивалася, з’являлися нові медичні пункти – і на підприємствах, й у віддалених присілках, додатково було розгорнуто мережу стаціонарних ліжок різного профілю. Цілком очевидно, що поповнювалась когорта лікарів місцевими кадрами,  оскільки молодь Тячівщини  вперто штурмувала  висоти вузівської науки в медзакладах України, Росії, Молдови і поверталася  після закінчення навчання на батьківщину. Було закуплено чимало необхідного устаткування, апаратури та інструментарію.
На чолі профспілки з 1968 по 1974 рр. перебував лікар-невропатолог районної лікарні Андрій Іванович Бора.  Медична галузь ставала дедалі потужнішою й завдяки  сильному кадровому потенціалу. З’явилися нові, молоді члени профспілки, тож її ряди значно зросли – до 1300 осіб.
Медики відчували підтримку з боку профкому – отримували безкоштовні путівки на оздоровлення брали  участь в різних мистецьких та спортивних конкурсах.
З 1974 по 1980 рр. функції голови профспілки медпрацівників району виконував лікар-травматолог Анатолій Васильович Ломага. У цей час, продовживши лінію попередника, головлікар Б.Ю.Келемен докладав багато зусиль до подальшого зміцнення технічної бази райлікарні, зведення нових приміщень. Був збудований 5-поверховий акушерсько-гінекологічний корпус, з’явились нові лікарські амбулаторії на базі ФАПів, набула вдосконалення діагностика хвороб.
Профспілкова організація нашої лікарні вже була найбільшою в області, об’єднавши понад 1300 медпрацівників. І діяла вона активно, зокрема, в плані оздоровлення профспілчан та їхніх сімей.
Яскравим етапом у житті організації були 1984-1987 роки, коли головував у профспілці лікар-травматолог райлікарні Євгеній Віталійович Крижевський. Його правонаступником став Михайло Іванович Тиводар (1987-1990 рр.), а з 1990 по 1995 тон у роботі організації задавав Богдан Васильович Гарастей – лікар-нарколог райполіклініки.
З 1995 по 2000 рр. був повторно обраний головою профкому лікар-рентгенолог Михайло Іванович Тиводар. Він також зумів втілити немало гарних задумів, завжди охоче йшов назустріч спілчанам в питанні санаторно-курортного оздоровлення і дорослих, і дітей (чого не можна сказати зараз). До речі, М.Тиводар був членом ЦК профспілки, неодноразово обирався депутатом Всеукраїнського з’їзду працівників охорони здоров’я.
У 2005 році   кермо профспілки медиків району було довірено  лікарю-терапевту райполіклініки Йосипу Федоровичу Болдессарі. Немало було зроблено ним задля пожвавлення профспілкового життя, зокрема, в спортивній площині. Адже щорічно працівники охорони здоров’я брали участь в обласній спартакіаді медпрацівників й неодноразово виборювали призові місця.
На звітно-виборній конференції у 2005 році медики одностайно проголосували за автора цих рядків – зав. відділення переливання крові РЛ №1. Після цього він переобирався ще двічі.
На сьогодні наша профспілкова спільнота є найчисленнішою в області, в її рядах перебуває 2500 осіб, що входять до 38 проспілкових організацій.
Профком ініціює чимало гарних починань. Медики активно включаються в проведення спортивних заходів – спартакіад працівників охорони здоров’я, де представляють аматорів  12-14 видів спорту – волейболу, шахів, шашок, футболу, настільного тенісу, плавання тощо.
Хочеться відмітити таких лікарів-спортсменів, котрі протягом тривалого періоду відстоювали спортивну честь закладу в ході Спартакіади медпрацівників і неодноразово були її призерами. Це, зокрема, лікар- анестезіолог та реаніматолог Михайло Михайлович Цьока (волейбол), В’ячеслав Емерихович Молнар, зав.відділення патанатомії (настільний теніс), Нуцу Михайлович Йовдій – головний лікар Солотвинської АЗПСМ (волейбол), Євгеній Віталійович Крижевський, зав. травматологічного відділення РЛ (шахи), Василь Васильович Борка – головний лікар Грушівської АЗПСМ (футбол), Іван Іванович Фабрицій –  начальник  віділу охорони здоров’я РДА (гирьовий спорт), Федір Михайлович Яринич – головний лікар Тячівської РЛ №1 (волейбол), Юлія Степанівна Петейчук – заст. головлікаря по дитинству (плавання), Іван Васильович Марина – лікар Нижньоапшанської дільничної лікарні.
Щорічно профком виділяє кошти для оздоровлення й відпочинку дітей та дорослих на морі. Також велику увагу приділяє наданню членам профспілки матеріальної допомоги у зв’язку з хворобою, похованням родичів, потерпілим від стихійного лиха…
Профком організовує свята – День медичної сестри, День медичного працівника, новорічної ялинки для дітей з подарунками від Діда Мороза.
Наші активісти є учасниками семінарів, котрі організовує обласна профспілка.
У 2008-2009 рр. наша профспілка разом з профспілкою з м. Бая-Маре (Румунія) «Санітас» виграли проект «Гіппократ», згідно якого ми побували з візитом у зарубіжних румунських колег з метою обміну досвідом. У відповідь делегація з Румунії прибула в Тячів задля ознайомлення з медициною  України.
Члени профспілки двічі удостоювались участі у фестивалі «Мелодії душі», що був організований ЦК профспілки в Черкасах та Миколаєві. Представляв на ньому нашу область лікар-невропатолог  райлікарні Іван Андрійович Дебич, тепло прийнятий публікою й винагороджений Грамотою.
Варті доброго слова й такі активісти-профспілчани, як Марія Михайлівна Декет (голова профспілки Усть-Чорнянської МЛ), Ольга Юріївна Чендей (голова профспілки Дубівської РЛ №2), члени профкому Іван Іванович Шваля,  Василь Іванович Немеш, Марія Луківна Кучерява, Наталія Петрівна Козичко, Віктор Петрович Попович, Світлана Іванівна Ребар, Іван Михайлович Вайнагій…
Колектив нашої профспілки  згуртований, дієвий, він бачить своє покликання у  сумлінній, кваліфікованій праці задля людей, їхнього здоров’я й благополуччя. Наш профспілковий комітет, який складається з відмінних фахівців, людей активної   громадянської позиції, намагається в міру сил і можливостей підтримувати спілчан, створювати максимум умов для їх успішної самореалізації.

Василь Йовдій, голова райкому профспілки працівників охорони здоров’я Тячівського району.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.

В’ячеслав Бігун покаже нові мотиваційні фільми
4 січня, в п’ятницю, відбудеться показ і обговорення у Тячеві нових авторських фільмів вченого-юриста і кінематографіста В’ячеслава Бігуна за участю автора та творців стрічки. Глядачі зможуть переглянути нові фільми автора. Перший – «Моро. Розвідка долі» (док., біографія, історія, війна, 15 хв.). Мирний закарпатець приймає виклик долі захистити Батьківщину в новій європейській війні. Він стає розвідником, випробовуючи себе перед обличчям смерті та ворогів, вимолюючи у Бога не лише життя, але й добру дружину. Піднятися над буденністю теми дозволить поезія, яка доповнює кіноформу автора.


Триває реалізація дров паливних
Лісівники ДП «Мокрянське ЛМГ» традиційно реалізовують дрова паливні для населення, підприємств, установ та організацій. Громадяни, яким дрова потрібні для власних потреб, можуть звертатися у адміністрацію лісгоспу чи найближче  лісництво, де реалізовують деревину у встановленому порядку, за визначеними відпускними цінами.