Офіційний сайт
Тячівської районної
газети "Дружба"
» » » » Організація медичного забезпечення потерпілих від аварії на Чорнобильській АЕС

Організація медичного забезпечення потерпілих від аварії на Чорнобильській АЕС

15:40, 03.05.17
1 959
Здоров'я
Організація медичного забезпечення потерпілих від аварії  на Чорнобильській АЕСНа території всієї України мешкає значна кількість населення, яке постраждало від аварії на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року. Чорнобильська трагедія призвела до тяжких змін здоров’я. Вони багато в чому залежать від характеру опромінювання. Частина населення зазнала гострого опромінювання, частина -– хронічного, на значну кількість людей впливали його обидва види.

На «Д» обліку станом сьогодні знаходиться 142 осіб (125 дорослих та 17 дітей). З них: 105 – ліквідаторів аварії на ЧАЕС (І група обліку); 3 – особи, які самостійно покинули зону радіоактивного забруднення (II група обліку); 17 – особи, які проживали в зоні аварії на ЧАЕС (III група обліку); 17 – діти постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС.
У лютому 1991 року було прийнято Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Цей закон ґрунтується на основних положеннях щодо реалізації конституційного права громадян на охорону життя та здоров’я і створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання та трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
З метою найбільш ефективного вирішення проблем медико-соціального забезпечення певних категорій осіб в Україні діє Державний реєстр (ДР) (єдина інформаційна система). Головним його завданням є здійснення контролю за станом здоров’я та вивчення найближчих і віддалених медичних наслідків Чорнобильської катастрофи. Постраждалі особи підлягають щорічному медичному обстеженню (диспансеризації), санаторно-курортному лікуванню.
Постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1996 року № 1218 затверджено перелік спеціалізованих медичних закладів, що забезпечують лікування постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (обласні спеціалізовані диспансери та лікарні з центрами радіаційного захисту, Український спеціалізований диспансер радіаційного захисту та інші).
Первинна медико-санітарна допомога особам, що постраждали внаслідок аварії, надається сімейними лікарями. Вони ведуть їх повний облік, направляють на стаціонарне, санаторно-курортне, реабілітаційне лікування, на консультацію до спеціалізованих медичних закладів.
Лікар, відповідальний за організацію допомоги даному контингенту – Патяник Марина Василівна. Прийом здійснюється в КЗ «Тячівська районна поліклініка» в кабінеті №21.
Лікар здійснює: аналіз  стану здоров’я; своєчасне внесення до Державного реєстру змін у стані здоров’я; експертну оцінку якості надання допомоги тощо.
Спеціалізовані медичні заклади: надають кваліфіковану консультативну допомогу постраждалим за направленням лікувально-профілактичних закладів; координують заходи щодо диспансерного спостереження за потерпілими; впроваджують в роботу лікувально-профілактичних закладів нові методи діагностики та лікування постраждалих; проводять аналіз організації амбулаторно-поліклінічної та стаціонарної допомоги потерпілому населенню.
Захворюваність потерпілих має тенденцію до щорічного зростання, це стосується всіх класів хвороб. Суттєве місце в зростанні захворюваності населення України, у тому числі постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС, займають ендокринні порушення. Перш за все, до таких масових захворювань відносять: дифузний і вузловий зоб, хронічний аутоімунний тиреоїдит, гіпотиреоз, тиреотоксикоз. Їх виникнення спричиняє зниження працездатності населення, зменшення якості та тривалості життя. Встановлено зростання патології щитоподібної залози, особливо у регіонах, які зазнають дії негативних чинників довкілля, у тому числі у зв’язку з природним дефіцитом йоду і селену.
В Україні до регіонів з вираженим дефіцитом йоду та максимальними ризиками розвитку йододефіцитних захворювань традиційно відносять і Закарпатську область.
Мають місце також захворювання органів дихання, нервової системи та органів чуття, хвороби системи кровообігу та сечостатевої системи.
Відбувається ріст новоутворень, хвороб крові та кровотворних органів, хвороб кістково-м’язової системи. Слід відзначити, що серед класу новоутворень половину складають злоякісні. За останні 10 років їх рівень підвищився більш, як у 2 рази.
Важливою медико-соціальною проблемою Чорнобильської катастрофи є соціально-психологічний стрес. Він обумовив психічну дезадаптацію, зростання психічних і психосоматичних захворювань, особливо серед «ліквідаторів» аварії.
М. ПАТЯНИК, лікар-терапевт.
Читайте також:
Коментарі:
Додати коментар
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Тячеві

вологість:

тиск:

вітер:

Оголошення
Приходьте на музичну виставу «Наталка-Полтавка»
Приходьте на музичну виставу  «Наталка-Полтавка»18 квітня на сцені районного будинку культури актори Закарпатського обласного театру драми та комедії покажуть музичне дійство (без антракту) «Наталка-Полтавка».

Завітайте на свято!
У середу, 9 січня, на площі Поштовій м. Тячів відбудеться районний огляд-конкурс «Вертеп-2019». 


Коли і де відбудеться колядницький фестиваль?
З 10 січня розпочнеться традиційний районний  фестиваль колядок серед дітей «Віфлеємська зірочка», який проводиться за сприяння народного депутата України Василя Петьовки.

В’ячеслав Бігун покаже нові мотиваційні фільми
4 січня, в п’ятницю, відбудеться показ і обговорення у Тячеві нових авторських фільмів вченого-юриста і кінематографіста В’ячеслава Бігуна за участю автора та творців стрічки. Глядачі зможуть переглянути нові фільми автора. Перший – «Моро. Розвідка долі» (док., біографія, історія, війна, 15 хв.). Мирний закарпатець приймає виклик долі захистити Батьківщину в новій європейській війні. Він стає розвідником, випробовуючи себе перед обличчям смерті та ворогів, вимолюючи у Бога не лише життя, але й добру дружину. Піднятися над буденністю теми дозволить поезія, яка доповнює кіноформу автора.